تولیت بهداشت و درمان بر عهده وزارت بهداشت است و مداخله در این زمینه خلاف قانون است

  • PDF

مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی- اسلامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: براساس قانون جمهوری اسلامی و سیاست های کلی سلامت، تولیت حوزه بهداشت و درمان برعهده وزارت بهداشت است و موارد دیگر مداخله در این امر به شمار رفته و خلاف قانون است.

به گزارش وب دا، دکتر محمود خدا دوست در همایش نظام سلامت در اسلام با تاکید بر آموزه های رضوی، که در تالار ابن سینای مشهد برگزار شد،با اشاره به اینکه تعابیر و تفاسیر نادرست برخی افراد از طب اسلامی، نوعی مداخله در کار این وزارتخانه محسوب می شود افزود: در سالهای اخیر مباحثی چون طب رضوی و طب سنتی و اسلامی مطرح شده و عده ای در این قالب تعابیر نادرستی از مبانی دینی در حوزه سلامت دارند.

مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی - اسلامی وزارت بهداشت با بیان اینکه از نظر تبیینی حداقل سه تعریف برای طب سنتی وجود دارد، افزود: از آنجا که اوج شکوفایی طب سنتی در دوره اسلامی بود از یک منظر طب سنتی را همان طب اسلامی نامیده اند.

دکتر خدادوست با اشاره به تعریف دوم طب سنتی بر مبنای رعایت حلال و حرام و باید و نبایدهای دینی گفت: به دلیل تنوع ابعاد وجودی و خلقت انسان، می توان از ظرفیت دین اسلام برای ارتقای این ابعاد بهره گرفت اما در تعریف دوم از طب سنتی فقط به ابعاد وجودی انسان پرداخته شده است.

مدیرکل دفتر طب سنتی ایرانی اسلامی وزارت بهداشت گفت: هر چند رعایت حلال و حرام و باید و نبایدهای دینی لازم است اما باید از بعد دینی برای ارتقای بعد وجودی انسان بهره گرفت.

دکتر خدادوست اظهار کرد: تعریف سوم از طب سنتی استفاده از روایات و احادیث امامان معصوم (ع) برای درمان است که در سالهای اخیر این روش به شدت در جامعه رواج یافته است.

این مسئول به نقل از عالم ربانی آیت الله جوادی آملی گفت: الهی یا دینی بودن علوم به فلسفه علوم بازمی گردد و فلسفه هر علم مبتنی بر نگرش و جهان بینی فرد است یعنی اگر جهان بینی فرد توحیدی باشد، همه علوم نیز توحیدی می شود.

دکتر خدادوست اظهار کرد: گروه سومی که علم دینی و طب دینی را مبتنی بر احادیث و روایات تعریف می کنند، باید بدانند که دینی بودن یک چیز با نقلی بودن آن مساوی نیست چون در این صورت برای بسیاری نظامات اجتماعی مدرن، هیچ نقلی از روایات و احادیث وجود ندارد و این می تواند باعث ایجاد گره در کار شود.

دکتر خدادوست اظهار کرد: قرآن کتاب هدایت است و برای هدایت انسان به سوی کمال همه چیز را گفته و از هیچ چیز دریغ نکرده، اما قرار نیست اسلام و قرآن درباره جزئیات علومی مانند شیمی، فیزیک و انرژی هسته ای و... نیز توضیح دهند.

وی افزود: قرآن کتاب هدایت است و علاوه بر آن انسان از عقل خود نیز در بهره گیری از علوم استفاده  می کند، پس چگونه است که در همه علوم می توان از عقل و تجربه بهره گرفت اما در علوم سلامت و طب فقط باید به روایات و احادیث ائمه معصومین استناد کرد؟

این مسئول در وزارت بهداشت بیان کرد: اگر بخواهیم از روایات و احادیث مرتبط با طب بهره بگیریم، این روایات باید حداقل از نظر سندی و استدلالی درست باشند و با فرض درست بودن استنادی آنها، روایات و احادیث باید قابلیت تعمیم به زمان و مکان امروز را داشته باشند.

وی گفت: بسیاری از روایات و احادیث درباره طب اسلامی قابلیت تعمیم به زمان و مکان کنونی را ندارند لذا افرادی که اخباری گری از روایات را در طب سرلوحه قرار داده اند قطعا دچار خطایی راهبردی در استفاده از مبانی دینی هستند.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار