گزارشی از تلاش های صورت گرفته و در دست اقدام مدیریت دانشجویی دانشگاه

  • PDF

از اسکان دانشجویان متاهل در خوابگاه متاهلی دانشگاه تا مدیریت اسکان دانشجویان در شب های زلزله در فضای بیرونی خوابگاه

دانشجو در هر جامعه ای نقش بسیار مهمی در رشد و تعالی کشور خود دارد و در بسیاری از امور می تواند تعیین کننده باشد.

به گزارش وب دا؛ در کشور ایران نیز دانشجو در تمامی اعصار و دوره ها تلاش داشته است تا سهم خود را همان گونه که باید ادا و نقش خود را در حد و اندازه ای که باید، ایفا کند.

در جهانی که رشد علم و دانش در تقسیم بندی توسعه یافتگی یا عدم توسعه کشورها نقش دارد؛ این دانشجو است که می تواند با تولید دانش؛ کشور خود را در رقابت علمی جهان در کنار کشورهای صاحب نام در این عرصه حفظ کند.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد از جمله دانشگاه های توانا در کشور است که توانسته با آموزش تعداد بیش از هشت هزار دانشجو خود را در زمره مراکز علمی مطرح در کشور قرار دهد؛ که در رشد علم، ثبت اختراع و تولید دانش دارای جایگاه است.

دانشجویان این دانشگاه از جمله برترین های رشته خود هستند و توانسته اند در بسیاری از جشنواره های داخل و خارج از کشور به موفقیت های بسیار خوبی دست پیدا کنند.

در این میان هر دانشگاهی برای دانشجویان خود ارائه دهنده خدماتی خواهد بود؛ که در نهایت بتواند با ایجاد امکانات رفاهی و دانشجویی مناسب؛ شرایط مطلوب را برای دانشجویان ایجاد کند.

مدیریت دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از جمله واحدهایی است؛ که در چهار حوزه خوابگاهی، تغذیه، رفاه و واحد نقلیه فعالیت های خود را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

جهت مشخص شدن تلاش های در دست اقدام در این مدیریت به گفتگو با آقای صالح مقدم؛ مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نشسته تا در جریان تلاش های شبانه روزی صورت گرفته در این مدیریت قرار بگیریم.

وی در ابتدا بیان داشت: خوشحالم که با حمایت مسئولین ارشد دانشگاه؛ امکانات و شرایطی فراهم شده است که ما می توانیم ادعا کنیم کیفیت و موقعیت ارائه خدمات رفاهی صنفی به دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مقایسه با دیگر دانشگاه های تیپ یک کشور در جایگاه ارزشمند و فاخری قرار دارد.

مجموعه مدیریت دانشجویی در چهار حوزه به دانشجویان خدمات ارائه می دهد

وی بیان داشت: این حوزه به لحاظ سازمانی دارای مجموعه  ای از ادارات (تغذیه، خوابگاهی، رفاه و واحد نقلیه) است؛ که هر کدام بخشی از خدمات رفاهی دانشگاه را بر عهده دارند.

صالح مقدم تصریح کرد: در واحد تغذیه مسئولیت طبخ، توزیع و ارائه خدمات رفاهی به دانشجویان بر عهده مدیریت دانشجویی است. دانشگاه با دو واحد طبخ و توزیع غذا در سلف پردیس در مجموعه پردیس دانشگاه امکانات استانداردی جهت پخت صنعتی و توزیع غذا در دو سلف دانشجویی دختران و پسران را در اختیار دارد.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: سلف دوم دانشجویی در خیابان دانشگاه تحت عنوان سلف مرکزی امکان طبخ و توزیع غذا در فضایی بزرگ به تفکیک دانشجویان دختر و پسر و برای تعداد بیش از هزار نفر را در اختیار دارد.

وی بیان داشت: بر اساس دستورالعمل های ابلاغی وزارت بهداشت، دانشگاه ها ناگزیر از رعایت استانداردهایی جهت تعیین حجم و کیفیت غذا می باشند؛ بر این اساس مدعی هستیم که دانشگاه علوم پزشکی مشهد جزء منحصر دانشگاه هایی است؛ که در وعده های صبحانه، ناهار و شام منوهای متنوعی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزود: بر این اساس در هر منوی غذایی سه نوع غذا قرار داده شده است؛ تا با انتخاب دانشجو علاوه بر تنوع غذا، حجم مناسب غذایی و هرم غذایی عمومی مورد نیاز در اختیار دانشجو قرار گیرد.

شش هزار پرس غذا در طول شبانه روز در اختیار دانشجویان قرار داده می شود

صالح مقدم ابراز داشت: در وعده ناهار حدود چهار هزار و در وعده شام و صبحانه حدود دو هزار پرس غذا در اختیار دانشجویان قرار داده می شود؛ بر این اساس دانشجویان  مجاز هستند از طریق سامانه اینترنتی ثبت و ذخیره غذای دانشجویان از هفته قبل؛ نوع غذای مورد نیاز خود را انتخاب کنند.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: بر اساس نرخ مصوب وزارت بهداشت، هر پرس غذا برای دانشجویان با قیمت تمام شده در صبحانه 500 و ناهار و شام هزار و 100 تومان دیده شده است؛ که در واقع تامین مواد اولیه طبخ و توزیع غذای دانشجویان برای دانشگاه حداقل پنج برابر این قیمت هزینه در بر دارد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه در دورچین غذاهای ارائه شده در اداره تغذیه؛ سبزیجات، لبنیات و میوه گنجانده شده است؛ تا دانشجو از این مواد غذایی نیر استفاده کند.

وی، تاکید کرد: با توجه به تنوع سلیقه ای انواع غذا؛ بیشترین سطح رضایت دانشجویان در این حوزه فراهم شده است و ما نیز تلاش داریم تا با نظارت های حرفه ای همکاران واحد بهداشت، تغذیه و بهداشت محیط؛ سقفی از استاندارد و بهداشت را در خصوص مواد غذایی خود ایجاد کنیم.

ارائه امکانات مناسب آمار صعودی رزرو غذا را به دنبال داشته است

صالح مقدم خاطر نشان کرد: تغییر دادن ظروف توزیع غذا دانشجویان از فلزی به ظروف غذا خوری همراه با سینی مناسب و تغییر دکوراسیون داخلی محل سلف غذای دانشجویی، شرایطی را فراهم می کند؛ که دانشجویان با رضایت بیشتری از غذای دانشجویی استفاده کنند. آمار صعودی رزرو غذا نیز این مهم را اثبات میکند.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: در سامانه رزرو غذا نیز موقعیتی را جهت اظهار نظر دانشجویان فراهم کرده ایم و همواره با کمک نمایندگان دانشجویان در قالب شورای صنفی دانشجویی نظرات دانشجویان را در نحوه مدیریت در این حوزه با برگزاری جلسات مداوم دنبال می کنیم.

وی به اداره خوابگاه ها به عنوان بخش دوم خدمات مدیریت دانشجویی اشاره کرد و ابراز داشت: بر اساس سیاست های کلان وزارت بهداشت و دیدگاه ریاست دانشگاه؛ تلاش داریم تا امکانات خوابگاهی را برای دانشجویان متقاضی در دانشگاه فراهم کنیم.

هفت خوابگاه با ظرفیت بیش از دو هزار تخت در اختیار دانشجویان قرار دارد

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: دانشگاه دارای هفت ساختمان خوابگاهی با ظرفیت بالغ بر دو هزار و 200 تخت دانشجو است؛ پنج ساختمان خوابگاهی برای دانشجویان دختر در مجموعه پردیس دانشگاه و بیمارستان قائم(عج) و دو ساختمان خوابگاهی برای پسران در مجموعه پردیس دانشگاه قرار دارد.

صالح مقدم افزود: در این حوزه نیز تلاش شده است تا فضای خوابگاهی مناسب مانند نماز خانه، سیستم سرمایش و گرمایش، دسترسی به اینترنت، سالن مطالعه، سالن تلویزیون، اتاق های فرهنگی، بوفه و ... وجود داشته باشد.

600 میلیون تومان در سال گذشته صرف هزینه های نگهداری خوابگاهی شد

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: ما درسال 95 بالغ بر 600 میلیون تومان صرف هزینه های نگهداری و تامین خوابگاه های دانشجویی دانشگاه کرده ایم.

وی از ایجاد خوابگاه دانشجویی جدید در دانشگاه خبر داد و ابراز داشت: به همت رییس دانشگاه؛ تفاهم نامه مشترک با حوزه معاونت دانشجویی فرهنگی وزارت بهداشت با هدف ساخت یک خوابگاه بزرگ دانشجویی در محوطه پردیس دانشگاه انجام شده است.

ساخت خوابگاه 500 تخت خوابه جدید در دستور کار است/ خوابگاه متاهلی با ساخت خوابگاه جدید در اختیار دانشجویان قرار می گیرد

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به برنامه 18 ماهه ساخت خوابگاه جدید دانشگاه اشاره و ابراز داشت: جایابی زمین در مجاورت ساختمان خوابگاه بهارستان یک تهیه، نقشه ساخت خوابگاه و برآورد هزینه انجام و ابلاغ نقشه ساختمانی نیز فراهم شده است.

صالح مقدم اضافه کرد: با ساخت این خوابگاه دانشجویی 500 تخته خوابه، امکان تغییر کاربری خوابگاه بهارستان چهار ،جهت استفاده دانشجویان متاهلی فراهم می شود و این نیاز جدی دانشجویان متاهل دانشگاه با همکاری مسئولین ارشد دانشگاه هر چه سریعتر رفع خواهد شد.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: در خوابگاه دانشجویی قائم(عج) در مجاورت مهمانسرای دانشگاه 10 سوئیت وجود دارد؛ که حدود 80 دانشجوی پی اچ دی در این خوابگاه مستقر می باشند.

وی بیان داشت: در حال حاضر با حمایت خیرین؛ مجموعه ای ساختمانی در خارج دانشگاه ویژه دانشجویان ممتاز متاهل دانشگاه ساخته شده است؛ که با هزینه بسیار اندک در این ساختمان مستقر هستند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: بخش سوم در مدیریت دانشجویی دانشگاه اداره خدمات رفاه می باشد؛ که مسئولیت ارائه وام های دانشجویی را در قالب وام تحصیلی، ازدواج، مسکن و ضروری بر عهده دارد.

وام مسکن در اختیار دانشجویان متاهل قرار می گیرد

صالح مقدم بیان داشت: تلاش داریم تا تقریبا به همه درخواست های وام دانشجویان دانشگاه پاسخ مثبت داده شود و وام مسکن جهت رهن و اجاره مسکن در اختیار دانشجویان متاهل قرار داده شود.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: دانشجویان پس از دانش آموختگی و اشتغال در دوران طرح و یا استخدام؛ وام های دریافتی را به تدریج به دانشگاه بر می گردانند و هزینه خوابگاه نیز به این شکل از دانشجو اخذ می شود.

وی افزود: این دانشگاه جزء منحصر دانشگاه هایی است؛ که به همه دانشجویان تحصیلات تکمیلی، دوره کارشناسی ارشد، دکتری و دانشجویان واحد بین الملل خدمات خوابگاهی ارائه داده می شود و هیچ دانشجویی در لیست انتظار در دانشگاه برای استفاده از خوابگاه وجود ندارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: صندوق قرض الحسنه دانشجویی که درآمد ابنیه واقفین دانشگاه؛ منبع مالی آن را شکل می دهد با مدیریت دانشجویی به شکل بلاعوض و قرض الحسنه؛ وام هایی در اختیار دانشجویان قرار می دهد؛

 صالح مقدم خاطر نشان کرد: واحد نقلیه دانشگاه نیز همه روزه از ساعت 6:30 صبح الی 9 شب به شکل پیوسته و در زمان های 15 دقیقه دانشجویان را از محل خوابگاه ها به همه دانشکده ها و بیمارستان های سطح شهر جابه جا می کند.

ماهانه 80 میلیون تومان در واحد نقلیه هزینه می شود

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ادامه داد: ماهانه بالغ بر 80 میلیون تومان تنها هزینه نقل و انتقال سرویس دانشجویی بر عهده مدیریت دانشجویی است؛ و تلاش داریم موقعیت مناسبی را جهت فرصت تحصیل برای دانشجویان فراهم و از درگیر شدن دانشجو با نقلیه سطح شهر بپرهیزیم.

وی تاکید کرد: دو اداره سلامت و مشاوره دانشجویی و اداره دانشجویان خارجی دانشگاه در پردیس همکاری لازم را با ما دارند و واحد درمانگاه پردیس نیازهای اورژانسی، بهداشتی و درمانی بیش از دو هزار دانشجوی خوابگاهی را در نوبت های صبح، ظهر و عصر پوشش می دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراز داشت: اداره مرتبط با دانشجویان خارجی برنامه هماهنگی دانشجویان خارجی که بالغ بر 200 دانشجو از بیش از 15 کشور خارجی هستند را بر عهده دارد؛ که تلاش داریم خدمات ویژه تری را به این قشر جهت داشتن میزبانی بهتر ارائه دهیم.

صالح مقدم گفت: تعداد زیادی از دانشجویان تحت عنوان «همیار» با مرکزیت شوراهای صنفی دانشجویی در اداره خوابگاه ها به ما در رفع مشکلات دانشجویان در حوزه های مختلف کمک می کنند.

100 دانشجو در شورای صنفی دانشگاه عضو هستند

وی ادامه داد: بالغ بر 100 دانشجوی عضو شوراهای صنفی دانشجویی در سطح دانشگاه ها و خوابگاه های دانشگاه فعالیت می کنند؛ که در جلسات مستمر پیگیری های لازم جهت رفع مشکلات میان مدیران حوزه دانشجویی و فرهنگی و این دانشجویان صورت می گیرد.

دو شب زلزله شب های ویژه ای در کوی پردیس دانشگاه بود

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، به زلزله اخیر در شهر مشهد اشاره کرد و ابراز داشت: در این حادثه خدمات ویژه ای در کوی پردیس در شب اول برای دو هزار و 300 دانشجوی اسکان یافته در خوابگاه ها صورت گرفت.

وی افزود: با مدیریت صورت گرفته مجموعه عوامل مدیریت دانشجویی از ظهر همان روز آماده باش بوده و مسجد الزهرای کوی پردیس جهت اسکان دانشجویان دختر و سالن سر پوشیده کوی پردیس جهت اسکان دانشجویان پسر آماده شد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: تعداد قابل توجهی چادر نیز برای دانشجویانی که مایل به حضور در فضای بیرونی و محوطه دانشگاه بودند توزیع و به دلیل سرد بودن هوا تمامی اتوبوس های حوزه دانشجویی و فرهنگی روشن و دانشجویان در داخل اتوبوس ساکن شدند.

صالح مقدم ابراز داشت: دو شب زلزله شب های ویژه در کوی پردیس دانشگاه بود که مدیریت دانشجویی دانشگاه با هماهنگی با همه سازمان ها تلاش در هدایت بحران داشت.

مخاطبان برای دریافت عکس های این گزارش می توانند به اینجا مراجعه کنند. 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار