چهارشنبه اول آذ ر ماه 1391

 

 

رييس کميسيون بهداشت: طرح تامين منابع مالي واردات اقلام دارويي به مجلس ارائه مي شود

خراسان - مورخ چهارشنبه 1391/09/01 شماره انتشار 18274

رييس کميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت: طرحي براي تامين منابع مالي واردات اقلام دارويي و تجهيزات پزشکي تهيه شده است که تا دو هفته آينده به صحن علني ارائه خواهد شد.

حسينعلي شهرياري در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه مجلس از بعد نظارت در موضوع کمبود اقلام دارويي و تجهيزات پزشکي همچون شير خشک اقدامات لازم را انجام داده است، گفت: يکي از اين اقدامات، تهيه و قرائت گزارشي در مجلس بود که مطمئنا اقدامات نظارتي ديگر را نيز انجام خواهيم داد


 

دبير انجمن تالاسمي از کمبود داروي تزريقي تالاسمي ها انتقاد کرد

خراسان - مورخ چهارشنبه 1391/09/01 شماره انتشار 18274

انجمن تالاسمي ايران در نمابري از کمبود داروي تزريقي بيماران تالاسمي انتقاد کرد.

به گزارش ايسنا، محمدرضا مشهدي دبير انجمن تالاسمي ايران در اين نمابر اعلام کرد که داروي تزريقي بيماران تالاسمي در سطح کشور به سختي به دست بيماران مي رسد به طوري که بيماران تهراني تنها 30 درصد سهميه و بيماران شهرهاي ديگر حتي کمتر از اين ميزان را دريافت مي کنند.وي با اعلام اينکه عدم تزريق داروي مورد نياز بيماران به تدريج اثرات منفي خود را بر سلامت بيماران آشکار مي کند، گفت: وقتي بيماري داروي خود را مصرف نکند به تدريج بار آهن او افزايش يافته و مشکلاتي مانند نارسايي هاي قلبي و کبدي ايجاد مي شود.


 

دستجردي خطاب به مديرانش؛

روزهاي سخت حوزه سلامت فرا رسيد

خراسان - مورخ چهارشنبه 1391/09/01 شماره انتشار 18274

وزير بهداشت با اشاره به روزهاي سخت حوزه سلامت گفت: امروز همان روزي است که گفتيم بايد کمربندها را براي مواجهه با مشکلات و تحريم ها ببنديم. به گزارش مهر، دکتر مرضيه وحيد دستجردي روز سه شنبه در نشست معاونان و مديران وزارت بهداشت که به مرور فعاليت ها و برنامه هاي آينده نظام سلامت اختصاص داشت، اظهار داشت: زماني که هنوز سختي‌هاي تحريم به اين حد نرسيده بود گفتم که براي امسال بايد کمربندها را ببنديم. امروز همان روز است، شرايط سختي داريم و بايد با تدابير لازم از اين گردنه ها عبور کنيم.وي افزود: ستاد تدابير ويژه تحريم هفته اي سه بار تشکيل جلسه مي دهد تا براي رفع مشکلات تامين واکسن، دارو و تجهيزات پزشکي تدبير کند.وزير بهداشت عنوان کرد: در بخش سلامت بسياري از خدمات قابل کوچک کردن يا حذف کردن نيستند زيرا با سلامتي مردم سر و کار داريم.دستجردي با اشاره به اقتصاد مقاومتي، افزود: جلوي بسياري از نشتي ها را گرفته ايم و اين کار با توجه به اعتبارات کم حوزه سلامت بايد ادامه يابد.

بردسکن، نوري/ کارشناس تغذيه شبکه بهداشت گفت: صبحانه يکي از اصلي ترين وعده هاي غذايي دانش آموزان است


 

نوش داروی دولت بعد از مرگ بازار دارو

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس، با یاد‌آوری دست‌های پشت پرده در وزارت بهداشت، درمان وآموزش‌پزشکی برای متلاطم کردن حوزه دارو، گفت:‌ بخش خصوصی به راحتی و با کمترین حمایت‌های این وزارتخانه می‌تواند اقدام به واردات دارو کند.

محمدجواد نظری‌مهر در گفت‌وگو با خانه ملت، در واکنش به اقدام دولت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی در تصویب مصوبه جدید دولت درباره صفر کردن سود بازرگانی واردات اقلام دارویی، تصریح کرد: به‌طور حتم این اقدامات به‌علت اجرایی نشدن قوانین حوزه سلامت از سوی دولت تأثیر مناسبی بر حوزه دارو نمی‌گذارد، از این‌رو اگر دولت قوانین تصویب شده در مجلس شورای اسلامی را اجرایی کرده بود، هم‌اکنون وضعیت حوزه دارو با مشکلات کنونی روبه‌رو نبود.

نماینده مردم کردکوی، بندرگز و بندرترکمن در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از بی‌توجهی دولت به اجرای قوانین حوزه سلامت، گفت: قوانینی همچون اختصاص 10 درصد از درآمد هدفمندی یارانه‌ها و محورهای قانون برنامه پنجم توسعه از سوی دولت اجرایی نشده است.

وی با اعلام اینکه دولت به‌علت فقدان دوراندیشی قادر به حل مشکلات حوزه سلامت نیست، افزود: دولت بعد از آنکه مشکلات این حوزه، تأثیرات سوء خود را بر حوزه دارو گذاشت، تازه به فکر اجرای طرح‌های غیرکارشناسی خود افتاده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، افزود:‌ هم‌اکنون وزارت بهداشت، درمان و‌آموزش‌پزشکی در حل مشکلات بخش‌های مختلف مانند پزشک خانوده، دارو و بیمه با مشکلات بسیاری دست وپنجه نرم می‌کند، از طرف دیگر اگر دولت به اجرای قوانین به ویژه قانون برنامه پنجم توسعه متعهد بود، هم‌اکنون شاهد بروز مشکلات در این حوزه نبودیم.

نظری‌مهر با یاد‌آوری دست‌های پشت پرده در وزارت بهداشت، درمان وآموزش‌پزشکی برای متلاطم کردن حوزه دارو، تصریح کرد:‌ بخش خصوصی به راحتی و با کمترین حمایت‌های این وزارتخانه می‌تواند اقدام به واردات دارو کند.

وی ادامه داد:‌ از طرف دیگر متأسفانه بخشی از واردکنندگان دارو به‌‌علت وجود بوروکراسی اداری در وزارت بهداشت، درمان وآموزش‌پزشکی از واردات محصولات خود پشیمان می‌شوند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه دولت باید طبق قانون به تعهدات خود عمل کند، گفت: هم‌اکنون حدود 9 ماه از سال می‌گذرد، ولی اعتبارات حوزه سلامت هنوز به‌صورت مناسب اختصاص داده نشده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی، با اعلام اینکه با وجود مشکلات بسیار در حوزه دارو، مسئولان از حل مشکلات این حوزه خبر می‌دهند، افزود: به‌طور حتم این‌ اظهارات تنها جنبه تبلیغاتی دارد، از این رو مسئولان باید برای کاهش تلاطم در این حوزه، راه مناسبی که همان اجرای قانون است بیابند.

تشویق به استفاده از واکسنی که موجود نیست!

این هشدار هنگامی جالب می‌شود که توصیه به استفاده از این واکسن، به بیماران قلبی عروقی، بیماران مزمن ریوی مانند آسم و برونشیت، دیابتی‌ها، بیماران عصبی، بیمارانی که شیمی‌درمانی می‌شوند، افرادی که پیوند عضو انجام داده‌اند، خانم‌های باردار و افراد بالای ۶۵ سال را هم شامل شده

شاید شما هم از جمله کسانی باشید که به دنبال واکسن آنفلوآنزا (همان واکسنی که به نادرست، واکسن سرماخوردگی هم نامیده می‌شود) داروخانه‌های زیادی را گشته و نایاب بودن این واکسن را عمیقا درک کرده باشید؛ با این توضیح، اگر توصیه به مصرف این دارو توسط یک مسئول به گوشتان برسد، چه حس و حالی خواهید یافت؟

به گزارش «تابناک»، در شرایطی که یافتن واکسن آنفلوآنزا بی شباهت به یافتن سوزن در انبار کاه نیست، دکتر محمود نبوی، معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، روز گذشته با هشدار دادن درباره زمان آغاز اپیدمی این بیماری در اواخر آذر تا دی ماه هر سال، از گروه‌های پرخطر می‌خواهد برای دریافت واکسن آنفلوآنزا اقدام کنند و البته دایره توصیه‌هایش را به برخی دیگر از قشرهای جامعه هم تسری می‌دهد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، با تأکید بر این که افراد پرخطر مانند بیماران خاص، هموفیلی، تالاسمی، ایدز و پرسنل بهداشتی و درمان رایگان این واکسن را دریافت خواهند کرد، می‌افزاید: پانزده نوع ویروس سرماخوردگی داریم و فرق آنفلوآنزا با این ویروس‌ها این است که آنها، 2 درص

خبرهای روز

اطلاعات تماس سامانه خبری وبدا

Image
آدرس: مشهد، خیابان دانشگاه، ساختمان قرشی
کد پستی :۹۱۷۷۸۹۹۱۹۱
نمابر: ۳۸۴۳۶۸۲۷ ۰۵۱
رایانامه :webda@mums.ac.ir
سامانه پیام کوتاه: ۳۰۰۰۲۱۹۱
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image