کاهش سهم پرداختی بیماران سرطانی مهمترین دستاورد برنامه تحول در بیمارستان امید مشهد

  • PDF

مدیر بیمارستان امید از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اجرای تمامی بسته های مرتبط برنامه تحول نظام سلامت در این مرکز اظهار داشت: کاهش سهم پرداختی بیماران سرطانی مهمترین دستاورد این برنامه در این مرکز به شمار می رود.

به گزارش وب دا، دکتر حسن خدا پرست با اشاره به اینکه تا پیش از اجرای برنامه تحول نظام سلامت، بیماران سرطانی 30 تا 40 درصد هزینه های درمانی و داروهای شیمی درمانی را باید پرداخت می کردند و این امر علاوه بر مشکلات بیماری، آسیب جدی به اقتصاد خانواده نیز وارد می کرد خاطر نشان کرد: با اجرای این برنامه در حال حاضر بیماران در مناطق شهری شش درصد و در مناطق روستایی سه درصد هزینه های درمانی را پرداخت می کنند و فرانشیز داروی بیماران صعب العلاج نیز به 10 درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه تا پیش از اجرای برنامه تحول نظام سلامت، بخشی از تجهیزات و داروها باید توسط بیماران از خارج از بیمارستان تامین می شد و این امر موجب توسعه واسطه گری و افزایش قیمت ها شده بود، افزود: با اجرای این برنامه و ارجاع نشدن بیماران به خارج از بیمارستان برای تهیه  دارو ، تجهیزات و خدمات پارکلینیکی گامی موثر در کاهش هزینه های جانبی درمان نیز برداشته و از سرگردانی بیماران و تحمل فشار مضاعف در پرداخت هزینه های اضافی در این زمینه نیز جلوگیری شد.  

مدیر بیمارستان امید تصریح کرد: در حال حاضر در صورت نداشتن خدمات پاراکلینیکی و آزمایشگاهی در بیمارستان، بیماران توسط آمبولانس به مراکز درمانی مجهز به خدمات مورد نظر ارجاع می شوند و پس از انجام اقدامات لازم، به این مرکز انتقال می یابند و در این مسیر هیچگونه هزینه اضافی از بیمار دریافت نمی شود و این در حالی است که تا پیش از اجرای برنامه تحول تمامی این هزینه ها بر دوش بیماران بود.

به صفر رسیدن فرانشیز بیماران سرپایی در شیمی درمانی و رادیوتراپی

دکتر حسن خداپرست به صفر رسیدن فرانشیز بیماران سرپایی در دریافت خدمات شیمی درمانی و رادیوتراپی پس از اجرای برنامه تحول نظام سلامت اشاره کرد و اظهار داشت: تا پیش از اجرای این برنامه بیماران باید 40 درصد هزینه ها را در این زمینه پرداخت می کردند.

وی با بیان اینکه بالا بودن هزینه های درمان در بیماران سرطانی در بسیاری از موارد موجب می شد که بیماران،روند درمان خود را در نیمه راه رها کنند خاطر نشان کرد: در حال حاضر با کاهش هزینه های درمانی، بستری و دارویی و بیمه شدن افراد، بیماران انگیزه بیشتری برای ادامه درمان خود پیدا کرده اند.

مدیر بیمارستان امید با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیشتر داروهای بیماران سرطانی مشمول بیمه می شوند خاطر نشان کرد: تنها در برخی از موارد که تجویز دارو توجیه درمانی برای بیمار ندارد و یا اینکه مشابه و نمونه داخلی آن وجود دارد، سازمان های بیمه گر آن را متقبل نمی شوند.

افزایش رضایت مندی بیماران از موفقیت های بیمارستان امید در سال های اخیر

دکتر حسن خدا پرست اظهار داشت: بر اساس بررسی های انجام شده در حال حاضر رضایت بیماران به بیش از 80 درصد رسیده است که این رضایت مندی بیشتر در بخش کاهش فرانشیز و هزینه های درمان بوده است.

وی افزود: همچنین با اجرای این برنامه، مدت زمان اقامت بیماران به کمتر از 2.7 روز رسیده است که این رقم پیش از این بیشتر از سه روز بوده است.

اجرای بسته هتلینگ مراکز درمانی، انقلابی در وضعیت بیمارستان ها ایجاد کرد

مدیر بیمارستان امید مشهدبا اشاره به اين که، تا پیش از برنامه تحول نظام سلامت، وضعیت بخش های درمانی بیمارستان، موجب شرمندگی مسئولان و پرسنل بیمارستان بود و بیماران نیز رضایت خوبی از آن نداشتند اظهار داشت:

با اجرای بسته ارتقاء هتلینگ مراکز درمانی در این بیمارستان اقدامات مهمی در این زمینه صورت گرفت.

دکتر خدا پرست افزود: در قالب این برنامه، در این مدت بخش های بیمارستان از جمله جراحی مردان، جراحی زنان، انکولوژی مردان، مرکز مشاوره و پرستاری، کلینیک خود مراقبتی، سالن انتظار و پذیرش بیماران به طور کامل بازسازی و بهسازی شد.

وی، افزوده شدن 10 تخت شیمی درمانی در بخش های زنان و مردان و ایجاد بخش یک زنان برای بیماران سرپایی شیمی درمانی را از دیگر اقدامات انجام شده در این مرکز برشمرد.

انجام طراحی درمانی سه بعدی برای افزایش موفقیت در روند رادیوتراپی

مدیر بیمارستان امید در بخش دیگری از سخنانش به تجهیزات این مرکز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر این مرکز به دو دستگاه شتاب دهنده خطی LOW انرژی مجهز است که به بیماران خدمات ارائه می دهد.

دکتر حسن خدا پرست افزود: شناسایی شکل و اندازه تومور به منظور برنامه ریزی برای تابش اشعه و جلوگیری از آسیب به بافت های سالم از اهمیت بسزایی در بیماران سرطانی برخوردار است که بدین منظور در این مرکز از سال 93، دستگاه  طراحی درمان سه بعدی نصب و راه اندازی شده است.

وی گفت: با استفاده از این دستگاه، شکل و محل تومور به شکل سه بعدی طراحی می شود و در این اقدام علاوه بر جلوگیری از آسیب به بافت های سالم، کیفیت درمان نیز افزایش می یابد.

مدیر بیمارستان امید، افزایش درصد پوشش عمل های لاپاراسکوپی را از دیگر اقدامات مهم در این مرکز برشمرد و گفت: در گذشته در این مرکز تنها عمل های شکمی پوشش داده می شد اما با افزایش تجهیزات لاپاراسکوپی امکان عمل های ارولوژی نیز ایجاد شده است.

دکتر حسن خداپرست خاطر نشان کرد: با اجرای این برنامه، تمامی بخش های این مرکز به دستگاه های DC شوک  و CPR نیز مجهز شده است.

وی گفت: همچنین این بیمارستان تنها مرکز در شرق کشور در زمینه ب ث ژ تراپی به شمار می رود که این اقدام برای بیماران مبتلا به سرطان مثانه کاربرد دارد.

دستگاه براکی تراپی از نیاز های تجهیزاتی بیمارستان امید

مدیر بیمارستان امید مشهد با اشاره به اینکه این بیمارستان تنها مرکز تخصصی استان در زمینه درمان سرطان به شمار می رود و لازم است به دستگاههای پیشرفته در شناسایی و درمان تومورها مجهز شود اظهار داشت: دستگاه براکی تراپی (پرتودرمانی داخل حفره ای) از دستگاههای مورد نیاز این مرکز به شمار می رود که برای درمان بیماران مبتلا به تومورهای ریوی، روده ای و یا اندام های تناسلی زنان کاربرد دارد.

دکتر خداپرست با بیان اینکه مجوز و لیسانس نصب و راه اندازی این دستگاه از طریق شرکت سازنده به بیمارستان امید اعطا شده است خاطر نشان کرد: در صورت حمایت وزارت بهداشت می توان این دستگاه را برای ارائه خدمات بیشتر به بیماران در این مرکز نصب و راه اندازی نمود.

وی، دستگاه شتاب دهنده خطی با قدرت بالا و دستگاه سی تی سیمولاتور را از دیگر دستگاه های مورد نیاز این مرکز برشمرد.

راه اندازی کلینیک آموزشی سرطان پستان در بیمارستان امید

مدیر بیمارستان امید مشهد در ادامه به اقدامات آموزشی و پژوهشی در این مرکز اشاره کرد و اظهار داشت: به منظور گسترش برنامه های آموزشی و شناسایی و درمان بیماران، کلینیک آموزشی سرطان پستان ویژه پرشکان متخصص و عمومی در تمامی سطوح در این مرکز راه اندازی شده است.

دکتر خدا پرست گفت: در این کلینیک که هفته ای یک بار برگزار می شود پزشکان متخصص و اعضای هیات علمی دانشگاه به ارائه آخرین روش های شناسایی و درمانی بیماران مبتلا به سرطان پستان می پردازند.

وی راه اندازی Gointکلینیک را از دیگر اقدامات در این مرکز برشمرد و اظهار داشت: در این کلینیک به بیمارانی که باید توسط چند متخصص ویزیت و مورد بررسی قرار گیرند خدمات ارائه می شود تا بتوان با همکاری تمامی متخصصان و فوق متخصصان، بهترین شیوه درمان را برای بیماران اتخاذ نمود.

دکتر خداپرست افزود: در برخی از مواقع هشت پزشک بیمار را ویزیت و مورد بررسی قرار می دهند و این در حالی است که از بیمار تنها فرانشیز یک پزشک دریافت می شود.

وی با اشاره به وجود مرکز تحقیقات سرطان در این مرکز اظهار داشت: علاوه بر ارائه خدمات آموزشی در این مرکز، طرح های پژوهشی و تحقیقاتی متعددی نیز به اجرا در آمده است.

ایجاد درمانگاه های غربالگری از برنامه های در دست اجرای بیمارستان امید

مدیر بیمارستان امید در ادامه با اشاره به خریداری ساختمانی در مجاورت بیمارستان امید با حمایت معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه و با هزینه ای بیش از 80 میلیارد ریال اظهار داشت: در حال حاضر کار بازسازی و بهسازی این ساختمان در حال انجام است، که با اجرای آن 700 متر مربع به فضای بیمارستان افزوده می شود.

دکتر خدا پرست خاطر نشان کرد: ایجاد درمانگاههای غربالگری سرطان و افزوده شدن 16 تخت شیمی درمانی سرپایی از برنامه های این مرکز در این بخش به شمار می رود.

وی، راه اندازی کلینیک اندوسکوپی(گوارش فوقانی و تحتانی)،پروکتوسکوپی(آندوسکوپی داخلی زنان) و سونوگرافی را از دیگر برنامه ها، برای این ساختمان جدید برشمرد.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار