معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت: پیشگیری از مرگ های زودرس از برنامه های مهم وزارت بهداشت

  • PDF

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر طبق تازه ترین بررسی ها 25 درصد از مرگ های رخ داه در کشور، زودرس و در سنین زیر50 سال رخ می دهد.   

به گزارش وب دا ، دکتر رضا ملک زاده در مشهد افزود: پیشگیری از مرگ های زودرس از برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و نظام ثبت بیماریها در شناخت، کنترل و درمان انواع بیماریها نقش بسزایی دارد.

وی بیان کرد: 42 درصد از مرگ های زودرس در کشورمان مربوط به بیماریهای قلبی و عروقی بوده است.

به گفته وی، بر اساس همین بررسی ها از بین 385 هزار مرگ رخ داده طی سال 1394 در کشور، 55 درصد زیر سنین 70 سال رخ داده است.

وی بیماریهای غیر واگیردار را از مشکلات اصلی حوزه سلامت عنوان و اظهار کرد: بیماریهای قلبی و عروقی، سرطان ها و حوادث جاده ای بیشترین علل مرگ ومیر در کشور را تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه از سال 1990به بعد بیماریها عفونی در کشور کاهش چشمگیری یافته است، افزود: به جز بیماریهای هپاتیت بی و سی در تمامی بیماریها شاهد کاهش شیوع بیماریها بوده ایم.

ملک زاده خاطر نشان کرد: هم اکنون مراحل نظام ثبت 100 بیماری مهم و شایع در کشور مانند بیماریهایی مانند قلبی و عروقی،سکته های قلبی و مغزی، حوادث و سوانح، ضایعات نخاعی، ام .اس و بیماریهای مزمن التهابی روده در حال پیگیری و اجراست.

معاون وزیر تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در پایان گفت: نظام ثبت بیماریها یک زیر ساخت مهم بهداشتی و درمانی در کشور به شمار می رود و نقش مهمی در شناخت بهتر بیماریها، کنترل مرگها و کاهش بار بیماریها دارد. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار