155 هزار امکنه، زیر پوشش برنامه های نظارتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

نظارت بهداشتی بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذاییمدیر بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشتی گفت: تمامی 155 هزار امکنه و 56 استخر تحت نظارت دانشگاه علوم پزشک مشهد در تمامی ایام سال به خصوص تعطیلات و مناسبت ها تحت نظارت دقیق تیم بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه قرار دارد.

مهندس  علی اصغر حسنی در گفت و گو با وب دا؛ در خصوص اقدامات در دست انجام تیم بهداشت محیط و  حرفه ای معاونت بهداشتی در فصل تابستان، بیان داشت: باتوجه به این که شهر مشهد در ایام خاص سال با حضور زائران حال و هوای خاص خود را پیدا می کند؛ تیم های نظارتی بهداشت محیط در تلاش جهت حفظ بهداشت و سلامت مکان هایی هستند که زائران بیشتری به این اماکن رجوع می کنند.

 وی ادامه داد: در چنین ایامی تعداد تیم های نظارتی دو نفره بهداشت محیط بین 50 تا 120 تیم متغیر خواهد بود؛ تا این تیم ها بتوانند در حفظ سلامت مردم  زائر و مجاور تاثیر گذار باشند.

مدیر بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشتی، گفت: این نظارت ها بر اساس ریسک اماکن مورد نظر مانند رستوران ها، آشپزخانه ها، فست فودها و ... شدت بیشتری به خود گرفته زیرا در صورت بروز مشکل در این اماکن سلامت مردم به خطر می افتد.

مهندس حسنی بیان داشت: رعایت بهداشت فردی، شرایط محیطی، تجهیزات پزشکی و کنترل مواد غذایی از جمله مواردی است که در بازدید از این اماکن مورد توجه قرار دارد.

وی برخورد با اماکن متخلف را بر اساس میزان تخلف و اهمیت آن دارای مراتب مختلفی  دانست و ابراز داشت: از دیگر اماکن دارای حساسیت در ایام تابستان اماکن اقامتی( هتل ها، مسافرخانه ها، مهمان پذیرها، هتل آپارتمان ها و...) است که مکان تجمع کاروان های زیارتی و مسافران در شهر مشهد می باشند.

مدیر بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشتی تاکید کرد: در این میان برخی اماکن وجود دارند که کاربری مورد نظر جهت اقامت مردم را نداشته، مورد تائید تیم های نظارتی و بهداشت محیط نیستند و موجب بروز مشکلات، مسمومیت ها و طغیان ها می شوند.

مهندس حسنی به جزئیات بیشتری در این خصوص پرداخت و اظهار داشت: استفاده از برخی حسینیه ها جهت اسکان مردم گاه موجب بروز مشکل شده است؛ که باید مراقبت بیشتری از سوی مسئولان کاروان های زیارتی در استفاده از این گونه اماکن جهت اسکان زائران صورت بگیرد.

وی همکاری مناسب میان اصناف شهر مشهد با دانشگاه علوم پزشکی این شهر را یکی از مزیت های خوب در مشهد دانست و تاکید کرد: انجام بازدیدهای مشترک با همکاران صنعت و معدن، تعزیرات حکومتی و اتحادیه های مربوطه استان؛ هم پوشانی بسیار خوبی در نظارت بر رعایت استانداردهای مورد توجه در حوزه های مختلف از جمله بهداشتی در اماکن مختلف ایجاد کرده است.

مدیر بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشتی تاکید کرد: مراقبت جهت استفاده از یخ های خوراکی به جای یخ های قالبی نیز در مشهد به خوبی صورت می گیرد و تلاش می شود تا فرهنگ استفاده از یخ های قالبی در موارد غیر خوراکی ایجاد شود.

مهندس حسنی به اهمیت مراقبت از سلامت و بهداشت فردی زائران اشاره و تصریح کرد: در فصل گرم و تابستان استفاده از استخرهای آب نیز افزایش پیدا کرده و نظارت های خوبی جهت سالم بودن آب و سلامت مردم در این خصوص صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: 66 استخر در محدوده نظارتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در استان وجود دارد که از این تعداد بالغ بر 56 استخر در مشهد وجود دارد و در فصل تابستان به خوبی تحت نظات قرار دارند. رعایت بهداشت فردی شناگران و رعایت بهداشت و سالم بودن آب از سوی مدیران استخرها از سوی تیم های نظارتی مورد تاکید است؛ که وجود آزمایشگاه آب در محل استخرها در حفظ موارد فوق به ما کمک می کند.

مهندس حسنی شرایط شهر مشهد را از نظر بهداشت محیط علی رغم حجم زائران بسیار خوب عنوان کرد و گفت: نظارت دقیقی بر 155 هزار امکنه در شهر مشهد از سوی تیم بهداشت محیط  صورت می گیرد و مسافران می توانند در صورت مشاهده هر گونه مشکلی با برقراری ارتباط با سامانه 190 طی 48 تا 72 ساعت نظارت همکاران بهداشت محیط را در کنار خود داشته باشند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار