افزوده شدن بیش از یک هزار تخت بستری در قالب برنامه تحول نظام سلامت

  • PDF

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در سال های اخیر نزدیک به یک هزار تخت درمانی به مجموع تخت های بستری این دانشگاه افزوده شده است و به زودی با راه اندازی بیمارستان فوق تخصصی اکبر در مشهد که همچون نگینی در قسمت تخصصی و فوق تخصصی اطفال خواهد درخشید؛ 250 تخت درمانی به این مجموعه افزوده خواهد شد.

به گزارش وب دا؛ دکتر بدیعی اظهار داشت: می توان به جرات گفت قبل و بعد از انقلاب حرکت چشمگیری مانند برنامه تحول نظام سلامت در کشور اتفاق نیفتاده است. بحث نظام تحول سلامت با برنامه ریزی و پیش بینی بسیار خوب آغاز شد تا بتواند خدمات را به تک تک مردم ایران به شکل عادلانه ارائه دهد.

وی افزود: یکی از مشکلات در حوزه درمان زیر ساخت های بسیار فرسوده ای بود که نه تنها دانشگاه علوم پزشکی مشهد بلکه کل کشور را درگیر خود کرده و از دیگر سو تعرفه ها و ارائه خدمات نیز در کمیت و کیفیت، نیازمند بازنگری جدی بود.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و قرار گرفتن دکتر هاشمی در جایگاه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه این وزارت از حوزه درمان کار خود را آغاز و به دیگر بخش ها نیز توجهات لازم صورت گرفت.

در حقیقت با برنامه ریزی مدون برروی قسمت های چالش بر انگیز، تلاش شد تا بخش های مختلف سلامت اعم از بهداشت و درمان به گونه ای متوازن در کنار هم ارتقاء پیدا کنند.

در این میان ضربه پذیری حوزه درمان با هوشمندی برنامه نظام تحول سلامت در بیمارستان ها مراقبت شد و مهمترین کاری که در این زمینه انجام گرفت؛ کاهش پرداختی مردم از جیب بود؛ به نحوی که این اقدام رفع مشکلات اقتصادی مردم در این حوزه را به دنبال داشت.

با آغاز برنامه تحول نظام سلامت پرداختی مردم در شهرها تنها به شش درصد رسید و این در حالی رقم می خورد که تعرفه تمام شده این خدمات برای روستاییان تنها تامین سه درصد از هزینه را شامل می شد.

تنها نگاهی به کشورهای اطراف ایران اسلامی گواه این نکته خواهد بود که این پرداختی و رشد چشمگیر در بهبود شاخصه پرداختی مردم از جیب بسیار قابل توجه است؛ به نحوی که نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران در بازدید از دانشگاه علوم پزشکی مشهد این مهم را موجب  تعجب و جای بسی شادمانی دانست.

قسمت دیگر از برنامه تحول نظام سلامت تاکید بر نقاط کلیدی در حوزه درمان دارد؛ که فرسودگی بیمارستان ها در این حوزه بسیار مورد توجه قرار گرفت.

 به نحوی که بیمارستان امام رضا(ع) با بیش از 80 سال قدمت؛ دچار فرسودگی کاملا مفرط  بود و این مهم در خصوص بیمارستان قائم(عج) به عنوان دو مرکز بزرگ در شمال شرق کشور کاملا مشهود بود.

با اجرای برنامه تحول نظام سلامت علاوه بر بازسازی و بهسازی بخش های فرسوده در بیمارستان قائم(عج)؛ بیمارستان بزرگ 610 تختخوابی امام رضا(ع)2 نیز به مجموعه مراکز درمانی خدمت دهنده دانشگاه افزوده شد و اکنون فازهای مختلف آن راه اندازی و یا در شرف راه اندازی می باشد.

این بیمارستان علاوه بر کیفیت کمی که همان افزایش تعداد تخت های بیمارستانی را شامل می شود، به افزایش کیفی نیز اقدام ورزیده است و امکانات به روز جهان در حوزه درمان را به بیماران ارائه می دهد.

هتلینگ؛ بسته دیگر ارائه شده در برنامه تحول نظام سلامت بوده است که در این راستا معاونت درمان دانشگاه در بیمارستان قائم(عج) موفق به راه اندازی اورژانس متمرکز بیمارستان به مدت دو ماه با همکاری گروه طب اورژانس شده است.

اضافه شدن تخت های درمانی به بیمارستان قائم(عج) و بهبود تخت های درمانی سابق، نوید بخش نزدیک شدن بیمارستان قائم(عج) مشهد به شرایط ایده ال خود است.

علاوه بر این دو مرکز درمانی مهم در شهر مشهد دیگر بیمارستان های این شهر نیز در اجرای بسته های برنامه تحول نظام سلامت به خوبی عمل و به موفقیت های بسیاری دست پیدا کرده اند.

بلوک های زایمانی بر اساس استانداردهای روز دنیا ساخته و تجهیز شده اند و در بیمارستان های شهرستانی نیز ساخت و بهره برداری چندین بیمارستان نیمه کاره به سرانجام رسیده است.

بیمارستان فریمان با سابقه ای بیش از 80 سال اکنون تبدیل به یک بیمارستان جدید شده است؛ که می تواند به ارائه خدمات به نحو مطلوب برای جمعیت تحت پوشش خود بپردازد و کمک کننده بیمارستان هایی چون تایباد، تربت جام و باخرز باشد.

بزودی بیمارستان 32 تختخوابی باخرز نیز افتتاح می شود تا مردم محروم در این شهرستان نیز خدمات درمانی مطلوب خود را دریافت کنند.

بیمارستان خلیل آباد نیز در مرحله بهره برداری قرار دارد و اکنون می تواند خدمات درمانی مناسب را به مردم ارائه دهد. علاوه بر موارد یاد شده ساخت کلینیک های ویژه نیز مد نظر معاونت درمان دانشگاه بوده است و با هوشمندی تمرکز خود را به مراکز سرپایی معطوف کرده است.

کلینیک های ویژه در طول این سال ها در مراکز مختلف استان از سرخس تا مشهد راه اندازی شده است و در این راستا می توان به افتتاح دو کلینیک ویژه بسیار خوب و مجهز در مشهد در چند روز آینده اشاره کرد.

توسعه بخش های ویژه نیز در معاونت درمان مورد توجه قرار داشته است از جمله توسعه و تجهیز  بخش های ICU، NICU و... که با همکاری وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشکی این بخش ها نیز راه اندازی شده است.

ساخت مراکز شیمی درمانی نیز از دیگر مواردی است که به دلیل آمارهای روز جهان و مواردی که از ابتلا به سرطان در کشور وجود دارد مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفته است و در واقع هوشمندی این وزارت را نشان می دهد؛ که به گیرندگان خدمت و تقاضای مردم خود در این راستا پاسخ مثبت داده است.

نه تنها در مرکز استان بلکه در شهرستان های قوچان و کاشمر نیز قطب های شیمی درمانی ایجاد شده است؛ تا ارائه خدمات با توجه به شعار سازمان جهانی بهداشت در نزدیک ترین محل زندگی مردم ارائه شود.

دفتر فنی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اکنون می تواند تولیت کارهای فنی و عمرانی بزرگ در کشور را بر عهده گیرد و به دلیل انجام کارهای بزرگ این دفتر اکنون خود تبدیل به یک قرارگاه شده است.

تخت های ویژه شهر مشهد و شهرستان ها نیز در این مدت بسیار خوب کار کرده اند و تجهیزات سرمایه ای بسیار خوبی به مجموعه درمان دانشگاه افزوده شده اند.

فرسودگی تجهیزات و دستگاه های ما در طول سال های گذشته مشکلات متعددی را بر سیستم درمان تحمیل و مانع ارائه خدمات درمانی به مردم می شد.

 در این راستا اقدامات بزرگی صورت گرفته است و اکنون دانشگاه علوم پزشکی مشهد فاصله کارهای پاراکلینیکی بیمار را بسیار کمتر از استانداردهای دنیا و کشورهای پیشرفته کرده است.

اضافه شدن 23 سی تی اسکن و 10 MRI در برنامه تحول نظام سلامت که برخی به بهره برداری و برخی دردست اقدام است؛ نشان دهنده تحول چشمگیر در حوزه تجهیزات سرمایه ای است.

مقیمی و استفاده از پزشکان و رشته های تخصصی در قسمت های مختلف استان و شهرستان های مشهد یکی از مشکلات در حوزه درمان به شمار می رفت؛ که نبود نیروی انسانی پزشک از نظر ماندگاری و مقیمی و استقرار در مکان های مورد نظر را با دشواری همراه ساخته بود.

پس از اجرای برنامه تحول نظام سلامت از مجموع 13 بیمارستان شهرستان های تابع دانشگاه در 10 رشته مشارکت بیش از 110 پزشک در حال انجام است؛ که فشار حضور بیماران در مرکز دانشگاه و شهر مشهد را کمتر و موجب ارائه خدمات مطلوب در محل زندگی بیماران می شود.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد اکنون در رشته های داخلی، قلب، طب اورژانس، ارتوپدی، جراحی عمومی، نوروسرجری، زنان، اطفال، بیهوشی و... به شرایط استقرار پزشک در شهرستان های زیر پوشش خوددست پیدا کرده است.

نکته قابل توجه ارائه خدمات نوروسرجری به عنوان یکی از پیشرفته ترین خدمات در دنیا در شهرستان کاشمر است؛ که نشان دهنده پتانسیل بالای دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه شهرستان ها می باشد.

بر این اساس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در شاخص کاهش سزارین ها با توجه به تاکیدات فراوان بر انجام زایمان طبیعی به کاهش 10 درصدی اعمال سزارین رسیده است؛ که نیروهای محیطی در دانشگاه در این کاهش بسیار تاثیر گذار بوده اند.

در حوزه سلامت باید در قالب مقالات این توانایی به دیگر کشورهای دنیا منتقل شود؛ همچنان که در دیگر کشورها موفقیت های چند درصدی در قالب مقالات ارائه و با تبلیغات در اختیار دیگر علاقمندان قرار داده می شود.

باید برنامه تحول نظام سلامت تبدیل به الگوی جهانی شود و این موفقیت ارزیابی و در قالب مقالات موفق به جهان عرضه گردد.

در حال حاضر نزدیک به هزار تخت درمانی طی سال های اخیر به شبکه درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزوده شده است و به زودی با راه اندازی بیمارستان فوق تخصصی اکبر در مشهد که همچون نگینی در قسمت تخصصی و فوق تخصصی اطفال خواهد درخشید؛ 250 تخت درمانی به این مجموعه اضافه می شود.

علاوه بر این بیمارستان تخت های درمانی بیمارستان باخرز نیز به این مجموعه خواهد پیوست که در مجموع و در آینده نزدیک 500 تخت درمانی دیگر نیز به مجموعه دانشگاه افزوده خواهد شد.

مرکز فوریت های دانشگاه به عنوان اولین مرکز فوریت های استاندارد دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز با به روز ترین امکانات و طراحی در دست افتتاح است.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار