همکاری میان دانشکده طب سنتی و پژوهشکده علوم گیاهی

  • PDF

در راستای گسترش تحقیقات در زمینه گیاهان دارویی، همکاری مشترک میان دانشکده طب سنتی و پژوهشکده علوم گیاهی مشهد گسترش می یابد.

به گزارش وب دا، به همین منظور با هدف بررسی امکان استفاده از ظرفیت‌های موجود در دو دانشگاه فردوسی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد در زمینه گیاهان دارویی و دستیابی به راهکارهای هم‌افزایی و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی مشترک بین این دو دانشگاه، نشستی با حضور رییس و اساتید دانشکده طبّ سنتی و مکمّل دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در پژوهشکده علوم گیاهی برگزار شد.

استفاده از پتانسیل‌های عظیم موجود در هرباریوم، بهره‌گیری از پروژه‌ها و تحقیقات ارزشمند صورت‌گرفته در زمینه گیاهان دارویی در دانشگاه فردوسی مشهد و نیز اعلام آمادگی پژوهشکده علوم گیاهی به‌عنوان یک نقطه ارتباطی مؤثر با دانشکده طبّ سنتی و مکمّل و دانشگاه علوم پزشکی، از سایر موارد مطرح‌شده در این نشست بود.

رییس دانشکده طب سنتی و مکمل دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این نشست ضمن تأکید بر اهمیت گیاهان دارویی در علوم مختلف و به‌ویژه در طبّ سنتی و مکمّل و اسلامی و جایگاه گیاهان دارویی به‌عنوان گنج همیشه‌بهار تاریخ پزشکی در ایران، زمینه‌های ایجاد همکاری دوجانبه را مورد تأکید قرار داد.

دکتر جلیل توکل افشاری اظهار داشت: امروزه دغدغه بسیار زیادی در علوم مرتبط با طبّ سنتی و مکمّل در رابطه با اصالت گیاهان دارویی وجود دارد. که در این مسیر همکاری متخصصان و افراد متولی این بخش به‌عنوان یک جایگاه علمی و آکادمیک بسیار مهم است.

هرباریوم پژوهشکده علوم گیاهی با توجه به کمیت و کیفیت استاندارد نمونه‌های گیاهی، به‌عنوان کلکسیونی از گیاهان شرق و شمال‌شرق ایران، در سال2000میلادی (سال1379) با نام اختصاری FUMH در نمایة بین‌المللی هرباریوم‌های دنیا (Index Herbariorum) به ثبت رسیده است. همچنین علاوه بر حدود 1860 گونه گياهي گزارش‌شده در منابع معتبر گياه‌شناسي، تاكنون 459گونه جديد براي استان‌های خراسان، 84 تاكسون جديد براي ايران و همچنين50تاكسون گیاهی جديد براي دنيا و علم گیاه‌شناسی برای اولین بار از این گروه پژوهشی معرفي شده است.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار