معاون پژوهشی وزارت بهداشت،پیشگیری از مرگ های زود رس از اهداف مطالعات کهورت در دانشگاههاست

  • PDF

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت: پیشگیری از مرگ های زودرس از برنامه های مهم وزارت بهداشتمعاون پژوهشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: باید یکی از اهداف مطالعاتی که در دانشگاه‌های علوم پزشکی صورت میگیرد پیشگیری از مرگ های زودرس باشد که در ایران 55 درصد مرگ ها زیر 70 سال است.
به گزارش وب دا؛ دکتر ملک زاده در حاشیه مراسم افتتاح چند طرح عمرانی پژوهشی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برای اولین بار در مشهد مطالعه کهورت بزرگی در دست اقدام است و در کنار این مهم بیوبانک دانشگاه نیز ایجاد شده است که این زیرساخت ها، نیاز اساسی دانشگاه هایی است که تلاش دارند مشکل سلامت را حل کنند.
وی ادامه داد: یکی از عوامل پیشرفت دانشگاه های بزرگ کشور انجام مطالعات بر روی بیماری ها با به دست آوردن اطلاعات است و هر آن چه اکنون به عنوان علم پزشکی در جهان قابل مشاهده است حاصل این تلاش ها است.
دکتر ملک زاده پیشگیری از مرگ های زودرس را در کشور مهم ارزیابی کرد و افزود: در ایران 55 درصد مرگ ها در سنین زیر 70 سال رخ می دهد؛ در سال 1394 از تعداد 374 هزار مرگ ایجاد شده حدود 55 درصد یعنی 202 هزار مرگ در سنین زیر 70 سال رخ داده است. 
وی اضافه کرد: از این تعداد حدود 90 هزار مرگ زیر 55 سال اتفاق افتاده است که قابل پیشگیری بوده است.
معاون پژوهشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مرگ های ناشی از سکته های قلبی و مغزی را قابل پیشگیری دانست و اظهار داشت:  ما باید در کشور به جایی برسیم که مرگ زودرس نداشته باشیم و این یکی از رسالت های دانشگاه های علوم پزشکی کشور است.
دکتر ملک زاده افزود: باید گروه های مختلف دانشگاه در بستر فناورانه ایجاد شده قرار گیرند. در حقیقت زمانی به موفقیت می رسیم که بتوانیم بخش های بالین را به بخش های فناور متصل کنیم.
وی تصریح کرد: بخش فناور اکنون در مشهد کامل شده است و برای اولین بار این دانشگاه فرصت دارد که بسیاری از داروهایی که مورد نیاز مردم است اما گران قیمت می باشد را تولید کند.
معاون پژوهشی وزارت بهداشت، با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مسیر هدف وزارت بهداشت جهت توسعه علمی کشور گام بر می دارد و گفت: این دانشگاه دارای فضای بسیار خوبی حهت توسعه بخش فناوری خود بوده است و مشکل ما در دیگر دانشگاه‌ها نبود این فضا است.
وی تصریح کرد: با ایجاد این فضا اکنون مشهد این امکان را دارد که پژوهش ها و تحقیقات خود را به سمت ارتقای سلامت جامعه هدایت کند.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار