سوء مصرف مواد مخدر 60 درصد از مرگ ومیرهای ناشی از مسمومیت را شامل می شود

  • PDF

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر 60 درصد مرگ ومیر ناشی از مسمومیت ها در خراسان رضوی و کشور مربوط به سوء مصرف مواد مخدر است که انواع مواد مخدر شامل تریاک، شیره، هروئین، متادون و روانگردان ها را شامل می شود.

به گزارش وب دا، دکتر محمد رضا صابری افزود: 20 درصد از مرگ ومیرهای ناشی از مسمومیت ها مربوط به مسمومیت با انواع سموم مانند قرص برنج یا منواکسید کربن، 14 تا 16 درصد مربوط به مسمومیت های دارویی و بقیه سایر مرگ ومیرهای ناشی از مسمومیت ها را شامل می شود.

وی با بیان اینکه مرگ های ناشی از مسمومیت مواد مخدر به سمت روانگردان ها سوق یافته است، افزود: در شش ماهه ابتدای امسال 135 نفر بر اثر مصرف روان گردان ها در کشور فوت کرده اند که این میزان در سالهای 94 و 93 به ترتیب 239 و 421 نفر بوده است.

وی در ادامه گفت:بیمارستان امام رضا (ع) مشهد دومین مرکز در کشور است که بیشترین مراجعان مسمومیت با قرص برنج یا "فسفید آلومینیوم" را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.   

دکتر صابری ادامه داد: در سال گذشته 133 نفر به علت مسمومیت با قرص برنج به بیمارستان امام رضا (ع) مشهد ارجاع داده شدند که این میزان در بیمارستان لقمان حکیم تهران 375 نفر و در بیمارستان علی اصغر اصفهان 16 نفر بوده است.

وی خاطر نشان کرد: بخش مسمومین بیمارستان امام رضا(ع) تنها مرکز مجهز و پیشرفته تشخیص و درمان مسومیتها در شمال شرق کشور به شمار می رود که بیماران را از سراسر خراسان رضوی و استانهای همجوار پذیرش می کند.

وی با اشاره به افزایش مسمومیت با قرص برنج در خراسان رضوی و کشور گفت: در طول سالهای اخیر مسمومیت با قرص برنج بیش از 20 درصد درکشور رشد داشته است و این در حالی است که از سال 74 فروش و توزیع قرص برنج در کشور ممنوع شده است.

به گفته وی، قرص های برنج موجود به صورت قاچاق وارد شده و در اختیار متقاضیان قرارمی گیرد و 10 درصد از کل مرگ ومیرهای مربوط به مسمومیت ها در کشور را شامل می شود.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.