ارتقاء بهداشت در مناطق روستایی ثمره تلاش بهورزان است

  • PDF

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر اظهار داشت: بر هیچ‌کس پوشیده نیست که در طول سال‌های انقلاب یکی از گروه‌هایی که تأثیرگذاری فراوانی داشتند و باعث آبروی کشور و نظام شدند بهورزان بودند که در خط مقدم حوزه سلامت تلاش می‌کردند و امروز تلاش‌های پایدارشان موردتوجه بسیاری از کشورها قرارگرفته است.

دکتر محمد جواد یزدانی در همایش روز بهورز بابیان این‌که  تا پیش  از تأسیس خانه‌های بهداشت  میزان مرگ‌ومیر کودکان در کشور صدوبیست در هزار بود افزود: در آن سال‌ها به ازای  هزار کودکی که متولد می‌شد 120 کودک قبل از رسیدن به سن یک‌سالگی فوت می‌کردند و در این راستا نیز آمار فوت مادران باردار بالای 50 درصد در هزار بود.

 مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اشاره به شیوع  بسیاری از بیماری‌های واگیر سرخک، سیاه‌سرفه، آبله، مالاریا و  سایر بیماری‌هایی که حجم زیادی از وقت حوزه سلامت را می‌گرفتند ابراز داشت: خوشبختانه با بیش از سه دهه فعالیت بهورزان در خانه‌های بهداشت شاهد رشد و ارتقای شاخص‌های بهداشتی هستیم  به‌طوری‌که  امروز از سطح سلامتی مطلوب در جامعه برخورداریم.

وی بابیان این‌که از سال 92 با ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت از سوی رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کرد: خوشبختانه در این مدت فضای حوزه سلامت در کشور دچار تحول جدی و مهمی شد.

دکتریزدانی با تأکید بر این‌که در چهار سال اخیر خدمات و فعالیت‌های چشمگیری در حوزه سلامت انجام‌شده است ادامه داد: در راستای اجرای برنامه تحول نظام سلامت امروز در تمامی مراکز بهداشتی و درمانی پزشک مستقرشده است و با قرار گرفتن 436 قلم دارو نیز در این مراکز تحت نظارت بیمه شرایط دسترسی مردم به دارو در مراکز سطح شهرستان سهل و آسان شده است.

وی اجرا و تحقق پرونده الکترونیک سلامت را از آرزوهای حوزه سلامت  دانست و گفت: با اجرای این طرح الکترونیکی امروز صرفه‌جویی خوبی در حوزه اقتصاد مقاومتی شده به‌طوری‌که با ثبت اطلاعات مردم در سیستم‌های رایانه‌ای علاوه بر این‌که مصرف کاغذ به‌طور محسوسی در این حوزه کاهش‌یافته است،  و وزیر بهداشت از اتاقش می‌تواند از وضعیت سلامت دورترین نقطه روستایی در شهرستان مطلع و اقدامات انجام‌شده را کنترل کند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با اشاره به این‌که عمده بیمارانی  که برای دریافت خدمات سطح دو از خانه‌های بهداشت به شهر می‌آمدند دچار معطلی و سرگردانی می‌شدند اظهار داشت: با راه‌اندازی درمانگاه‌های تخصصی بخشی از این مشکلات برطرف شده است.

وی بابیان این‌که ماهانه حدود 5 هزار نفر در درمانگاه‌های تخصصی سطح شهر با پرداخت هزینه 4 هزار تومان ویزیت می‌شوند ادامه داد: اگرچه پیش‌ازاین بیماران مجبور بودند به مطب‌های خصوصی مراجعه کنند اما با راه‌اندازی دو درمانگاه تخصصی در شهر کاشمر مراجعه‌کنندگان به این مراکز می‌توانند خدمات پزشکی متخصصین را با حداقل هزینه دریافت کنند.

دکتر یزدانی با تأکید بر این‌که در حال حاضر هزینه بستری روستائیان در بیمارستان‌ها به 3 درصد رسیده است گفت: در راستای خدمات زایمان طبیعی رایگان نیز در سه سال گذشته 10 هزار زایمان طبیعی به‌صورت رایگان در بیمارستان حضرت ابوالفضل(ع) انجام‌شده است که 15 میلیارد ریال هزینه آن توسط دولت تأمین‌شده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر با تقدیر از تلاش و فعالیت شبانه‌روزی بهورزان در نقاط روستایی شهرستان اظهار امیدواری کرد: این همت، تلاش و اقتدار در حوزه خدمات‌رسانی بهداشتی در نقاط روستایی با حضور مؤثر بهورزان ادامه یابد چراکه معتقدیم مردم لیاقت خدمت بالایی دارند لذا باید قدرشناس آن‌ها باشیم و به نیازهای آنان توجه کنیم.

 گفتنی است؛ در پایان این مراسم که 87 بهورز از 48 خانه بهداشت روستاهای بخش مرکزی و کوهسرخ کاشمر حضور داشتند، از 12 بهورز نمونه در سطح شهرستان تقدیر و یک بهورز به عنوان نمونه استانی معرفی شد.

 شایان ذکر است: از معصومه محمدیان از خانه بهداشت فروتقه به‌عنوان بهورز نمونه استانی و محمد بهشتی، ملیحه آشفته، ام البنین قلی پور، مریم برقی، طاهره چیتی، فرزانه رنجبر، معصومه نوغابی، فاطمه شفیعی، فاطمه طاهریان، مرضیه مختاری، نجمه شیرمحمدی و صغری حسین پور به‌عنوان بهورز نمونه شهرستانی با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.