بازدیدهای نوروزی معاونت غذا و دارو از واحدهای زیر پوشش

  • PDF

در هشتمین روز از تعطیلات نوروزی، تیم بازدید واحد داروی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم  پزشکی مشهد در نظر دارد تا از داروخانه های سطح شهر مشهد جهت ارائه هر چه بهتر خدمات دارویی به زائران و مجاوران بازدید کند.

به گزارش وب دا در ابتدای این بازدید پس از عبور از خم و پیچ خیابان های تقریبا خلوت شهر مشهد به اولین داروخانه رسیده و اولین بازدید را آغاز می کنیم.

بازدید از داروخانه مورد نظر از همان ابتدای ورود آغاز می شود؛ دکتر بهزاد در خصوص اهمیت انجام بازدید داروخانه های سطح شهر مشهد، گفت: در روزهای ابتدایی سال که ایام تعطیلات نوروزی به شمار می رود؛ بیشترین تاکید در انجام بازدیدها باز بودن داروخانه های شبانه روزی است.

وی ادامه داد: با توجه به این که در این ایام به برخی داروخانه های خاص اجازه باز بودن و کار کردن داده شده بود تلاش شد تا با انجام بازدیدهای مداوم بر باز بودن داروخانه های شبانه روزی تاکید شود.

کارشناس امور دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: در این بازدیدها بر مراقبت از بسته بودن داروخانه های دیگر نیز تاکید داشتیم تا در حق داروخانه های شبانه روزی اجحافی صورت نگیرد.

دکتر بهزاد افزود: حضور مسئول فنی و انجام مناسب خدمات رسانی در این ایام بسیار مورد توجه بوده است و در بازدیدهای خود تلاش داریم تا از دمای مناسب یخچال ها، وجود دماسنج، وجود دیتالاگر در محل نگهداری داروهای خاص، تاریخ داروهای مورد استفاده، به روز بودن سیستم و... اطمینان خاطر لازم را کسب کنیم.

داروخانه تقریبا خالی از بیمار است و نظارت های مورد نظر از آن صورت می گیرد؛ فرمی جهت درج موارد مورد مشاهده در داروخانه در اختیار مسئول فنی داروخانه قرار داده می شود و تیم بازدید به سمت دومین بازدید خود از داروخانه شبانه روزی محدوده سطح شهر مشهد حرکت می کند.

در هنگام ورود به دومین داروخانه مورد بازدید؛ دکتر بهزاد با اشاره به موارد مورد نظارت، بیان داشت: در این بازدیدها اقلام آرایشی و بهداشتی مورد بازبینی قرار می گیرند تا قیمت گذاری های درست صورت گرفته باشد.

وی تاکید کرد: در خصوص اقلام خارجی نیز تلاش می شود که برچسب اصالت معاونت غذا و دارو بر روی کالا وجود داشته باشد و کالای آرایشی قاچاق در داروخانه در دسترس مراجعین قرار نگیرد.

کارشناس امور دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، افزود: در صورت مشاهده مواردی که بر خلاف قانون بوده و از سوی تیم نظارت مشکل دار بودن آن مشخص می شود در درجه اول تذکر و در صورت تکرار؛ موارد شناسایی شده جمع آوری و جهت امحاء جمع آوری می شوند.

دکتر بهزاد متذکر شد: در هر داروخانه در درجه اول باید مسئول فنی حضور داشته باشد و در ادامه حضور چند نیرو جهت ثبت نسخ دارویی و ارائه دارو به مراجعین و دو نفر مسئول فروش محصولات آرایشی و بهداشتی نیز دارای اهمیت است.

داروخانه باید نیاز دارویی جمعیت محدوده خود را تامین کند

وی در تشریح یک داروخانه موفق گفت: داروخانه ای که سیستم آن به روز، درج قیمت محصولات در حال عرضه آن به صورت درست، تعامل مناسب با مردم، مسئول فنی دارای اطلاعات علمی مناسب در اختیار، نظارت بر تاریخ داروهای مورد عرضه خود جهت مراقبت از عدم استفاده از داروی تاریخ مصرف گذشته و در تامین داروهای مورد نیاز جمعیت محدوده خود موفق است یک داروخانه موفق محسوب می شود.

دکتر بهزاد اضافه کرد: این نکته مهم است که داروخانه بتواند نیاز جمعیت منطقه تحت پوشش خود را بر اساس بیشترین نیاز مراجعین تامین کند؛ به شکلی که برخی داروخانه ها استفاده از مولتی ویتامین ها و برخی داروخانه ها استفاده از آنتی بیوتیک ها را بیشتر در برنامه دارند.

وی افزود: امید ما در خصوص داروخانه ها این است که روزی برسد که علت مراجعه مردم به داروخانه ها خرید اقلام بهداشتی و مولتی ویتامین ها باشد و کمتر جهت درمان بیماری های خود به داروخانه مراجعه داشته باشند.

در ادامه به گفت و گو با دکتر قراء؛ مسئول فنی این داروخانه نشستیم تا در جریان چگونگی ارائه خدمات داروخانه به مردم در ایام نوروز و غیر تعطیلات قرار بگیریم.

وی در ابتدا گفت: این داروخانه در خیابان مطهری مشهد مستقر است و میانگین ظرفیت پاسخگویی به 250 نسخه درمانی مراجعین خود را در روزهای عادی و غیر تعطیل را دارا می باشد.

دکتر قراء خاطر نشان کرد: در ایام تعصیلات غیر از نوروز با توجه به بسته بودن داروخانه های غیر شبانه روزی مراجعه به این داروخانه بیشتر است و در برخی روزها تعداد نسخ ثبت شده به 330 نسخه می رسد.

وی به تعداد مراجعین در ایام تعطیلات نوروز اشاره کرد و افزود: با توجه به تعطیلات سال جدید در این روزها تعداد مراجعین کاهش پیدا کرده است و کمتر از 200 نسخه در طول شبانه روز ثبت سیستم می شود.

دکتر قرآء بیان داشت: سه روز ابتدایی سال جدید تراکم بیماران بالا بوده است که جهت رسیدگی به درخواست مردم تلاش شد در تمامی شیفت ها تعداد نیروها را جهت پاسخگویی به مراجعین افزایش دهیم.

بازدید نوروزی ستاد معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه کار خود را در بازدید از یک داروخانه تازه تاسیس ادامه می دهد.

داروخانه مورد نظر تنها دو روز است که افتتاح شده است دکتر مهر افشان در گفت و گو با وب دا؛ در حاشیه بازید  ازاین داروخانه، بیان داشت: در ایام تعطیلات نوروز از اواخر اسفندماه هر سال ستاد تسهیلات نوروزی و سفر در دانشگاه علوم پزشکی مشهد شکل می گیرد به شکلی که تمامی قسمت های دانشگاه در قالب تیم های مخصوص در این ستاد فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: معاونت غذا و داروی دانشگاه نیز همه ساله به صورت فعال در قسمت های مدیریت دارو، غذا، آزمایشگاه، داروهای طب سنتی و مکمل و تجهیزات پزشکی همه روزه حتی روز های تعطیل بازرسی های فعال خود را انجام می دهد.

کارشناس امور دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خاطر نشان کرد: همه روزه در هر شیفت حدود 30 مورد بازرسی از داروخانه های سطح شهر انجام می شود و در مجموع 100 داروخانه شبانه روزی مورد بازدید قرار می گیرد.

دکتر مهر افشان دسترسی آسان مردم به داروهای مورد نظر خود را هدف از انجام بازدید از داروخانه های سطح شهر عنوان کرد و گفت: حضور مسئولین فنی در داروخانه ها و ارائه کیفیت در خدمات از دیگر مواردی است که در این بازدیدها جهت دسترسی آسان مردم به داروهای بر آن تاکید می شود.

وی افزود: رسیدگی به شکایات مردمی نیز در این مدت انجام می شود؛ که تا کنون تنها دو مورد شکایت از کمبود دارو اعلام گردیده؛ که رسیدگی و رفع شده است.

کارشناس امور دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: طبق دستورالعملی که از وزارت بهداشت هر ساله دریافت می شود تعداد زیادی داروخانه روزانه در کنار داروخانه های شبانه روزی در بافت اطراف حرم مطهر فعال هستند.

نظارت بر داروخانه ها در تمامی استان صورت می گیرد

دکتر مهر افشان بیان داشت: خوشبختانه در تمام شهرستان های استان خراسان نمایندگان نظارتی حضور و نظارت های لازم را بر داروخانه انجام می دهند.

وی به اهمیت تامین داروهای خاص و کمیاب مورد نیاز مردم اشاره کرد و افزود: در ابتدا باید مسافران با توجه به زمان حضور خود در مسافرت داروهای مورد نیاز خود را به همراه داشته باشند.

کارشناس امور دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: اما در موارد اورژانسی که بیمار در دسترسی داروی مورد نیاز خود با مشکل رو به رو است وزارت خانه سهمیه خاصی را در نظر گرفته است و جز در مواردی که کمبود به شکل کشوری بوده است ما با کمبودی مواجهه نبودیم.

کارشناس امور دارویی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: با توجه به تعداد بالای بازرسی های در حال انجام در ایام تعطیلات عید نوروز، موارد مورد بررسی از 100مورد به پنج مورد کاهش داده شده است؛ تا بتوانیم کیفیت ارائه خدمات، تامین و دسترسی دارو را برای مردم تسهیل کنیم.

دکتر مهر افشان بیان داشت: در روزهای پنجم تا 11 فروردین که روزهای کاری محسوب می شود 650 داروخانه در سطح شهر مشهد فعال است و از 27 اسفندماه 95 لغایت چهارم فروردین ماه سال 96 حدود 120 داروخانه در سطح شهر مشهد فعال بوده اند.

تیم بازدید از داروخانه کار خود را ادامه می دهد و به پنجمین و آخرین داروخانه جهت تهیه گزارش وارد می شود.

تعداد مراجعین به داروخانه با توجه به بافت شلوغ جمعیت اطراف بسیار بالا و داروخانه مراجعه کننده قابل توجهی دارد.

نظارت های مورد نیاز صورت می گیرد و خبرنگار وب دا؛ به گفت و گو با نسخه پیچ ارشد داروخانه می نشیند.

وی بیشترین مراجعه مردم به داروخانه را جهت تهیه داروهای اعصاب و داروهای قند و چربی دانست و گفت: این داروخانه 25 سال است که نیاز مردم را در خصوص دارو تامین و روزانه 170 نسخه درمانی را ثبت می کند.

نظارت های لازم از سوی تیم بازدید صورت می گیرد و دکتر مهر افشان چیدمان مناسب انبار داروخانه را به دلیل تعبیه مناسب قفسه های نگهداری دارو بسیار مناسب و مورد قدردانی قرار می دهد.

همراهی تیم روابط عمومی دانشگاه جهت تهیه گزارش به پایان می رسد؛ اما تیم بازدید از داروخانه های معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد کار خود را تا ظهر امروز ادامه خواهد داد.

مخاطبان برای دریافت تصاویر این گزارش می توانند به اینجا مراجعه کنند. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.