تست سلامت روان در معاینات شاغلین گنجانده می شود

  • PDF

مدیر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: گنجاندن موضوع سلامت روان در معاینات شاغلین یکی از اصلی ترین و بنیادی ترین تلاش های معاونت بهداشتی دانشگاه است که در سطوح بالای کشوری و استانی در حال پیگیری است.

دکتر ندا اخروی در گفت وگو با وب دا؛ در  خصوص مهمترین برنامه های معاونت بهداشتی در حوزه سلامت روان، گفت: سلامت روان در توصیف سازمان جهانی بهداشت شامل افرادی می شود که  قادر به شناخت توانمندی های خود بوده و بتوانند از این توانمندی به موقع و در زمان خود استفاده کنند.

 وی ادامه داد: فرد دارای سلامت روان مناسب باید توانایی برقراری تعامل با محیط اطراف خود را داشته و کمترین تنش را در محیط با افرادی که با آن ها سرو کار دارد تجربه کند.

مدیر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: هجدهم مهر ماه جاری به عنوان روز جهانی سلامت روان و بیست و چهارم الی 30 مهرماه جاری به عنوان هفته سلامت روان تلاش دارد تا در ایجاد روانی سالم تر، کم تنش  و کم استرس تر به مردم کمک کند.

سلامت روان در محیط کار، شعار سازمان بهداشت جهانی است

دکتر اخروی ابراز داشت: شعار سازمان بهداشت جهانی در خصوص سلامت روان در سال جاری «سلامت روان در محیط کار» انتخاب شده است؛ که این امر می تواند به دلیل غفلت هایی باشد که در محیط کار در خصوص سلامت روان برای افراد شاغل وجود دارد.

مدیر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: متاسفانه در محیط کار به ابعاد سلامت روان آن گونه که به ابعاد سلامت جسم پرداخته می شود (انجام معاینات ادواری و معاینات بد ورود به خدمت) توجه نمی شود و از این جهت سلامت روان افراد شاغل در محیط کار نیازمند بازنگری است.

وی خاطر نشان کرد: در سال های اخیر در محیط کاری به ایجاد فضای سالم ارگونومیک از جهت نبود مشکلات جسمی توجه شده است؛ اما به این موضوع که تا چه اندازه این محیط؛ سلامت روان فرد شاغل را تامین می کند بهایی داده نشده است.

دکتر اخروی ادامه داد: از این جهت امروزه شاهد هستیم؛ که فرسودگی شغلی به عنوان یکی از عوامل مهم از کار افتادگی ها و در بسیاری از موارد زمینه ساز بیماری های جسمی در افراد شاغل شناخته می شود.

موضوع سلامت روان در معاینات شاغلین گنجانده می شود

مدیر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: بر همین اساس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز یکی اصلی ترین و بنیادی ترین کارهای خود را در گنجاندن موضوع سلامت روان در معاینات شاغلین و طراحی های محیط شغلی دانسته است.

دکتر اخروی افزود: رسیدن به موفقیت در این خصوص از طریق سطوح بالای کشوری و استانی امکان پذیر است و پیگیری ها در دست اقدام می باشد.

وی بیان داشت: گنجاندن دوره های آموزشی متناسب با سلامت روان برای مدیران، کارکنان و شاغلین بخش صنعت و اداری نیز در دست اقدام است تا شرکت کنندگان در این دوره ها بیاموزند چگونه باید از خود در حرفه ای که به آن مشغول هستند مراقبت کنند.

مدیر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: مدیران در این دوره ها آموزش می بینند که چگونه کارکنان خود را در برابر آسیب های روان محافظت کنند و کارکنان می آموزند که چه شرایطی را باید رعایت کنند تا دچار فرسودگی شغلی، استرس ها و تنش ها نشوند.

دوره های تربیت مربی جهت پرداختن به بحث فرسودگی شغلی در حال انجام است

وی تصریح کرد: برگزاری دوره های تربیت مربی در بخش های صنعت و اداری نیز در حوزه عملی در دست انجام است؛ تا مربیانی جهت پرداختن به بحث فرسودگی شغلی تربیت و با ارائه مشاوره به مدیران و کارکنان مهارت ها و تکنیک های ارتقای سلامت روان را آموزش دهند.

مدیر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: در مراکز بهداشتی و خدمات جامع سلامت در سطح شهر مشهد و شهرستان های تابع دانشگاه نیز روانشناسانی حضور دارند که می توانند به تمامی گروه های سنی در هر شغلی خدمات روانشناختی ارائه دهند.

سلامت روان در غربالگری های مراکز بهداشتی انجام می گیرد

دکتر اخروی اضافه کرد: یکی از جنبه های مورد بررسی در غربالگری هایی که در مراکز بهداشتی انجام می شود، جنبه سلامت روان و سلامت اجتماعی است؛ که تا کنون در مراقبت های بهداشتی به عنوان یک جزء بسیار مهم؛ اما مورد غفلت واقع شده محسوب شده است.

مدیر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به گنجانده شدن بحث سلامت روان در برنامه تحول نظام سلامت اشاره و ضمن ابراز رضایت از این امر، گفت: مراجعین به مراکز بهداشتی علاوه بر بررسی بحث سلامت روان، در صورت وجود شاخص های نشان دهنده مشکل در این حوزه به متخصصین مربوطه معرفی می شوند.

دکتر اخروی ادامه داد: واقعیت این است که در سطح وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی تا کنون بحث سلامت روان شاغلین و کارکنان کمتر مورد توجه بوده است و اولویت به مشکلات جسمی و سلامت جسم معطوف بوده است.

دوره کاهش فرسودگی شغلی با همکاری مشاورین متخصص در معاونت بهداشتی اجرایی می شود

وی خاطر نشان کرد: از همین جهت ما در نظر داریم به عنوان اولین گام مهم و بزرگ در معاونت بهداشتی دانشگاه به عنوان مرکز بهداشت استان؛ آموزش هایی را در خصوص فرسودگی شغلی طراحی و با همکاری مشاورین متخصص در این خصوص این موضوع را به سایر قسمت های دانشگاه تعمیم دهیم.

مدیر سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: بر این اساس در هفته سلامت روان؛ دوره کاهش فرسودگی شغلی در کارکنان مرکز بهداشت استان با کمک معاون بهداشتی دانشگاه به انجام می رسد.

 دکتر اخروی از آغاز دوره های کاهش و کنترل استرس خبر داد و گفت: در خصوص کاهش استرس در میان کارکنان دانشگاه نیز مربیانی در چند ماه اخیر توسط وزارت بهداشت تربیت شده اند؛ تا توانمندی مدیریت استرس و کنترل خشم را به همکاران دانشگاه آموزش دهند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار