ثبت دو اختراع در مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

رییس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این مرکز در انجام مطالعات اپیدمیولوژیک در خصوص عیوب انکساری چشم توانست مقام اول تا سوم را در طی سه سال قبل در جهان کسب کند و موجب شد دانشگاه علوم پزشکی مشهد به کسب رتبه سوم در جهان پس از آمریکا و استرالیا در این خصوص نائل آید.

به گزارش وب دا؛ دکتر هادی استادی مقدم در ارائه گزارش سه ساله مرکز تحقیقاتی عیوب انکساری چشم، گفت: این مرکز در مهر ماه سال 1391 به تصویب دانشگاه و در سال 92 موافقت اصولی وزارت بهداشت را دریافت کرد.

وی در ادامه این مرکز تحقیقات را نخستین مرکز عیوب انکساری چشم در کشور عنوان کرد و ابراز داشت: این مرکز تحقیقات اختصاصا بر عیوب انکساری چشم تاکید دارد و تنها مرکز با این عنوان در کشور است که در کنار دیگر مراکز در حوزه چشم فعالیت می کند.

رییس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد، به اهداف تاسیس این مرکز تحقیقاتی اشاره داشت و گفت: عمده هدف ما از ایجاد این مرکز تحقیقاتی، انجام مطالعات و پژوهش های هدفمند، مبتنی بر نیازها و اولویت های رشته اپتومتری و علوم بینایی بوده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: تلاش داریم تا با انجام تحقیقات هدفمند به ارائه مستندات قابل اتکا با هدف ارتقای سلامت چشم در سطح کلان، دست پیدا کرده و به منظور دسترسی به سیاست های بهتر در جهت ارتقای سلامت چشم در سطح کشور به ارائه اطلاعات به مسئولینی که در این عرصه در سطح کشور فعالیت می کنند بپردازیم.

دکتر استادی مقدم ابراز داشت: در این خصوص بر آن شدیم همکاران خود را جهت همکاری با مراکز تحقیقاتی از این دست، جذب و نه تنها خود را محدود به دانشگاه نکرده؛ بلکه همکارانی از سایر مراکز تحقیقاتی فعال را به همکاری با این مرکز تحقیقاتی مجاب کنیم.

وی از جذب نیروهای جوان و دانش آموخته رشته اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان پتانسیل های نهفته در علم اپتومتری یاد و تصریح کرد: با وجود تمام کمبودهای موجود؛ توانسته ایم تعداد زیادی از دانش آموختگان رشته اپتومتری را در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد به همکاری با خود همسو کنیم.

ريیس مرکز تحقیقات  عیوب انکساری چشم دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: در این میان دانش آموختگان علاقمند به کار آموزشی نیز در این مرکز جذب شده اند و مفتخر هستیم اعلام کنیم بسیاری از دانشجویان دکترای امروز در رشته چشم پزشکی همان کارآموزان دوره های آموزشی این مرکز تحقیقات هستند.

دکتر استادی مقدم خاطر نشان کرد: در ابتدای کار در این مرکز تلاش کردیم تا تحقیقات و پژوهش های خود را به سمت مطالعه وضع موجود کشور از نظر بینایی و مشکلات این سیستم مهم معطوف کنیم و در این خصوص نیز بسیار موفق بودیم به شکلی که در حال حاضر از نظر مطالعات اپیدمیولوژیک؛ مقام اول تا سوم را طی سه سال قبل در جهان کسب کرده ایم.

وی ابراز داشت: مطالعات اپیدمیولوژیک که در خصوص عیوب انکساری در این مرکز تحقیقاتی انجام گرفته است موجب شده دانشگاه علوم پزشکی مشهد رتبه سوم را در جهان پس از آمریکا و استرالیا به دست آورد.

ريیس مرکز تحقیقات  عیوب انکساری چشم متذکر شد: هدف دیگر ما پس از این مرحله و به دست آوردن اطلاعاتی از وضعیت موجود کشور و شناسایی مشکلات عیوب انکساری چشم؛ جهت دهی تحقیقات در مسیر رفع مشکلات اصلی بوده است که ما در مطالعات اپیدمیولوژیک به آن رسیده ایم.

دکتر استادی مقدم مطرح کرد: تنبلی چشم، مشکلات دید رنگ، (که بسیار شایع است) و ... در بررسی های اپیدمیولوژیک در این مرکز تحقیقات در سطح کشور شناخته شدند و تلاش ها جهت رفع این مشکلات سرعت گرفت به نحوی که چاپ مقالات و کتاب های مرکز در مدت سه سال گذشته بیشتر بر این موضوعات تاکید دارد.

وی متذکر شد: در طی سه سال اخیر دو کتاب در این مرکز تحقیقات چاپ شده است که  هر دوی این تالیفات از جمله کتاب «اختلالات دید رنگ» در سال 92 و «نکات لازم در اصلاح عیوب انکساری» که در سال 93 به چاپ رسید در خصوص عیوب انکساری چشم است.

ريیس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم از چاپ چند کتاب در آینده نزدیک در این مرکز تحقیقات خبر داد و گفت: در طول مدت زمانی که مرکز تحقیقات عیوب انکساری کار خود را آغاز کرده است ما با دیگر مراکز تحقیقاتی همکاری و به طور مشترک مقالاتی را در خصوص عیوب انکساری چشم به چاپ رسانده ایم.

دکتر استادی مقدم به مقالات چاپ شده در مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم اشاره و خاطر نشان کرد: تا کنون حدود 50 مقاله در این مرکز به چاپ رسیده و سه مقاله در دست چاپ داریم؛ که از این تعداد؛ 64 درصد مقالات ISI و به دیگر معنا؛ حدود 35 مقاله در سطح جهانی شناخته شده است.

وی با بیان این نکته که این مرکز تحقیقات میانگین در هر ماه دو مقاله تولید کرده است اظهار داشت: مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم در سال اول 13 مقاله، سال دوم 16 مقاله، سال سوم 13 مقاله و در سال جاری که تنها چند ماه از آن سپری شده است تا کنون هشت مقاله به چاپ رسانده است.

ريیس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم تصریح کرد: در طول این مدت 76 مقاله در همایش های مختلف مربوط به چشم و عیوب انکساری ارائه شده است که از این تعداد سهم همایش های بین المللی 24 مقاله و همایش های داخلی 52 مقاله می باشد.

دکتر استادی مقدم در مقایسه این مرکز تحقیقات بین سال های 92 و 93 گفت: بر اساس آخرین ارزشیابی های صورت گرفته در سال های 92 و 93، این مرکز جایگاه خود را از عدد 309 به 405 ارتقا داده است.

وی به رشد بودجه پژوهشی این مرکز تحقیقات طی سال های متمادی اشاره داشت و گفت: یکی دیگر از اهداف ما در این مرکز تحقیقات تربیت نیروی انسانی ماهر در زمینه پژوهش بوده است؛ که بر این اساس در حال حاضر پنج عضو هیات علمی در مرتبه استاد، دانشیار و استادیار در کنار پنج کارشناس ارشد اپتومتری با ما همکاری فعالانه ای دارند.

ريیس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم، ادامه داد: همکاری متخصصان رشته های چشم پزشکی، فیزیک پزشکی، شنوایی شناسی و گفتار درمانی در کنار حضور 28 دانشجوی کارشناسی ارشد در این مرکز تحقیقاتی توانسته است پتانسیل بسیار خوبی در زمینه تولید دانش در اختیار ما قرار دهد.

دکتر استادی مقدم به مقالات مشترک ارائه شده در مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم با دیگر گروه ها اشاره کرد و ابراز داشت: تلاش ما در این مرکز تحقیقات تربیت و تقویت استعدادها و ارتقای انگیزه در دانشجویان است.

وی به ثبت اختراع در این مرکز تحقیقاتی در سال های گذشته اشاره کرد و ابراز داشت: در طول مدت چند سال گذشته دو اختراع در این مرکز تحقیقاتی به ثبت رسید است؛ که یکی از این اختراعات با همکاری بین مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه آزاد مشهد شکل گرفته است.

ريیس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم اضافه کرد: یکی از این اختراعات «ساخت عینک سنجش دید با استفاده از لنز کانون متغیر» است که در سال 1392 به ثبت کشوری رسید و دیگری «ساخت دستگاه الکترونیکی اندازه گیری حدت بینایی دید رنگ و دید عمق و انحرافات چشمی» می باشد که در سال 95 ثبت اختراع شده است.

دکتر استادی مقدم افزود: ما تلاش داریم که علاوه بر ایجاد همکاری با مراکز تحقیقاتی داخل کشور که در این خصوص نیز بسیار موفق بوده ایم؛ همکاری خود را با مراکز تحقیقاتی خارج از کشور در زمینه چشم و عیوب انکساری آن ایجاد کنیم که در این زمینه باید جدی تر وارد عمل شویم.

وی ضمن ابراز امیدواری از آینده این مرکز تحقیقاتی تاکید کرد: این مرکز شاخه ای از علم چشم پزشکی است و بیشترین تمرکز خود را به بیماری آمبیولیتی، اختلالات دید دو چشمی و اختلالات دید رنگ گذاشته است.

ريیس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم یکی دیگر از اهداف این مرکز را شناخت مشکلات بیماری های عیوب انکساری چشم در دیگر جوامع عنوان کرد و بیان داشت: شناخت مشکلات چشم در افرادی که دیسلکسی و یا تالاسمی داشته و نیازمند به بینایی هستند را نیز در این مرکز تحقیقات دنبال می کنیم.

دکتر استادی مقدم یادآور شد: به تازگی مراحل مقدماتی انجام تحقیقی در خصوص «ساخت مواد مناسب برای لنزهای تماسی داخل چشمی از نظر مواد و از لحاظ ساخت» را پشت سر گذاشته و به محض دستیابی به نتیجه مورد نظر این موفقیت را توسعه خواهیم داد.

وی به نگاه عمیق مسئولان به مراکز تحقیقاتی اشاره کرد و ابراز داشت: نتیجه تحقیقات در این مرکز تحقیقاتی از کانال های مختلف از جمله انتشار مقالات در اختیار سایر سازمان ها قرار می گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: به خصوص در ارتباط با عیوب انکساری چشم و به ویژه در گروه سنی نوجوانان و جوانان؛ همکاری مناسبی میان ما و سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش استان وجود دارد تا بر این اساس نتیجه تحقیقات این مرکز بتواند در ارائه مشاوره به این سازمان ها کمک کننده باشد.

ريیس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم بیان داشت: خوشبختانه اکثر مقالات به چاپ رسیده در این مرکز تحقیقات کاربردی است و این موضوع به اذعان مدیریت پژوهشی دانشگاه نیز رسیده است.

استاد گروه اپتومتری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به این نکته که طرح های تحقیقاتی خوبی در این مرکز ایجاد شده، در پاسخ به تعداد طرح های ارائه شده در سال جاری گفت: در حال حاضر این مرکز، طرح تحقیقاتی در دست اجرا ندارد؛ اما اعضا مرکز در طرح های گروه بینایی سنجی دانشکده همکاری دارند و درصدی از هزینه های طرح ها از بودجه پژوهشی مرکز تحقیقاتی محاسبه می شود.

وی به برخی موفقیت های کسب شده علمی در مرکز تحقیقات عیوب انکساری در سال های گذشته اشاره داشت و تصریح کرد: دریافت نشان دومین رتبه پژوهشگر برتر دانشگاه در سال 91و رتبه سوم این مقام در سال 93 از جمله موفقیتهایی است که در این زمینه کسب شده است.

ريیس مرکز تحقیقات عیوب انکساری چشم تاکید کرد: کسب رتبه سوم جشنواره رازی در سال 92، کسب عنوان پژوهشگر برتر ارشد در جشنواره چشم پزشکی و علوم بینایی شمس در سال 92، کسب رتبه سوم پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال 93 و معرفی به عنوان نویسنده برتر استان در سال 94 بر اساس تلاش های صورت گرفته به عنوان ريیس این مرکز تحقیقات از دیگر موفقیت های کسب شده این مرکز به شمار می رود.

دکتر استادی مقدم به موفقیت های کسب شده در مرکز تحقیقات عیوب انکساری توسط دیگر اعضای این مرکز اشاره داشت و ادامه داد: علاوه بر کسب رتبه دوم پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سال های 89 و 92؛ اعضای این مرکز تحقیقاتی توانسته اند رتبه دوم جشنواره رازی در سال 91 و رتبه سوم پژوهشگر برتر دانشگاه در سال 1390 را از آن خود کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان چشم انداز این مرکز تحقیقاتی را روشن عنوان کرد و یادآور شد: مطمئن هستیم در سایه تلاش دانشمندان این مرکز تحقیقاتی و حمایت همه جانبه معاونت پژوهشی دانشگاه؛ آینده این مرکز تحقیقات در جهت رفع مشکلات عیوب انکساری چشم خواهد بود.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار