ارائه سکانس ویروس اچ تی ال وی وان توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

رییس مرکز تحقیقات التهاب و بیماری های التهابی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: برای اولین بار در کشور پروژه ای بزرگ تحت عنوان «ارائه سکانس ویروس اچ تی ال وان» برای ایرانی ها انجام و بزودی به پایان خواهد رسید. این کار به اسم ایران شناخته و کمک خواهد کرد تا به عنوان یک منبع اطلاعاتی مهم در شناخت و درمان این بیماری کمک کننده باشد.

به گزارش وب دا؛ دکتر هوشنگ رفعت پناه تصریح کرد: این پروژه که به مدت دو سال و نیم در حال انجام و ظرف چند هفته آینده تمام می شود تلاش دارد تا بیماران بومی منطقه را در جریان تمام مشخصات سکانس و ساختار بیماری قرار داده. در ابتدای این پروژه کار بر روی ساختار سکانس ویروس در بیماران کریر و هم تی اس پی انجام و از این پس اگر کسی بخواهد در این زمینه کار درمانی انجام دهد می تواند از این منبع اطلاعاتی استفاده کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: این کار به اسم ایران شناخته خواهد شد و کمک خواهد کرد تا تفاوت بین افراد بیمار و ناقل بیماری مشخص و هر کس در آینده بخواهد واکسنی برای این بیماری طراحی و یا روش آزمایشگاهی ارائه دهد قطعا به این منبع مراجعه خواهد کرد.

وی، بیان داشت: هنگامی که بخواهیم برای عامل پاتوژن، واکسنی را تولید کنیم باید ساختار ژنتیکی بیماری را در اختیار داشته باشیم. با انجام این کار بر روی این بیماران اکنون می توان به عنوان منبع اطلاعاتی در خصوص این بیماری اقدامات لازم را صورت دهیم.

رییس مرکز تحقیقات التهاب و بیماری های التهابی در ارائه گزارش جامع مرکز تحقیقات بیماری های التهابی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید براین نکته که این مرکز در ابتدای سال 1390 کار خود را آغاز کرده است، گفت: با توجه به این که عمده کارهای این مرکز تحقیقات بر روی بیماری های اچ تی ال وی وان، بیماری های التهابی و بروگر متمرکز می باشد در تلاش هستیم تا در شورای پژوهشی دانشگاه تبدیل به مرکز تحقیقات اچ تی ال وی وان شده و تحت این عنوان کار خود را ادامه دهیم.

وی بیان داشت: استان خراسان رضوی و شهرستان های نیشابور و سبزوار از نظر آلودگی به ویروس اچ تی ال وان آمار بالایی را به خود اختصاص داده اند و از این جهت ایجاد مرکز تحقیقات اچ تی ال وی وان می تواند جهت شناسایی و کاهش آمار این بیماری کمک کننده باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: این مرکز دارای شش عضو هیأت علمی آموزشی و فاقد اعضای هیأت علمی پژوهشی است و کلیه طرح های تحقیقاتی و مقالات خود را نیز به همت محققان آموزشی خود انجام می دهد.

رییس مرکز تحقیقات التهاب و بیماری های التهابی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: در این مرکز تحقیقات تلاش می شود تا روش های درمانی بیماری های اچ تی ال وی وان، بیماری عصبی اس پی، بیماری التهابی بورگر و ای تی ال؛ بیماری خونی ناشی از ویروس اچ تی ال وی وان شناخته شوند.

 دکتر رفعت پناه ابراز داشت: این مرکز تحقیقات با مرکز تحقیقات روماتولوژی، دانشکده دندان پزشکی و ...پروژه های مشترک بسیاری را انجام داده و از جمله مراکزی است؛ که بیشترین دانشجویان پی اچ دی را در مسیر تحقیقات خود دارد.

وی گفت: در شهر مشهد از هر 100 نفر حدود 1/2 نفر به ویروس HTLV1 آلوده هستند که این آمار در شهر سبزوار حدود 6/1 و در نیشابور هفت درصد را به خود اختصاص داده است. موازی با این مرکز ستادHTLV1 نیز در دانشگاه وجود دارد که علاوه بر درمان بیماران تلاش در ایجاد ارتباط میان این مرکز و ستاد دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: فرد مبتلا به ویروس HTLV1 بین سه تا پنج درصد به این بیماری مبتلا و 95 درصد سالم باقی می مانند؛ اما در مجموع این بیماری به عنوان معضلی بهداشتی برای کل استان خراسان رضوی به دلیل انتقال از طریق جنسی، شیر مادر و معتادان تزریقی شناخته می شود.

رییس مرکز تحقیقات التهاب و بیماری های التهابی ، بیان داشت: متاسفانه خانواده ها پس از فهم این موضوع که به این بیماری مبتلا شده اند نگرانی خود را به دلیل راه های انتقال در طول زندگی بروز داده و این مهم، معضلات اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی و اخلاقی خاص خود را به دنبال داشته است؛ که تلاش داریم با معرفی این ویروس در مسیر حساسیت زدایی حرکت کنیم.

دکتر رفعت پناه ابراز داشت: از سال 93 تا کنون حدود 50 طرح تحقیقات در این مرکز ارائه شده است و میانگین سالانه 20 مقاله از سوی اعضای هیأت علمی منتشر می شود.

وی هدف از ایجاد این مرکز را وسعت بیماری های التهابی دانست و بیان داشت: با توجه به این که بیماری های التهابی شامل بیماری های عفونی، روماتولوژی، آلرژی و آسم می شود. بر این اساس بر آن شده ایم که بر روی بیماری های ایمونولوژی متمرکز شده و در حوزه التهاب حرکت کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: التهاب پایه ایمونولوژیک دارد و هدف این مرکز کار بر روی این گونه بیماری ها است؛ بر این اساس ارتباط بسیار خوبی میان این مرکز تحقیقات با دانشکده دندان پزشکی در حوزه دهان و دندان و در زمینه های مختلف بیماری های التهابی شکل گرفته است.

رییس مرکز تحقیقات التهاب و بیماری های التهابی خاطر نشان کرد: این مرکز علاوه بر طرح های مشترکی که با دیگر دانشگاه ها همچون تبریز،  تهران و یزد داشته؛ در طرحی مشترک با دانشگاهی در انگلستان تلاش کرده است تا در قالب پایان نامه دانشجویی اقدام به تولید پروتئینی جهت ایجاد مکانیسم جلوگیری از التهاب کرده و این اختراع خود را به ثبت برساند.

وی تاکید کرد: در پروژه ای مشترک با دانشگاه منچستر انگلستان بر درمان کوروکومین به دلیل خاصیت ضد التهابی آن پرداخته؛ که در این پروژه کلینیکال ترایال،  20 بیمار را طی مدت سه ماه با کورکومین درمان و علائم بیماری و فاکتورهای ویروسی را بررسی و در ادامه هشت پروژه مشترک در این خصوص نوشته شده است.

دکتر رفعت پناه خاطر نشان کرد: در اقدامی بزرگ و مشترک با دانشگاهی دیگر که تا حدود سه هفته آینده به سرانجام می رسد؛ به درمان برخی بیماری ها با تمرکز بر روی ماده دارویی بسیار گران که در برزیل و ژاپن تولید می شود پرداخته؛ و بنا است در ایران نیز تهیه این ماده دارویی دنبال شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: این ماده دارویی اکنون حدود 90 میلیون تومان هزینه برای هر بیمار در بر دارد و ما در تلاش هستیم با موفقیت در این پروژه از هزینه کرد دو میلیارد تومانی برای این دارو بکاهیم.

رییس مرکز تحقیقات التهاب و بیماری های التهابی از ثبت سه اختراع در این مرکز خبر داد و ابراز داشت: این سه اختراع در خصوص تولید پروتئین های نو ترکیب بوده است که دو پروتئین به عنوان واکسن بیماری سل و یک پروتئین جهت درمان بیماری های التهابی مورد بهره برداری قرار گرفته است.

دکتر رفعت پناه از ارتباط این مرکز تحقیقات با مراکز تحقیقات سرطان خبر داد و افزود: در خصوص فاکتورهای التهابی بیماران سرطانی با مرکز تحقیقات سرطان، در بحث پیوند نیز با مرکز تحقیقات پیوند و با موسسه نیماد نیز بر روی چند طرح تحقیقاتی در حال کار می باشیم.

وی بیان داشت: در خصوص ارتباط بیماری اچ تی ال وی وان با سرطان باید گفت: ویروس اچ تی ال وی وان سرطان ای تی ال را که بیماری خونی بسیار مهمی است و ظرف دو ماه بیمار را از پای در می آورد ایجاد می کند. بیماری هپاتیت بی و سی نیز در صورت عدم مراقبت به بیماری های سرطانی تبدیل می شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: یکی از بهترین راه های پیشگیری در درمان بیماری هپاتیت بی؛ واکسن این بیماری و استفاده آن از سوی تمام افراد خانواده است؛ اما در مورد بیماری HTLV1 باید با پیشگیری از راه های انتقال بیماری مراقب عدم انتقال آن از طریق شیر مادر باشیم.

رییس مرکز تحقیقات التهاب و بیماری های التهابی ،اظهار داشت: سالانه دو کارگاه با موضوعات تکنیک های کشت سلولی در مرکز تحقیقات برگزار و تلاش داریم تا با در اختیار گذاشتن امکانات آزمایشگاهی به دانشجویان پی اچ دی و کارشناسی ارشد حمایت های لازم را جهت پیشبرد اهداف تحقیقاتی این قشر انجام می دهد.

دکتر رفعت پناه متذکر شد: این مرکز علاوه بر برگزاری همایش های مناسب کشوری اقدام به چاپ سه کتاب با عناوین ایمونولوژی سلولی ملکولی، مبانی ایمونولوژی و ویروس HTLV1و بیماری ها وابسته نموده است.

وی تاکید کرد: در کاری مشترک مقاله ای را با ضریب نفوذ 98/10 با موضوع درمان بیماری ATL به عنوان ویروس بیماری HTLV1  انجام داده ایم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: این مرکز نه تنها در کشور بلکه در جهان به عنوان مرکز تحقیقات HTLV1شناخته شده می باشد و مقالات این مرکز به دلیل درمانی بودن کاربردی ترین مقالات می باشند.

رییس مرکز تحقیقات التهاب و بیماری های التهابی ابراز داشت: این مرکز با توجه به کار روی سیستم ایمنی بدن در بیماری زایی نیز نقشی موثر و تلاش دارد تا با ارائه طرح های مشترک با جهاد دانشگاهی و دیگر دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی، به تعیین دلایل بروز بیماری در منطقه خراسان رضوی و مشخص کردن مکانیزم های نشان دهنده تعداد افراد آلوده در هر منطقه بپردازد.

دکتر رفعت پناه ابراز داشت: بر اساس اطلاعات تئوری این شبهه وجود دارد که رشد بیماری HTLV1 در نیشابور به دلیل وجود بازار برده فروش ها در این شهر و انتقال ویروس از آفریقا بوده باشد و برای تائید و یا رد این نظریه که این ویروس از طریق افغان ها از مسیر راه ابریشم وارد منطقه خراسان رضوی شده است، بر روی حدود 600 افغانی آزمایش بیماری را انجام داده و با توجه به دچار نبودن حتی یک افغانی این نظریه را رد کردیم.

وی در پایان گفت: رجیستری HTLV1 نیز جزو رجیستری های ثبت شده دانشگاه می باشد؛ که در حال حاضر اطلاعات اولیه آن انجام و امید داریم با انجام این کار، اطلاعات و پیگیری های لازم در خصوص بیماران انجام شود.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار