شيباني: اصرار برخي پزشکان به مصرف داروهاي خارجي بي انصافي است

خراسان - مورخ پنج‌شنبه 1391/09/02 شماره انتشار 18275

در حالي که بسياري از داروهاي خارجي نمونه ايراني با کيفيت دارند و در شرايط خاص اقتصادي هستيم. امروز اصرار برخي پزشکان و بيماران براي مصرف داروهاي خارجي بي انصافي است.به گزارش فارس، احمد شيباني رئيس سازمان غذا و دارو افزود: وضعيت دارو خاص است و در اين شرايط تجويز و مصرف منطقي دارو خيلي مهم است زيرا اگر اصلاح مصرف نداشته باشيم به مشکل بر مي‌خوريم.وي افزود: در شرايط فعلي از انصاف دور است که به مصرف داروهاي خارجي اصرار کنيم زيرا ممکن است کمبود آنها ايجاد نارضايتي کند در حالي که در مورد خيلي از داروها شاهد توليد داخل آنها هستيم که با نوع خارجي آن تفاوتي ندارد.وي ادامه داد: الان زماني نيست که دارويي با برند خاص تجويز يا مصرف کنيم و از همکاران پزشک بيش از ديگران انتظار داريم اين مسئله را درک کنند.


 

 

رئيس مرکز دياليز و پيوند اعضاي بيمارستان منتصريه مشهد:

۱۱۰۰ بيمار در فهرست پيوند مرکز دياليز و پيوند اعضا قرار دارند

خراسان رضوي - مورخ پنج‌شنبه 1391/09/02 شماره انتشار 18275

هم اکنون بيش از هزار و ۱۰۰ بيمار نيازمند به کليه در فهرست پيوند مرکز دياليز و پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشکي مشهد قرار دارند.رئيس مرکز دياليز و پيوند اعضاي بيمارستان منتصريه مشهد در گفت وگو با ايرنا اين خبر را اعلام کرد و افزود: هم اکنون بخش پيوند مغز استخوان اين مرکز راه اندازي شده است و بخش پيوند کبد بيمارستان منتصريه نيز تا پايان امسال مورد بهره برداري قرار خواهد گرفت.دکتر علي اصغر يارمحمدي اظهار داشت: حدود ۷۰ درصد پيوندهاي کليه انجام شده در اين مرکز از بيماران مرگ مغزي و ۳۰ درصد نيز از دهنده زنده بوده است.وي گفت: مرکز دياليز و پيوند اعضاي منتصريه از بهمن ماه سال ۹۰ فعاليت خود را آغاز کرده که در اين مدت ۱۴۹ مورد عمل پيوند کليه در اين مرکز با موفقيت انجام شده است و از اين تعداد ۱۰۴ مورد مربوط به بيماران مرگ مغزي و بقيه از دهنده زنده بوده است. يارمحمدي با بيان اين که اهداي عضو از دهنده زنده در کشور بايد به صفر برسد، افزود: با اهداي اعضاي هر بيمار مرگ مغزي مي توان حداقل ۷ بيمار نيازمند به کبد، کليه، قرنيه، پوست و قلب را نجات داد


 

 

 

 

 

 

د. خانم وزیر، سری به ناصر خسرو بزنید لطفا!

ماجرای محدودیت های وارداتی و تحریم ها این روزها بازار دارو را دچار مشکلات عدیده ای کرده است.مشکلاتی که بیمارت صعب العلاج و بیماریهای خاص را روانه ناصر خسرو و بازار آزاد می کند تا داروهایی با قیمت نجومی کیفیت پایین تهیه کنند.

البته مشکلات بخش درمان و دارو از همان روزهای آغاز هدفمندی یارانه ها آغاز شد. با اجرای هدفمندی یارانه‌ها نه تنها نظام سلامت 6 هزار میلیارد تومان بودجه خود را از محل درآمدهای این طرح دریافت نکرد ، بلکه گران شدن آب و برق و گاز هزینه های اضافی روی دست وزارت بهداشت گذاشت که هنوز معلوم نیست چگونه تامین می شوند.

به گفته «رمضان محسن‌پور» معاون پارلمانی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، هدفمندی یارانه‌ها و گران شدن برق،آب و گاز 800 میلیارد تومان هزینه اضافی روی دست وزارت بهداشت گذاشت که محل جبران آن مشخص نیست.

این درحالی است که به گفته مرضیه وحیددستجردی، وزیر بهداشت هزینه مصرف آب واحدهای تحت پوشش وزارت بهداشت در سراسر کشور قبل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، 80میلیارد تومان بوده است.

علاوه بر این محسن‌پور معتقد است ، افزایش بی‌سابقه قیمت دارو و تجهیزات پزشکی مشکلات نظام سلامت را چندین برابر کرده است.

وی در این خصوص گفته : «برای بودجه سال آینده اگر هیچ اتفاق دیگری هم نیفتد و بقیه مشکلات را هم نادیده بگیریم، حداقل این میزان اعتبار باید اضافه شود.» وزیر بهداشت امیدوار بود با اجرای مرحله دوم هدفمندی‌یارانه‌ها 6 هزار میلیارد تومان به وزارت بهداشت واریز شود اما اجرای مرحله دوم این برنامه منتفی شد.

محسن‌پور همچنین افزود : «تمام تلاش وزارت بهداشت این است که مشکلات اقتصادی فشار بیشتری بر مردم تحمیل نکند و تا جای ممکن حتی با جابه‌جایی اعتبارات تلاش می‌کنیم به بیماران نیازمند و کم‌بضاعت بخصوص بیماران صعب‌العلاج که هزینه درمان آنها بالاست کمک کنیم.»

این درحالی است که بیماران صعب‌العلاج با کمبود دارو و قیمت‌های جدید داروهایی روبه‌رو هستند که پیش از این آنها را مجانی تهیه می‌کردند.

همچنین پس از تحریم‌ها، شرکت‌های طرف قرارداد ایران جای خود را به شرکت‌های هندی و یونانی داده‌اند که عوارض آنها خیلی زود به اعتراض مصرف‌کنندگان منجر شده است.

در این گیر و دار، مشکلات ارزی نیز به معضلات حوزه دارو افزوده است هر چند که جمیع این مشکلات همواره از سوی شخص خانم وزیر تکذیب شده است.

اوایل مهر ماه بود که با بالا گرفتن بحران ارزی، وزیر بهداشت در گفت و گویی دارویی اعلام کرد: در حال حاضر شاید مشکل اصلی، تامین ارز به نظر بیاید اما خوشبختانه از نظر ارز دارویی مشکلی نداریم و ارز با همان قیمت قبلی تهیه می‌شود. اکنون انبارهای دارویی کشور از دارو انباشته هستند و مشکل کمبود دارویی نداریم. از شرکت‌هایی دارویی خواهش‌مان آن است که در تامین ارز مورد نیاز با همین نوبت‌گذاری‌های فعلی بانک مرکزی ورود کنند.

این سخنان در حالی بود که رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، وضعیت کنونی انبارهای دارویی را نامطلوب ارزیابی کرده بود و گفته بود: «گزارشهای سازمان غذا و دارو نشان ‌دهنده ناکافی بودن ذخایر دارویی بوده، به‌گونه‌ای که هم‌اکنون تنها برای دو ماه آینده دارو باقی مانده است.»

بعد از آن بود که وزیر بهداشت سرانجام در سخنانی به بالارفتن نرخ ارز برای تهیه داروهای وارداتی اشاره کرد و اعلام کرد: نرخ ارز مرجع برای داروهای وارداتی از 10هزار و 500ریال به 12هزار و 260ریال افزایش یافته است و برای این که این تفاوت قیمت، هزینه دارو را گران نکند باید یارانه آن بیش از 100درصد تعلق گیرد.

وی افزود: ما چنین ذهنیتی نداشته و از خودمان توقع هم داریم که در چنین شرایطی به مردم سخت گیری بیشتری نشود برهمین اساس تلاش می کنیم قیمت داروها افزایش پیدا نکند.

اما عملا چنین وعده ای محقق نشد وداروها علاوه بر کمیاب و نایاب شدن روزهای گرانی را تجربه می کنند و جان بیماران محتاج را به خطر می اندازند.

حتی ورود مجلس نیز به ماجرای دارو آن هم بعد از اظهارات محمود احمدی نژاد که وضعیت دارویی کشور را نور علی نور خوانمده بود و اعتراض مجلس به عملکرد دولت در حوزه سلامت و عدم تخصیص بودجه 6‌هزار میلیارد تومانی بهداشت، نیز باعث نشده تا وضعیت دارویی در کشور بهبود یابد، هر چند که سرانجام با این انتقاد مجلس خانم وزیر کمبود داروهای بیماری های خاص را پذیرفت .

در هر حال این روزها دوباره ناصر خسرو پاتوق کسانی است که برای پیدا کردن داروی بیماران دردمندشان کفش های آهنین به پا دارند و نتیجه جستجوی بسیاری از انها دادن هزینه گزاف و گرفتن داروی تاریخ گذشته است.

حالا باید منتظر ماند و دید آیا اقدام عملی در خصوص کمبود دارو در کشور صورت می گیرد یا همچنان باید شاهد مرگ و میر بیماران خاص و درد کشیدن آنها بود؟


 

 

*افتتاح 200 طرح بهداشتي و درماني با حضور وزير بهداشت


ياوري‌نسب- وزير بهداشت هشت آذر به مشهد سفر خواهد كرد.
به گزارش شهرآرا، رئيس دانشگاه علوم پزشكي مشهد اظهار داشت: طبق هماهنگي‌هاي انجام‌شده وزير بهداشت، درمان وآموزش پزشكي هشت آذر براي افتتاح200 طرح بهداشتي به مشهد سفر خواهد كرد.
محمود شبستري‌، شركت و سخنراني وزير بهداشت در اولين كنگره طب و ايثار را از ديگر برنامه‌هاي پيش‌بيني‌شده براي اين سفر عنوان كرد.وي خاطر‌نشان كرد‌: كنگره طب و ايثار براي اولين بار در كشور و با هدف تبيين نقش كادر درماني و پزشكي در دوران دفاع مقدس بر‌گزار خواهد شد.
رئيس دانشگاه علوم‌پزشكي مشهد خاطر‌نشان كرد: تاكنون 150مقاله براي ارائه در اين كنگره به دبيرخانه ارسال شده است و به دليل موضوع جذاب و جديد آن پيش‌بيني مي‌كنيم تعداد زيادي از فعالان پزشكي در اين كنگره حضور يابند.


 

تلفات تصادفات رانندگی در کاشمر 26درصد کاهش یافت

کاشمر - مدیر شبکه بهداشت و درمان کاشمر از کاهش 26 درصدی میزان تلفات تصادفات رانندگی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش ایرنا، دکتر محمدجواد یزدانی روز چهار شنبه در جلسه کمیته جامعه ایمن با بیان اینکه شاید حوادث زیاد باشد اما شدت حوادث رو به کاهش است، گفت: امروز شاهد افت تعداد مرگ و میر ناشی از تصادفات موتورسیکلت هستیم.

وی از کاهش و افت حوادث در سالمندان به میزان 3/18 درصد و حادثه سوختگی خبر داد و افزود: در نیمه اول امسال حدود 4/29 درصد حوادث مربوط به تصادف موتورسواران، 5/26 درصد ضربه، 3/12 درصد سقوط، 7/7 درصد خشونت، 1/4 درصد خودکشی، 4 درصد عقرب و مارگزیدگی بوده است.

وی توسعه شهرنشینی، رشد تکنولوژی، افزایش ناوگان ترابری و عدم آموزش های متناسب نسبت به افزایش تعداد موتورسیکلت را به عنوان یکی از مهمترین علل مرگ و میر ناشی از تصادفات عنوان کرد و افزود: در نیمه اول امسال بیشترین حادثه و تصادفات مربوط به موتورسواران بوده است.

وی گفت: در زمینه فراوانی نسبی حوادث نیز بر حسب محل حادثه، 45 درصد حوادث در بزرگراه و جاده و 41 درصد در کوچه و خیابان اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه 86 درصد حوادث اتفاق افتاده خارج از منزل و محیط کار بوده، تأکید کرد: اداره راه و شهرسازی باید برای رفع نقاط حادثه خیز هرچه سریع تر اقدام کرده و آموزش و پرورش و سایر سازمان ها هم در جهت کاهش حوادث تلاش کنند.

یزدانی با بیان اینکه در این مدت عمده حوادث شهرستان در میان جوانان بوده است،

از افزایش میزان حوادث در کودکان خبر داد و گفت: درشش ماهه اول امسال شاهد فوت پنج کودک بر اثر حوادث و سوانح بوده ایم.

وی بیماری های قلبی مادرزادی و حوادث و سوانح را از عمده علل مرگ و میر اطفال دانست و افزود: امروز کمتر کودکی است که به خاطر بیماری های واگیردار جان خود را از دست بدهد.

او همچنین از افزایش حدود 3/6 درصدی میزان بروز حوادث در هر هزار نفر در کل جمعیت شهرستان طی پنج سال خبر داد و گفت : در پنج سال گذشته در زمینه بروز حادثه و ضربه نسبت به کل حوادث افزایش 13 درصدی داشته ایم.

وی افزایش 30 درصدی حادثه خشونت را از دیگر مسائلی دانست که باید نهادهای اجتماعی به این امر توجه بیشتری داشته باشند.

شهرستان کاشمر از سال 1386 به عنوان اولین شهر کشور به عضویت کمیته بین المللی جامعه ایمن در آمد


 

 

یک مسوول در دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

30 درصد پیوندهای کلیه انجام شده از دهنده زنده است

مشهد- رییس مرکز دیالیز و پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر 30 درصد پیوندهای کلیه انجام شده در این مرکز از دهنده زنده است.

دکتر علی اصغر یارمحمدی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: حدود 70 درصد پیوندهای کلیه انجام شده در مرکز مزبور از بیماران مرگ مغزی بوده است .

وی گفت: مرکز دیالیز و پیوند اعضای ˈمنتصریهˈمتعلق به دانشگاه علوم پزشکی مشهد از بهمن ماه سال 90 فعالیت خود را آغاز کرده است.

رییس مرکز دیالیز و پیوند اعضای منتصریه مشهد افزود:‌ در این مدت 149 عمل پیوند کلیه در این مرکز با موفقیت انجام شده است که از این تعداد 104 مورد متعلق به بیماران مرگ مغزی و بقیه از دهنده زنده بوده است .

یارمحمدی با بیان اینکه اهدای عضو از دهنده زنده در کشور باید به صفر برسد، افزود: با اهدای اعضای هر بیمار مرگ مغزی می توان حداقل هفت بیمار نیازمند به کبد، کلیه، قرنیه، پوست و قلب را نجات داد.

وی خاطر نشان کرد:هم اکنون بیش از یک هزار و 100 بیمار نیازمند به کلیه در لیست پیوند مرکز دیالیز و پیوند اعضا دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار دارند.

وی در پایان گفت: هم اکنون بخش پیوند مغز استخوان این مرکز راه اندازی شده است و بخش پیوند کبد بیمارستان منتصریه نیز تا پایان سال جاری مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت

خبرهای روز

اطلاعات تماس سامانه خبری وبدا

Image
آدرس: مشهد، خیابان دانشگاه، ساختمان قرشی
کد پستی :۹۱۷۷۸۹۹۱۹۱
نمابر: ۳۸۴۳۶۸۲۷ ۰۵۱
رایانامه :webda@mums.ac.ir
سامانه پیام کوتاه: ۳۰۰۰۲۱۹۱
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image