غربالگری سه سرطان در کشور به پیشنهاد سازمان بهداشتی جهانی

  • PDF

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اکنون غربالگری سرطان های پستان، دهانه رحم و روده بزرگ به پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی در چهار شهر کشور در حال اجراست .

به گزارش وب دا، دکتر علی مطلق روز پنج شنبه در حاشیه کنگره بین المللی سرطان در مشهد افزود: برنامه غربالگری سرطان مزبور در چهار شهر "بافت، رضا شهر ، نقده و مراغه" به ترتیب در استان های کرمان، اصفهان، آذربایجان شرقی و غربی از اواخر سال گذشته آغاز شد و تا پایال امسال ادامه دارد.

وی بیان کرد: پس از اجرای آزمایشی غربالگری سه سرطان یاد شده در شهرهای مزبور به تدریج غربالگری این سرطان ها در تمامی شهرهای کشور اجرا می شود.

اوادامه داد: جمعیت هدف در این برنامه برای سرطان روده بزرگ سنین بین 50 تا 70 سال و برای سرطان های پستان و دهانه رحم زنان بین 30 تا 70 سال با انجام معاینات بالینی و تست های آزمایشگاهی بررسی می شوند.

به گفته وی، غربالگری سرطان های پستان، دهانه رحم و روده بزرگ در کشور بر اساس پیشنهاد سازمان جهانی بهداشت و در سرطان هایی که راههای تشخیص زودرس آنها وجود دارد، صورت می گیرد.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه گفت:  بیماران شناسایی شده مبتلا به سرطان، بدنبال این غربالگری ها برای ارائه درمان های تخصصی به مراکز سطح دو و سه ارجاع داده می شوند.

دکتر مطلق با بیان اینکه سالانه 90 هزار مورد جدید سرطان در کشورمان گزارش می شود، افزود: بروز سرطان در ایران و همه جهان در حال افزایش است که مهم ترین علت آن در ایران افزایش امید به زندگی و افزایش سن جمعیت است.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت در طول سه سال گذشته برنامه های مختلفی را برای کنترل و مقابله با سرطان در سه سطح پیشگیری، تشخیص زودرس و درمان در حال اجرا دارد.

وی ارتقای آگاهی عمومی نسبت به سرطان با برگزاری پویش های ملی و منطقه ای، کنترل عوامل خطر در بروز سرطان های مختلف با اقداماتی مانند افزایش مالیات بر فروش سیگار و کنترل آلودگی هوا را از جمله اقدامات در حال اجرای پیشگیری  از سرطان در کشورمان عنوان کرد.

 به گفته وی، کنترل عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر که در بروز سرطان نقش دارند مانند چاقی و کم تحرکی و پیگیری برنامه های حمایتی و کاهش هزینه های دارو و درمان بیماران مبتلا به سرطان نیز در این راستا دنبال می شود.

مطلق خاطر نشان کرد: در وزارت بهداشت پیش نویس سندی تدوین شده است که در این سند وظایف ارگانهای مختلف برای پیشگیری از انواع سرطان ها مشخص شده است.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت با بیان اینکه 50 درصد سرطان ها  درمان پذیر هستند، افزود: بقای عمر مبتلایان به سرطان بستگی به چگونگی سه روش اصلی درمان سرطان شامل جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی دارد.

به گفته وی، نقش جراحی در این خصوص 50 درصد،و نقش رادیوتراپی 40 درصد و نقش شیمی درمانی 10 درصد شناخته شده است.

وی خاطر نشان کرد: هم اکنون به لحاظ جراحی و شیمی درمانی در کشورمان مشکلی نداریم و  تنگناها و کمبودها در زمینه رادیوتراپی مطرح است.

وی گفت: در حال حاضر 75 دستگاه رادیوتراپی در سطح کشور دایر است و  راه اندازی  10 دستگاه دیگر رادیوتراپی در حال انجام است.

به گفته وی، بر اساس شاخص های کلی به  ازای هر 500 بیمار مبتلا به سرطان باید یک دستگاه رادیوتراپی وجود داشته باشد.

نخستین کنگره بین المللی سرطان  بیمارستان رضوی مشهد  طی روزهای 29 تا 31 شهریورماه در حال برگزاری است .

 

آخرین اخبار