ساخت دانشکده جدید داروسازی مشهد تلاشی ویژه و اقدامی برجسته است

  • PDF

ريیس دانشکده داروسازی مشهد گفت: پس از 45 سال دانشکده جدید داروسازی مشهد ساخته شد؛ که با این تلاش ویژه و اقدام برجسته، ما در وضعیتی تقریبا برابر با دانشکده هایی چون تبریز، اصفهان و شهید بهشتی از نظر فضای فیزیکی قرار خواهیم گرفت.

به گزارش وب دا؛ دکتر محسن ایمن شهیدی در ارائه گزارش دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال‌های گذشته و چشم انداز این دانشکده برای آینده، گفت: دانشکده داروسازی مشهد دارای قدمتی 45 ساله بوده و در سال 1350 تاسیس شده است؛ که توانسته در این مدت، خود را به عنوان یکی از دانشکده های موفق دانشگاه علوم پزشکی مشهد معرفی نماید.

شاید بتوان گفت پایه ریزی بسیار خوبی که برای این دانشکده (دقت نظر بالایی که در جذب اعضای هیئت علمی) وجود داشته است در سیر صعودی این دانشکده بسیار تاثیر گذار بوده است.

یک چهارم مقالات دانشگاه علوم پزشکی مشهد از آن دانشکده دارو سازی است و شاید اگر بگوییم کیفی ترین مقالات در این دانشگاه از آن دانشکده داروسازی است سخن به اشتباه نبرده باشیم.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد دو دانشمند برتر یک درصد در سطح ملی دارد که هر دوی این دانشمندان از دانشکده داروسازی هستند و این نیز نکته بسیار مهمی است.

این دانشکده هشت رشته دکترای تخصصی دایر دارد و می توان گفت اکثر رشته های تخصصی داروسازی را به جز دو رشته به شکل دایر به دانشجویان ارائه می دهیم.

9 گروه آموزشی در این دانشکده فعال هستند که تقریبا تمام حیطه های داروسازی را پوشش داده و فعالیت خوبی را از خود نشان داده اند.

در سال های اخیر از نظر تحقیقات کاربردی دانشکده داروسازی وضعیت بسیار مطلوبی را پشت سر گذاشته و توانسته است به همت اعضای هیئت علمی خود موئسس پنج شرکت دانش بنیان باشد.

داروهای بسیار خوبی در سال های اخیر به مدد همکاران این دانشکده به مرحله تولید رسیده است که این مهم نشان می دهد در زمینه تولید محصول و تحقیقات کاربردی، دانشکده وضعیت خوبی دارد.

 داروی کروسینا به عنوان آخرین داروی تولید شده در این دانشکده توانسته است خود را به تولید انبوه رسانده و در بازار به استفاده عمومی مردم برسد.

تعداد دانشجویان این دانشکده داروسازی در رشته «دکترای حرفه ای داروسازی» حدود 600 نفر، دانشجوی دکترای تخصصی 110 و دانشجوی کارشناسی ارشد نیز 25 نفر هستند.

تعداد اعضای هیئت علمی آموزشی، پژوهشی و مدعو دانشکده داروسازی مشهد حدود 55 نفر است و 9 گروه آموزشی (بیوتکنولوژی،داروسازی بالینی، داروسازی سنتی، شیمی دارویی، فارماسیوتیکس، فارماگنوزی، فارماکودینامی و سم شناسی، کنترل دارو و نانو فناوری دارویی) در دانشکده مشغول به فعالیت هستند.

دانشکده داروسازی مشهد دارای 10 رشته مقطع است که به ترتیب هشت رشته دکترای تخصصی، یک رشته کارشناسی ارشد و یک مقطع دکترای حرفه ای در دانشکده فعال است.

تکمیل رشته های دکترای تخصصی در این دانشکده کار بزرگی بوده است که امیدواریم در سال آینده بتوانیم رشته داروسازی بالینی را به رشته های تخصصی خود اضافه کرده و تقریبا رشته های تخصصی دانشکده را تکمیل کنیم.

ما در تحصیلات پایه و تولید مقالات وضعیت خیلی خوبی داریم و بر اساس میزان مراجعه مخاطبین به مقالات ارائه شده و داشتن مقالاتی با درجه کیفی هفت و هشت، می توانیم ادعا کنیم که با کیفیت ترین مقالات دانشگاه علوم پزشکی مشهد را نخبگان علمی دانشکده داروسازی می نویسند.

امیدواریم با تکمیل امکاناتی که در پژوهشکده بوعلی(خط تولید نیمه صنعتی، اتاق تمیز و ...) در حال ایجاد است، بتوانیم گام های تحقیقاتی و مطالعاتی خود را بلند تر برداریم.

دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پرزشکی مشهد دارای چهار مرکز تحقیقاتی علوم دارویی (معتبر ترین مرکز تحقیقات دانشگاه)، مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی، مرکز تحقیقات نانو فناوری و مرکز تحقیقات داروسازی هدفمند است.

ما مجوز تاسیس پژوهشکده «علوم دارویی» را نیز به عنوان اولین پژوهشکده دانشکده داروسازی مشهد از وزارت بهداشت گرفته ایم که در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.

یکی از تنگناهایی که در طول این 45 سال دانشکده داروسازی با آن دست و پنجه نرم کرده است بحث نبود فضای فیزیکی مناسب و ساختمان دانشکده بوده است.

ما در دو سه مکان موقت در طول این سال ها جابه جا شده ایم که آخرین آن همین ساختمان دانشکده داروسازی کنونی است که فضای بسیار کوچکی دارد که ما به ناچار در این فضا مستقر شدیم.

البته با پیگیری های جمعی در طول سال های اخیر بالاخره دانشگاه توانست پروژه ای که در طول سال های متمادی خنثی مانده بود را به سرانجام برساند.

 سال 90 به صورت جدی دانشگاه وارد پروژه ساخت ساختمان دانشکده داروسازی شد و در سه سال اخیر در مدیریت جدید دانشگاه، این موضوع به جد پیگیری شد و به همت مسئولان دانشگاه این پروژه در ظرف حدود یک سال تکمیل و به بهره برداری نزدیک شده است.

مهمترین کار ما در حال حاضر پیگیری جهت جابه جایی به دانشکده جدید داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که حدود 18 هزار متر مربع زیر بنا دارد و بسیاری از نیازهای دانشکده را بر طرف خواهد کرد.

البته در دانشکده جدید سه گروه آموزشی نانو فناوری دارویی، کنترل دارو و داروسازی سنتی؛ مکان مستقل جهت استقرار نخواهند داشت تا در فاز دوم توسعه دانشکده این مشکل بر طرف شود.

به جرات می توانم بگویم تا قبل از این جابه جایی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به لحاظ فضای فیزیکی یکی از ضعیف ترین دانشکده های داروسازی کشور به شمار می رفت و شاید دانشکده ای در رده ما و حتی پایین تر از ما وجود نداشت که در این فضای کوچک مستقر باشد.

این در حالی بود که با انتقال، به دانشکده جدید، ما در وضعیتی تقریبا برابر با دانشکده هایی چون تبریز، اصفهان و شهید بهشتی از نظر فضای فیزیکی قرار خواهیم گرفت.

جا دارد که از طرف تمامی همکاران دانشکده داروسازی دانشگاه؛ از همه همکاران حوزه ریاست، معاونت توسعه، اساتید و دانشجویان تشکر کنم.

البته ذکر این نکته که دانشکده داروسازی استحقاق این توجه و حمایت را از سوی مسئولان دانشگاه داشت، خالی از فایده نیست و مطمئنا این اتفاق مبارک، به ارتقای جایگاه دانشگاه علوم پزشکی مشهد کمک خواهد کرد.

در حال حاضر در بحث انتقال دانشکده فعلی به ساختمان جدید نیاز به حمایت هایی جهت تجهیز دانشکده داریم زیرا این مهم نیز هزینه بر بوده و بدون مساعدت مسئولان امکان پذیر نیست.

در این راستا جلساتی میان ما و امور پشتیبانی دانشکده برگزار و قول حمایت در این خصوص داده شده است که امیدواریم بتوانیم تا قبل از مهرماه سال جاری این نقل و انتقالات صورت بگیرد؛ زیرا با شروع ترم تحصیلی کار جابه جایی بسیار مشکل خواهد شد.

فضای فیزیکی یکی از پیش نیازهای مسائل آموزشی است به نحوی که تاثیر منفی برگزاری کلاس هایی که به اندازه کافی صندلی ندارد و بسیار کوچک است و تبدیل کردن هر فضای متفرقه جهت تبدیل آن به آزمایشگاه( زیر پله، پاگرد) و یا تبدیل مکان ها بهداشتی دانشکده به آزمایشگاه و... منجر به ضربه خوردن به روند صعودی دانشکده می شود.

به عنوان مثال هنگامی که بنا بود رشته دکترای تخصصی شیمی دارویی را در این دانشکده راه اندازی کنیم؛ تنها به دلیل نداشتن فضای آزمایشگاهی مناسب، علی رغم بازدید سه  دوره ی برد، مجوز مربوطه به ما داده نمی شد، تا این که در سال 1391 در نهایت توانستیم این مجوز را دریافت کنیم.

و این  مایه مباهات است که اعلام کنیم بزرگترین گسترش در دانشکده جدید نسبت به دانشکده فعلی در بخش آزمایشگاهی خواهد بود و این اتفاق، زمینه تحقیقات بیشتر را فراهم خواهد کرد.

آرزو می کنم دانشگاه در سال های آتی چنین فضایی برای همه دانشکده های دانشگاه مانند بهداشت، پرستاری، پیراپزشکی و طب سنتی ایجاد کند و مشکل فضای آموزشی این دانشکده ها نیز حل شود.

ایجاد فضای لازم در خصوص این دانشکده ها جایگاه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در کشور را ارتقا خواهد داد و من به خاطر دارم که در سفر وزیر بهداشت در بازدید از بیمارستان قائم(عج) این نکته را گفتم که دانشگاه علوم پزشکی مشهد علی رغم جایگاه و استحقاقی که دارد از نظر فضای آموزشی در حد مناسب ظاهر نشده است.

دکتر هاشمی این مهم را تنها با حمایت منابع داخلی دانشگاه قابل حل دانست و در حال حاضر نیز تلاش خوبی جهت رفع این مشکل از سوی مسئولان دانشگاه دیده شده است.

ما به حدود یک و نیم تا دو میلیارد تومان اعتبار جهت تجهیز اداری دانشکده جدید نیاز داریم و در کنار این مهم، سکو بندی آزمایشگاه ها نیز دارای اهمیت بسیار است.

چارت سازمانی دانشکده داروسازی دانشگاه در سال 1350 بسته شده است زمانی که نه تنها هیچ کدام از گسترش های چندین برابری امروز در این دانشکده وجود نداشته است؛ بلکه سالانه تعداد دانشجویان از 20 نفر بیشتر نبوده و  پذیرش دانشجوی دکترای تخصصی نیز در این دانشکده صورت نمی گرفته است.

تعداد عضو هیئت علمی ما تا اواخر سال 91 حدود 34 عضو هیئت علمی بوده است و اوایل سال 1392 به همت مسئولان دانشگاه حدود 11 پست جدید به ما اضافه شد و به 45 عضو هیئت علمی ارتقا پیدا کردیم.

اما در مقایسه با دانشکده های هم سطح خودمان از نظر تعداد اعضای هیئت علمی (اصفهان با 77 عضو هیئت علمی، تهران 100 عضو هیئت علمی) ما عقبتر و در محدودیت هستیم.

مشکل بزرگ این است که سرجمع پست های هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد مناسب است؛ اما توزیع آن نامناسب می باشد.

باید این توزیع در مشهد  بازنگری شود. وزارت خانه نیز سرجمع عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد را مناسب می داند؛ اما مشخصا مشکل در توزیع نامناسب اعضای هیئت علمی در دانشکده های مختلف دانشگاه است و به هنگام بازنشستگی اعضای هیئت علمی باید این تغییر لحاظ شود.

بار اصلی تحقیقات علوم پزشکی را دانشکده های داروسازی بر دوش می کشند و این رسالت نه تنها در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بلکه در تمام دانشکده های داروسازی کشور قابل مشاهده است؛ که اگر بر روی آن سرمایه گذاری شود گام های مهمی برداشته می شود.

رشته داروسازی رشته ای است که اگر آن گونه که باید بر روی آن سرمایه گذاری شود، می توان کارهای بسیار خوبی برای کشور انجام داد.

در رشته های علوم پایه رشته داروسازی نزدیک ترین رشته به تولید و اقتصاد است، اگر این رشته خوب پایه گذاری شود بازدهی بسیار ملموسی برای کشورخواهد داشت و در تولید داروهای جدید، صادرات محصول و تربیت دانشجوی خارجی می توان بسیار موفق بود.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.