پزشکان در خط مقدم سلامت جامعه قرار دارند

  • PDF

روز پزشک روزی که شاید برای هیچ فردی به اندازه یک پزشک متخصص و پر تلاش دارای اهمیت و معنا نباشد و البته شاید این روز برای بیماری که رنج درد و درمان را به همت علم و تبحر یک پزشک پشت سر گذاشته است شایسته قدردانی نباشد.

پزشک فردی است که سال های بسیاری از عمر خود را صرف کسب علم کرده است تا بتواند شوق سلامتی را به بدن بیمار بازگرداند.

شاید همان گونه که قرار دادن یک روز برای سلامتی و تندرستی کاری غیر مفید نشان می دهد نام گذاری یک روز برای پزشک نیز نتواند حق مطلب را نسبت به جایگاه پزشکان آن گونه که باید ادا کند؛ اما در هر صورت در این گزارش تلاش داریم تا روز پزشک و اهمیت کار پزشکان را از دریچه نگاه همراهان نام آشنای دانشگاه علوم پزشکی مشهد مورد تقدیر قرار دهیم.

در ابتدا گفت‌وگویی صمیمانه با دکتر صفریان؛ رییس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام داده و نظر وی را در این خصوص جویا شدیم.

مشخصات یک پزشک خوب به نظر من آن چیزی است که در سوگند نامه ما پزشکان می آید و بر این اساس هدف اصلی خود را تامین سلامتی، پیشگیری و در حقیقت ایجاد رفاه جسمی و روانی برای بیمار می دانیم.

 به این معنا که همت اصلی یک پزشک پیشگیری، کاهش بار بیماری ها، درد و الام بیماران است؛ بنابراین گاهی یک پزشک ممکن است به جنبه های مختلف زندگی یک بیمار ورود کند تا هر آن چه از دست او بر می آید و در آموزش پزشکی آموخته است به کار بندد تا رفاه حال بیمار را به او بازگرداند.

اهداف مالی و بهره برداری مادی نباید در شغل پزشکی جایگاه داشته باشد؛ البته صحبت من این نیست که ما از بیماران هیچ پولی دریافت نکنیم زیرا یک حق الزحمه استاندارد و عادلانه برای ما تعریف شده است که این برای تامین زندگی ما کافی است؛ اما نباید به هیچ عنوان دست به کاری بزنیم که به لحاظ انسانی و پزشکی دارای شانیت نیست.

 البته ذکر این نکته را نیز نباید فراموش کرد که تعداد افرادی که در حرفه پزشکی نگاه مادی دارند و یا تخلف می کنند بسیار بسیار اندک است و قابل قیاس با خیل عظیم پزشکان خدوم و زحمت کشی که از نقاط دور و نزدیک با مشقت های فراوان دست به گریبان هستند و به درمان بیماران می پردازند،نیست.

برخی پزشکان گاهی در روستاها و در نقاط دور در حال خدمت هستند و در شهرها می بینیم پزشکی که 16 ساعت ایستاده در حال خدمت و ارائه توان درمانی خود به بیماران است که تمام این اتفاقات بسیار مبارک و قابل قبول است.

ما پزشکانی داشته ایم که در سر عمل به دلیل شدت کار و نداشتن استراحت مناسب سکته کرده اند و سلامتی خود را به خطر انداخته اند؛ که شاید در هیاهوی درد بیماران این نکات برای مردم گم شده و این خدمات به نوعی کم رنگ و رنگ باخته باشد.

متاسفانه برخی تبلیغات سوءیی که برای پزشکان در کشور در فضای مجازی صورت می گیرد این تصور را در ذهن مردم ایجاد می کند که برخی پزشکان به دنبال منافع خود و سوء استفاده از بیمار هستند که به واقع این گونه نیست.

قاطبه پزشکان در جامعه درآمدی به اندازه متوسط درآمد مردم دارند و برخی حتی از این مقدار نیز کمتر دریافتی دارند و صادقانه در حال خدمت هستند و باید این حقایق نیز به مردم گفته شود.

آن چه در حرفه پزشکی مهم می نماید صداقت و هدفمندی درست است که البته در کنار آن، دانش، علم و داشتن اطلاعات به روز در خصوص تخصصی که در آن به جایگاه رسیده ایم می تواند کمک کننده باشد؛ تا در درمان بیماری مردم و پیشگیری از بیماری موفق تر عمل کنیم.

ما پزشکان بسیاری به عنوان الگو داریم مانند دکتر قریب که یکی از اساتید بزرگ و بسیار فداکار در این مسیر بود و از پزشکان پیشکسوت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد می توان از دکتر صراف نام برد که الگوهای بسیار مهمی هستند.

افرادی مانند دکتر صراف و دکتر فرهودی منشاء خدمات بسیاری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد بودند و از کسانی هستند که اخلاق اسلامی را با اخلاق پزشکی و حرفه ای در هم آمیخته و خدمات پزشکی بسیار خوبی را به مردم ارائه  داده اند.

این افراد خالصانه در حرفه خود خدمت کردند و این جایگاه را فرصتی برای خدمت به خلق می دانستند و هرگز دنبال حقوق و مادیات و جایگاه برای خود نبودند و صرفا به منافع بیماران فکر می کردند و هنوز هم اساتیدی مانند این بزرگان در دانشگاه علوم پزشکی مشهد حضور داشته و بروز می کنند که این جای شکر دارد.

در ادامه گفت‌وگویی کوتاه در خصوص روز پزشک انجام دادیم با دکتر محمد تقی صراف؛ استاد پيشکسوت دانشگاه علوم‌ پزشکي مشهد و  نظر وی را در خصوص روز پزشک جویا شدیم.

دکتر صراف،پزشکان را ضامن سلامت جامعه و امنيت روحي بيماران و فرشتگان نجاتي دانست که درد جسم را با روح بلندشان در سايه الطاف الهي التيام مي‌بخشند.

در پيشينه تاريخي و فرهنگ عمومي و باور اجتماعي مردم سرزمين کهن ايران همواره طبابت و طبيب از قداست و جايگاه ويژه‌اي برخوردار بوده است.

اين فرهنگ و باور در سايه تعاليم توحيدي بزرگ مرداني را تربيت کرده که فروغ علم و انديشه‌شان در سپهر دانش بشري راهگشا بوده و همگان را به همراهي فراخوانده است.

ابن‌سينا، جرجاني و رازي دانشمندان شهير و طبيبان فرهيخته‌اي هستند که پرچم‌دار همراهي دانش و اخلاق بوده که علم را در خدمت انسانيت و رشد فضائل اخلاقي قرار داده‌اند. 

دکتر صراف، روز پزشک را فرصت مغتنمي دانست تا سياست‌گزاران و مديران با همفکري، همراهي و مساعدت همه مجامع و نيروهاي دلسوز جامعه پزشکي، سياست‌ها و راهکارهاي ترويج و اشاعه ارزش معنوي و اخلاق پزشکي و ارتقاء جايگاه و منزلت شاغلان حرفه‌اي پزشکي را مورد بازخواني و توجه قرار دهند.

استاد پيشکسوت علوم‌پزشکي مشهد همچنين ابرازاميدواري کرد که مسوولان با برنامه‌ريزي و بهره‌مندي از توانمندي اساتيد حرفه‌پزشکي، مسووليت ملي خويش را براي حل و رفع معضلات و مشکلات جامعه پزشکي کشور بويژه پزشکان جوان ادا کنند.

در بخش سوم این گزارش گفت‌وگویی کوتاه انجام دادیم با دکتر حیدری رییس دانشکده پرستاری و مامایی که وی در ابتدا با تبریک روز پزشک به همه پزشکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در درجه اول و پزشکان کشور گفت: من پزشک نیستم؛ اما اعتقاد دارم ارتباط تنگاتنگی بین پزشکی و پرستاری وجود دارد.

بسیاری از پزشکان ما افرادی با اخلاق، دارای توانایی، تبحر و مسئولیت پذیر هستند که این نکته جای شکرگزاری دارد.

آن چه که در این خصوص مهم است این است که تیم پزشکی و پرستاری و همکاران این دو قشر جزئی از تیم درمان هستند و کار مددجویان حوزه پزشکی کاری تیمی است که باید این توان تقویت شود.

 اگر این همکاری و ارتباط بین پزشک و پرستار در تشخیص و درمان بیمار تقویت شود سودش به بیمار و جامعه بر خواهد گشت.

این مهمترین مسئله است که ما باید رابطه حرفه ای خود را تقویت و به صورت تیمی در مراقبت از مریض عمل کنیم.
ما در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال حاضر پزشکان بسیار خوبی داریم و نمی توان اسمی از این بزرگان برد زیرا ممکن است گفتن نامی از بزرگان حرفه پزشکی برخی دیگر از این بزرگان را از قلم بیندازد.

پزشکان با اخلاق، حاذق و توانای ما افرادی هستند که در تمام لحظات زندگی خود حتی در شب و نیمه شب برای درمان بیماران خود وقت گذاشته و در این مسیر به هیچ عنوان کوتاهی نمی کنند.

امیدواریم در این مسیر تمامی پزشکان و پرستاران قدردان جایگاه خود باشند و مسئولیت پذیری و بحث اخلاق پزشکی را به صورت مداوم دنبال کنند.

در بخش پایانی این گزارش گفت‌وگویی انجام دادیم با دکتر حسین نگهبان؛ دکترای فیزیوتراپی و معاون آموزشی دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص روز پزشک که وی در ابتدا ضمن ابراز خرسندی از رسیدن به روز پزشک، بیان داشت: این روز را خدمت همه اساتید و همکاران پزشک تبریک گفته و امید دارم که این بزرگواران منبع خیر و برکات برای مردم و جامعه باشند.

گاهی تبلیغات سوء و اشتباهی در مورد پزشکان در جامعه دیده می شود که این حاشیه ها نباید پزشکان ما را دلسرد کرده زیرا جامعه پزشکی ما جامعه نخبه و بسیار توانایی است و ما باید همیشه احترام خود را نسبت به این افراد حفظ کنیم.

پزشکان در حقیقت در خط مقدم حفظ سلامت مردم هستند و ما نباید به دلیل قصور و کوتاهی عمدی و سهوی برخی افراد، کل مجموعه پزشکان را متهم کنیم.

در این خصوص توصیه من به افرادی که در فضای مجازی کار می کنند این است که نگاهی به دانشگاه های علوم پزشکی کشور و مجموعه بیمارستان های آموزشی بیندازند تا ببینند بهترین و تخصصی ترین خدمات با نازلترین قیمت توسط پزشکان در حال ارائه است.

پزشکان برای ادامه دادن مسیر موفقیت خود نیازمند نگاه قدردان مردم و مسئولان هستند که در این مسیر باید تلاش کرد تا پزشکان بدون روحیه یاس، خدمت رسانی خود به جامعه دردمند را ارائه دهند.

در پایان این گزارش آن چه که دارای اهمیت است رشد علمی در کشور می باشد که باید بیش از پیش به آن پرداخته شود

رشد تعداد دانشگاه های علوم پزشکی کشور به بیش از 50 دانشگاه علوم پزشکی در کشور و از طرفی آموزش حدود صد هزار پزشک در کشور این مهم را نشان می دهد که رشد علم پزشکی در کشور پس از انقلاب توانسته است موفقیت های بسیاری را نصیب کشور کند.

پزشک، فردی است که سال های بسیاری از عمر خود را صرف آموزش و دریافت توان علمی کرده است و پس از سالیان دراز مجوز درمان و ارائه خدمات سلامت را پیدا می کند.

آن چه در این میان مهم جلوه می کند وجود پزشکانی در کشور است که مراجعه بیماران به خارج از کشور را نه تنها کاهش داده اند بلکه توان علمی خود را به اندازه ای رشد داده اند که بسیاری از بیماران از خارج کشور جهت درمان به ایران سفر می کنند.

حضور دو پزشک از کشور آلمان جهت درمان در بیمارستان امام رضا(ع) مشهد در ماه گذشته نشان از این نکته دارد که پزشکان در ایران توانسته اند خود را به جهان ثابت کنند که این مایه مباهات است و جا دارد با افتخار بگوییم روز پزشک روز جهادگران عرصه علم و دانش بر این بزرگان مبارک باد.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار