لزوم نهادینه سازی فرهنگ بهره گیری از محصولات حلال

  • PDF

مدیر گروه پزشکی و تغذیه موسسه موضوع شناسی احکام فقهی، برگزاری همایش های علمی با موضوع« حلال» را زمینه ساز قرار گرفتن فرآورده‌های حلال در کانون توجه مسئولان، متخصصان و تجار وارد کننده دانست و اظهار داشت: تبادل اطلاعات و ارائه مقالات علمی در این همایش ها می تواند به تئوری سازی و نهادینه شدن فرهنگ استفاده از محصولات حلال کمک کند.

به گزارش وب دا، دکتر نور محمدی بر ضرورت اشاعه‌ی فرهنگ استفاده از فرآورده های حلال در جامعه و توجه مسئولان به این امر تاکید و یادآور شد: با عنایت به اینکه تمامی محصولات مختلف غذایی، دارویی، بهداشتی تولید داخل نبوده و برخی به صورت مواد اولیه وارد کشور می شود که در مواردی از حیث تطابق با موازین شرعی و یا چارچوب‌های متضمن سلامت جامعه نیز دچار شبهاتی است، ضروری است که در بدو ورود این محصولات به کشور، مورد بررسی‌های مختلف علمی و تأیید شرعی قرار گرفته و پس از آن به مسئولان، مدیران، کارشناسان، متصدیان و در نهایت به مصرف کنندگان به شیوه‌های مختلف تبلیغی، آموزشی و ترویجی معرفی شوند.

وی با اشاره به تاسیس مرکز تحقیقات حلال جمهوری اسلامی ایران بیان داشت: از آنجا که این مرکز نهال نوپایی است که بتازگی توسط متخصصان دلسوز کشورمان ایجادشده ، واضح است که برپایی همایش‌های علمی همچون « همایش بین المللی فرآورده های حلال » می‌تواند استفاده از محصولات پاک و حلال را در کانون توجه مسئولان؛ متخصصان و حتی تجار وارد کننده قرارداده و با ارائه مقالات علمی، نحوه بهره‌گیری از فرآورده‌های حلال را تئوری و نهادینه سازی سازد.

مدیر گروه پزشکی و تغذیه موسسه موضوع شناسی احکام فقهی به فعالیت های این مرکز در راستای ترویج فرهنگ بهره گیری از فرآورده های حلال نیز اشاره و گفت: رسالت مؤسسه، تبیین موضوعات احکام شرعی است که دامنه و گستره آن فرآورده‌های حلال را نیز در بر می‌گیرد و هر آنچه که مُتَعَلَّق حکم شرعی باشد، در مأموریت مؤسسه گنجانده شده است.

وی در پایان افزود: چنانچه به هر دلیل علمی در ساختار اولیه فرآورده‌های غذایی، دارویی و یا لوازم پزشکی، وجود شی نجس مشاهده شده و یا به هر دلیلی مصرف آن موجب ضرر تشخیص داده شده و حکم حرام بر آن محتمل گردد، لازم است که این موضوع  توسط مؤسسه تبیین و سپس در استنباط فقهی مجتهدین و فقهاء عظام مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین اقدام ها و مأموریت‌های انجام شده مؤسسه دقیقاً در همین راستا بوده و گروه پژوهشی تغذیه و پزشکی مؤسسه عهده‌دار اینگونه مسائل می‌باشند.

مشهد میزبان نخستین همایش بین المللی فرآورده های حلال

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.