ابداع روشی نوین در درمان فیستول های مثانه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

به همت اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، روش نوین کم تهاجمی درمان فیستول های مثانه (فیستول های وزیکوواژینال) با موفقت در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد انجام شد.

به گزارش وب دا، این روش نوین درمانی، با همکاری دکتر ملیحه کشوری، دانشیار گروه اورولوژی و دکتر داریوش حمیدی علمداری استادیار گروه بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بیمارستان امام رضا(ع) با موفقیت انجام شده است.

تا کنون 20 بیمار با استفاده از این روش درمانی تحت درمان قرار گرفته اند و نتایج این روش که برای نخستین بار انجام شده در قالب مقاله در مجله معتبر « اورولوژی آمریکا» به چاپ رسیده است .

چاپ این مقاله در این نشریه موجب شد که بانوی پزشک آلمانی که از این بیماری رنج می برد برای درمان به بیمارستان امام رضا(ع) مشهد مراجعه نماید.

این بانوی آلمانی،تحقیق بسیاری جهت انجام این عمل در کشورهای مطرح جهان به لحاظ پزشکی، انجام داده است و در نهایت بخش اورولوژی بیمارستان امام رضا (ع) و تحقیق موفقیت آمیز دکتر کشوری و دکتر حمیدی؛ تنها پاسخی است که وی از جهان علم پزشکی، برای مشکل خود پیدا کرده است.

دکتر ملیحه کشوری، فوق تخصص اورولوژی زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره روش ابداعی به کار گرفته شده برای درمان فیستول های مثانه اظهار داشت:در این عمل با استفاده از خون بیمار، پلاکتها وفیبرین گلو  استخراج شده از خون در داخل فیستول مثانه بیمار تزریق می‌شود.  

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در شیوه های متداول، عمل به صورت جراحی باز و به مدت سه ساعت و نیم انجام می شود و بیمار پس از عمل باید دو هفته دوران نقاهت را با درد و خونریزی طی کند خاطر نشان کرد: در این روش نوین درمانی، عمل به مدت 15 دقیقه انجام می شود و بیماران مشکلات پس از عمل جراحی باز را ندارند.

دکتر ملیحه کشوری در خصوص نوع بیماری نیز گفت: این بیماری از بیماری های اورولوژی زنان است. به این شکل که فیستول هایی در مسیر سیستم ادراری به سیستم ژنیتال بیمار ایجاد می شود؛ که خود را به صورت ریزش مداوم ادرار در فرد نشان می دهد.

وی خاطر نشان کرد: این عارضه برای بیمار بسیار نگران کننده است و موجب کاهش کیفیت زندگی می شود.

دکتر حمیدی عضو هیات علمی گروه بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این زمینه اظهار کرد :‌در این روش با گرفتن 60 سی سی خون از بیمار ، پلاکتها وفیبرین گلو  استخراج شده از خون در داخل فیستول مثانه بیمار تزریق می‌شود. در این تزریق فرآورده خونی از خون خود بیمار استفاده می شود و هیچ فرآورده خارجی در این میان وجود ندارد و هیچ عارضه ای برای بیمار نداشته که این خود نیز در ایجاد آرامش بیمار بسیار مهم است.

در پایان ضمن قدردانی از رییس دانشگاه، رییس بیمارستان، معاون پژوهشی دانشگاه، بخش اورولوژی بیمارستان امام رضا (ع) و بخش بیوشیمی دانشکده پزشکی؛ این موفقیت را به همه تبریک گفته و از این که با انجام این عمل نام ایران در میان محققان و حتی پزشکان غربی پر آوازه تر می شود بسیار خشنودم.

 

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار