تا کنون گزارشی از ابتلا به بیماری زیکا در کشور گزارش نشده است

  • PDF

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: تا کنون گزارشی از ابتلا به بیماری زیکا در مناطق زیر پوشش دانشگاه و دیگر مناطق کشور گزارش نشده است.

به گزارش وب دا، دکتر محمد جعفر صادقی در دومین سمپوزیوم کشوری با عنوان "ویروس زیکا، واقعیت های علمی و چالش ها" خاطر نشان کرد: بیماری زیکا یک بیماری ویروسی است که از طریق گزش پشه به انسان، انتقال خون، تماس جنسی و از طریق مادر به جنین منتقل میشود و مهمترین عارضه ی آن در جنین اتفاق می افتد  که موجب کوچک شدن جمجمه(میکروسفالی) میشود.

دکتر محمد جعفر صادقی ضمن اشاره به اینکه خوشبختانه این پشه در کشور ما وجود ندارد و تاکنون هیچ موردی از ابتلا به این بیماری در هیچ نقطه ای از کشور گزارش نشده است افزود: بیماری زیکا در کشورهای آمریکای جنوبی شایع است که با توجه به ارتباطات بین المللی و بخصوص برگزاری بازیهای المپیلک2016 برزیل که یکی از کشورهای آلوده به پشه زیکا است،می بایست ضمن آمادگی، آموزشهای لازم جهت مقابله احتمالی با این بیماری انجام شود.

دومین سمپوزیوم کشوری با عنوان "ویروس زیکا، واقعیت های علمی و چالش ها" در قالب وبینار در دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با کل کشور و با حضور اعضای هیات علمی دانشگاه، اعضاء کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان، معاونین بهداشت شهرستانهای تابعه و روسای مراکز پنجگانه مشهد، گروههای تخصصی شامل امتیاز بازآموزی، مسئولین واحدهای بیماریها، بهداشت محیط، کارشناسان حشره شناسی و مسئولین پایگاههای مراقبت مرزی دانشگاه در محل هتل پارسیان مشهد برگزار گردید.

این وبینار با همکاری اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران و اداره بیماریهای واگیر وزارت بهداشت صورت گرفت و طی آن آخرین اطلاعات و دستورالعملهای مربوط به بیماری زیکا ارائه شد.

 

 

آخرین اخبار