طراحی و ساخت پروتز آرنج با استفاده از فناوری سه بعدی

  • PDF

محققان و متخصصان دانشگاه علوم پزشکی مشهد با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی موفق به طراحی و ساخت پروتز آرنج شدند.

به گزارش وب دا، طراحی و ساخت پروتز آرنج با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی توسط دکتر سیروس نکویی دانشیار و مدیر گروه رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر امیر حسین نکویی  عضو قطب علمی تکنولوژی آموزشی در پزشکی و با همکاری دکتر امیررضا کچوئی عضو هیئت علمی گروه ارتوپدی دانشگاه برای نخستین بار با موفقیت انجام شد.

مدیر گروه رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این زمینه اظهار داشت: با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی پروتز اختصاصی سر استخوان رادیوس در بیماری که دچار شکستگی کمپلکس آرنج شده بود،‌ ساخته شد و طی عمل جراحی در بدن بیمار قرار داده شد.

دکتر سیروس نکویی خاطر نشان کرد: بیمار در اثر حادثه تروماتیک دچار شکستگی و دررفتگی پیچیده ی آرنج شده بود که ابتدا مدل آناتومیک این مورد برای درک دقیق ضایعات شکستگی آن و طرح ریزی پلان جراحی ساخته شد.

وی افزود: پس از دریافت  تصاویر CT اسکن و ساخت مدل شکستگی، جراح پی به جابجا شدگی مفصل برد که در تصاویر CT دیده نمیشد و تشخیص این مساله به وسیله چاپ سه بعدی مدل شکستگی امکانپذیر شد.

مدیر گروه رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: بنا به پیشنهاد و پلان جراح، نیاز به خارج کردن قطعات شکسته و جایگزینی آن با پروتز وجود داشت. این کار ایجاب میکرد تا (بعد از رزکسیون قسمت مورد نظر)سطح مفصلی سر استخوان رادیوس،سیمان استخوانی (bone cement) در اتاق عمل با دست شکل داده شود و در محل گذاشته شود. مشکلی که همیشه در این موارد وجود دارد دقت ناکافی قطعه ی ساخته شده است که معمولا باعث می شود مفصل مورد نظر به خاطر عدم تطابق کامل قطعه ی جدید دچار محدودیت حرکت شود و به علت تداخل با استخوان های اطراف باعث ایجاد عوارض بعدی مثل آرتروز گردد.

 دکتر امیر حسین نکویی  عضو قطب علمی تکنولوژی آموزشی در پزشکی نیز اظهار داشت: ابتدا خط برش توسط جراح روی مدل پرینت شده مشخص گردید. سپس پردازش تصاویر در کامپیوتر انجام شد و تصویر سر رادیوس طرف سالم بیمار روی آن بارگذاری شد. بعد از یکسان سازی و نزدیک کردن لبه های برش، یک شافت برای وارد شدن در کانال مدولاری استخوان (به منظور ایجاد گیر مکانیکی) در قطعه طراحی شد، به گونه ای که هیچ تداخلی با مدولا نداشته باشد و در عین حال ضخامت کافی برای ایجاد گیر را داشته باشد.

وی گفت: به کمک فناوری چاپ سه بعدی، پروتز دقیق سر رادیوس به صورت شخصی سازی شده (custom-made) برای بیمار ساخته شد. ساخت این پروتز با این دقت بدون استفاده از پرینتر سه بعدی غیر ممکن بود.

دکتر امیر حسین نکویی تصریح کرد: بعد از سفت شدن سیمان و حذف جزئی اضافات آن، پروتز به راحتی و بدون تداخل در استخوان کار گذاشته شد. جالب آن که به دلیل دقت فوق العاده زیاد قطعه ی ساخته شده، تمام حرکات دست در ناحیه آرنج قابل انجام بود و تداخلی در بازه ی حرکت نرمال آرنج وجود نداشت.

 

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.