افزوده شدن دو رشته کارشناسی ارشد در دانشکده پیراپزشکی

  • PDF

معاون آموزشی دانشکده پیراپزشکی مشهد از افزوده شدن دو رشته کارشناسی ارشد فیزیوتراپی و فناوری و اطلاعات سلامت در این دانشکده خبر داد و اظهار داشت: بر اساس موافقت وزارت بهداشت از ابتدای مهر در این دو رشته دانشجو پذیرفته می شود.

به گزارش وب دا؛ دکتر حسین نگهبان؛ معاون آموزشی دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ارائه گزارشی از روند رو به رشد این دانشکده طی سال های گذشته و چشم انداز آینده آن، گفت: در دوره قبل و یک سالی که گذشت یکی از برنامه های مد نظر دانشکده، راه اندازی مقاطع کارشناسی ارشد بوده است؛ زیرا داشتن تنها یک گروه بینایی سنجی در این دانشکده، یکی از نقاط ضعف بزرگ و موجب آسیب پذیر بودن ما بوده است به نحوی که گروه های تحصیلات تکمیلی در این دانشکده در واقع رشد و نموی نداشته اند.

مهمترین برنامه دانشکده پیراپزشکی چیست؟

در این مسیر تلاش کردیم رشته کارشناسی ارشد را برای آن دسته از گروه هایی که وضعیت مناسبی از ابعاد آموزشی و پژوهشی داشته باشند ایجاد کنیم.

 اولین گروه که شرایطش را جهت ارتقا به کارشناسی ارشد بررسی کردیم گروه فیزیوتراپی بود؛ پرونده این گروه همراه با فرم های پژوهشی و آموزشی به دانشگاه ارسال، در شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه مورد تائید و مراتب موافقت دانشگاه جهت راه اندازی مقطع کارشناسی ارشد فیزیوتراپی تائید شد.

در تاریخ سیزدهم اسفند ماه سال 94 همکاران برد وزارت خانه جهت بازدید امکانات و شرایط گروه فیزیوتراپی به دانشکده آمدند و مکان های مورد نظر را بازدید، رضایت دانشجویان از امکانات این رشته برآورد شد و در نهایت ایجاد این مقطع در دانشکده پیراپزشکی مشهد مورد تائید نهایی قرار گرفت.

بر این اساس از ابتدای مهر ماه سال 1395 مقطع کارشناسی ارشد فیزیوتراپی در دانشکده پیراپزشکی با ظرفیت پذیرش شش دانشجو آغاز به کار خواهد کرد.

در ادامه رشته فناوری و اطلاعات سلامت را نیز مورد بررسی قرار داده و شرایط این رشته را نیز جهت ایجاد مقطع کارشناسی ارشد، بسیار مناسب دیدیم.

با توجه به رویکرد مثبت دانشگاه در توسعه دانشکده پیراپزشکی موفق شدیم همراه با تائیدیه دانشگاه، مقدمات کار را ادامه داده و در نهایت با ارسال نامه موافقت برد ؛ مجوز پذیرش پنج دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات سلامت را در مهر ماه سال جاری دریافت کردیم و در حال حاضر سه رشته ما دارای مقطع کارشناسی ارشد شدند.

 

پذیرش دانشجو در مقطع PhD  رشته بینائی سنجی برای اولین بار در ایران (طی 3 سال اخیر) را از دیگر موفقیتهای این دانشکده عنوان کرد. 

 

دانشکده علوم پیراپزشکی دارای یک هزار دانشجو است

دانشکده پیراپزشکی در مجموع حدود هزار و 80 دانشجو در مقاطع مختلف دارد که شش گروه آموزشی (بینایی سنجی، فیزیوتراپی، گفتار درمانی، فناوری اطلاعات سلامت، علوم آزمایشگاهی و تکنولوژی رادیولوژِی) در این دانشکده فعال هستند.

در حال حاضر ما 24 عضو هیئت علمی داریم که نسبت تعداد دانشجو به عضو هیئت علمی نشان می دهد، تعداد اعضای هیئت علمی ما بسیار کم است.

 در این میان باز هم بیشترین مشکل، در گروه تکنولوژی رادیولوژی و علوم آزمایشگاهی وجود دارد، که با مساعدت هایی که از طرف معاون آموزشی دانشگاه صورت گرفته است مسائل و مشکلات این دو گروه در حال حل شدن است.

ما در گروه تکنولوژی رادیولوژی تنها یک نفر عضو هیئت علمی داریم که دو نفر در این یک سال به دانشکده انتقال داده شدند و در حال حاضر به سه نفر ارتقاء یافتند.

در گروه علوم آزمایشگاهی نیز دو نفر عضو هیئت علمی داشتیم و ما دو نفر دیگر را در فراخوان جذب کردیم که در حال حاضر یک نفر را وزارت خانه تائید و از ابتدای سال این گروه نیز با سه عضو هیئت علمی کار خود را ادامه خواهد داد.

یکی دیگر از برنامه های ما در این دانشکده بحث راه اندازی کارشناسی شنوایی شناسی بوده است؛ این رشته یکی از نیازهای اساسی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و از مجموعه خانواده علوم توان بخشی است که با روند سالمندی که در جامعه داریم و افت شنوایی که این افراد مواجه هستند و البته اختلالات تعادلی حاصل از این مشکل؛ (وزوز گوش و کم شنوایی) حتما لازم است در دانشکده بزرگ و تیپ یک مانند مشهد این مقطع را راه اندازی کنیم.

 اکنون یک کارشناس ارشد شنوایی شناسی و یک دکترای تخصصی شنوایی را به عنوان عضو هیئت علمی جذب کردیم که انشاالله اگر بتوانیم یک نفر دیگر را چه به عنوان بورسیه و یا تعهد خاص جذب گروه شنوایی شناسی کنیم؛ شرایط برای بازدید برد گروه شنوایی شناسی وزارت بهداشت و راه اندازی مقطع کارشناسی این رشته در دانشکده فراهم می شود.

مجموعه کلینیک های دانشکده پیراپزشکی به چه شکل است؟

از دیگر برنامه هاي ما که خوشبختانه به نتیجه نیز رسیده است بحث راه اندازی «کلینیک ویژه» دانشکده است که در این راستا از گروه فیزیوتراپی کار را شروع کردیم و کلینیک ویژه فیزیوتراپی در دانشکده علوم پزشکی مشهد آغاز به کار کرده است.

این کلینیک؛ هر شش روز هفته بیمار می پذیرد و ما در حال حرکت به سمت کلینیک ویژه شنوایی شناسی و کلینیک ویژه گفتار درمانی هستیم.

 نامه نگاری ها در این خصوص نیز انجام شده است که امید داریم بتوانیم کلینیک ویژه شنوایی شناسی و گفتار درمانی را نیز در کنار خود داشته باشیم.

از برنامه دیگری که در نظر داریم این است که با اضافه شدن سایر گروه ها؛ کلینیک ویژه توان بخشی را نیز در بیمارستان قائم(عج) ایجاد کنیم.

این اتفاق می تواند خدمات درمانی را با هزینه کمتر و با بهره برداری و بهره گیری از خدمات تخصصی بهتر به بیماران ارائه داده و از رنج و آلام بیماری بکاهد.

در حال حاضر کلینیک ویژه فیزیوتراپی در بیمارستان قائم(عج) در طبقه اول فضای جدید ساختمان نرجس در حال فعالیت است، نوبت صبح دانشجویان به همراه اعضای هیئت علمی پذیرش بیمار دارند و در نوبت عصر اساتید هیئت علمی به تنهایی مشغول کار هستند.

مکان و امکانات کلینیک ویژه شنوایی نیز  فراهم شده است و تنها استاد و عضو هیئت علمی آن با مشکل مواجه بود که خوشبختانه موفق شدیم اعلام آمادگی عضو هیئت علمی را در برنامه خود داشته باشیم و دانشکده موافقت خود را اعلام و به محض موافقت بیمارستان کار این کلینیک در بخش توان بخشی بیمارستان قائم(عج) آغاز خواهد شد.

کلینیک ویژه گفتار درمانی نیز مشغول به کار است که نوبت صبح جهت فعالیت دانشجویان فعال است و نوبت عصر با حضور اعضای هیئت علمی کار خود را آغاز خواهد کرد که مجموعه این کلینیک ها، کلینیک توان بخشی دانشکده پیراپزشکی را شکل خواهند داد.

علت این که ما ایجاد این کلینیک ها را از بیمارستان قائم (عج) آغاز کردیم به دلیل بزرگ و مادر بودن این بیمارستان، بخش توان بخشی بسیار مناسب و امکانات خوبی است که این بیمارستان در اختیار ما قرار داده است و در صورت همکاری مسئولان و همکاران در بیمارستان امام رضا (ع) نیز این کلینیک ها را ایجاد خواهیم کرد.

تمام کسانی که در این کلینیک ها در حال فعالیت هستند دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشکده پیراپزشکی هستند و مجوز فعالیت به بیرون از مجموعه دانشگاه را نداده ایم.

از اهداف ما در برنامه عملیاتی سال 95 و 96 این است که کارشناسی ارشد گفتار درمانی را نیز در دانشکده داشته باشیم و رشته شنوایی شناسي را به بازدید برد برسانیم.

البته پیگیر راه اندازی مقطع کارشناسی کار درمانی نیز هستیم که یکی از رشته های خانواده علوم توان بخشی است و امیدواریم بتوانیم با مجموعه این فعالیت ها جایگاه مناسب خود را در دانشگاه پیدا و در مسیر رشد دانشگاه کمک کننده باشیم.

چشم انداز دانشکده را بیان کنید؟

دانشکده علوم پیراپزشکی در حال توسعه و تولد رشته های جدید و بزرگ شدن گروه ها از لحاظ ارتقا به مقاطع تحصیلات تکمیلی است.

این تولد و ارتقا نیازمند فضای فیزیکی مورد نیاز است. در صورتی که در این دانشکده نسبت به وضعیت موجود حرکت رو به جلویی نداشته باشیم، می توانیم با همین فضا کار را ادامه دهیم.

اما با توجه به گسترش های پیش رو و روند توسعه ای دانشکده؛ با این فضا جوابگوی این مسائل نیستیم، البته وعده و قول های خوبی را مسئولان دانشگاه به ما داده اند که امید داریم این وعده ها عملیاتی شود.

قاعدتا نباید نخبگان ما به دانشگاه های زاهدان، زابل، کرمان و سمنان جهت گذراندن  مقطع رشته کارشناسی ارشد برای رشته های خود رفته و می توان از این موضوع با توسعه دانشکده جلوگیری کرد.

ما با همین بضاعت علمی کمی که از نظر تعداد اعضای هیئت علمی داریم؛ توان علمی بالای این افراد را در روند توسعه ای دانشگاه به خوبی مشهود هستیم.

البته در خصوص اعضای هیئت علمی نیز با کمبود روبه رو هستیم و به دنبال جذب اعضای هیئت علمی در دو گروه علوم آزمایشگاهی و تکنولوژی رادیولوژی هستیم. این مشکل دغدغه دانشجویان است و ما را عذاب می دهد که امیدواریم با مساعدت دانشگاه این مشکل نیز بر طرف شود.

دانشکده پیراپزشکی برای داشتن توان و قدرت علمی بالا نیازمند داشتن تعداد اعضای هیئت علمی مناسب است اگر چه در زمینه علمی موفقیت های خوبی داشته ایم.

اعضای گروه بینایی سنجی دانشکده (دکتر یکتا و استادی مقدم) در جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی از منتخبینی بودند که توانستند توان علمی خود را به نمایش بگذارند.

در گروه رشته علوم پیراپزشکی و توان بخشی نیز خود من توانستم رتبه سوم را در این جشنواره کسب کنم و این توانایی در اعضای هیئت علمی دانشکده قابل تقدیر است.

البته با افزایش تعداد اعضای هیئت علمی این موفقیت ها نیز رشد خواهد داشت؛ تعداد مقالات ISI ما نیز رو به افزایش است و بر اساس آمار معاون پژوهشی دانشگاه، روند رو به رشدی را نشان می دهد.

از اول مهر ماه که دانشجویان تحصیلات تکمیلی به ما افزوده خواهند شد ما نیز خواهیم توانست برد عملیاتی تولید علم و مقاله را افزایش داده و در جشنواره های آموزشی موفقیت های خود را ادامه دهیم.

در پایان باید به مرکز تحقیقاتی عیوب انکساری که به همت گروه بینایی سنجی در دانشکده پیراپزشکی فعال است اشاره کرد؛ که اعضای گروه بینایی سنجی دانشکده به همراه تعدادی از گروه چشم پزشکی دانشگاه از اعضای مرکزی این مرکز به شمار می روند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.