نجات جان 2160 نفر از طریق پیوند عضو در مشهد

  • PDF

مسئول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اهدای عضو در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکنون  جان دو هزار و 160 بیمار نیازمند عضو را نجات داده است.

به گزارش وب دا، دکتر ابراهیم خالقی افزود: واحد پیوند عضو دانشگاه علوم پزشکی مشهد از سال 1380 فعالیت خود را آغاز کرده است و تاکنون اعضای 590 بیمار مرگ مغزی ایرانی در واحد پیوند عضو این دانشگاه تحت جراحی قرار گرفته و به بیماران نیازمند عضو اهدا شده است.

وی بیان کرد: اعضای پیوندی به بیماران دچار بیماریهای کلیوی، قلبی، پانکراس، ریه، قرنیه، کبد، سوختگی و اختلالات بینایی  پیوند شده است.

وی بیان کرد: تاکنون حدود 50 بیمار افغان در مشهد، اعلام مرگ مغزی شده اند که به جزیک مورد، هيچ يک از خانواده ها رضایت برای اهدای عضو به بیماران نیازمند هموطن خود ندادند.

وی با بیان اینکه خانواده های افغان به دلیل باورهای فرهنگی به اهدای اعضای بیمار مرگ مغزی شان رضایت نمی دهند، افزود:  این در حالی است که هم اکنون بیش از 20 بیمار افغان نیازمند کلیه در مشهد در نوبت پیوند عضو قرار دارند که به دلیل رضایت ندادن خانواده های بیماران مرگ مغزی افغان، از پیوند عضو محروم شده اند.

وی بیان کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی پیوند عضو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به جز افغان ها که جمعیت زیادی را در ایران شامل می شوند، هیچیک از اتباع خارجی نمی توانند در ایران اعضایشان را حتی به هموطنانشان اهدا کنند و این اقدام باید در کشورهای خودشان انجام شود.

به گفته وی، این مصوبه شورای عالی پیوند عضو به منظور پیشگیری از سوء استفاده ها در خرید و فروش اعضاء و حفظ شأن مقام ایرانیان صورت گرفته است و به مدل ایرانی پیوند معروف شده است.

دکتر خالقی خاطر نشان کرد: اتباع افغان که دارای کارت اقامت دائم هستند، می توانند اعضای بیمار مرگ مغزی شان را به بیماران نیازمند عضو افغان اهدا کنند.

وی ادامه داد: در پنج سال گذشته هیچ پیوند عضوی از بیمار مرگ مغزی افغان در واحد پیوند اعضای دانشگاه علوم مشهد که تنها مرکز پیوند عضو شرق کشور به شمار می رود، انجام نشده است.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار