اختتاميه پانزدهمين جشنواره قرآني در دانشگاه علوم پزشكي مشهد

  • PDF

مهلت نام نویسی در جشنواره قرآنی تا دهم تیر ماه تمدید شدساعت شش عصر روز چهارشنبه است و در مسجد حضرت زهراي كوي پرديس دانشگاه جمعيتي از خانواده هاي قرآني دانشگاه علوم پزشكي مشهد در كنار يكديگر جمع شده اند؛ تا مراسمي مهم را در آخرين مرحله به شادي بنشينند.

در ابتداي اين مراسم حجت الاسلام دکتر طباطبائي؛ رئيس نهاد نمايندگي دانشگاه علوم پزشكي مشهد ضمن ابراز خرسندي از جضور در جمع خانواده قراني دانشگاه گفت: در قرآن كريم چهار خانواده به ما معرفي مي شوند.

 وي ادامه داد: يك خانواده تمامي افراد و اعضاي آن بدكاره بوده اند و سرپرست و اعضاي آن از مسير خداوند فاصله دارند؛ كه در قرآن تحت عنوان «تبت يدي ابي لهب وتب» معرفي مي شوند.

رئيس نهاد نمايندگي دانشگاه علوم پزشكي مشهد، تاكيد كرد: خانواده دوم سرپرست و اعضاي آن از اولياي الهي بوده اند و در مسيري بر خلاف مسير مردم حركت كرده و در راه رضاي خداوند از هر آن چه داشته اند هزينه كرده اند.

حجت الاسلام دکتر طباطبايي افزود: خانواده سوم داراي سرپرستي نبوتي؛ اما همسري خائن به اعتقادات الهي بوده است و خانواه چهارم كه مي توان از حضرت آسيه در اين خصوص ياد كرد داراي سرپرستي كافر به اعتقادات الهي و همسري مومنه و معتقد مي باشد.

وي ابراز داشت: در اسلام خانواده هايي هستند مانند خانواده اميرالمونين(ع) كه تمامي اعضاي خانواده در مسير اسلام حركت مي كنند و قرآن كريم از آن ها به عنوان افرادي كه سه روز متوالي در گرسنگي و روزه فقير و مسكين و يتيم را روزي داده و انفاق مي كنند، ياد مي كند.

رئيس نهاد نمايندگي دانشگاه علوم پزشكي مشهد، تصريح كرد: در اين اختتاميه نيز خانواده هاي قراني دانشگاه علوم پزشكي مشهد گرد هم جمع شده اند و خرسنديم بگوييم حدود شش هزار و 300 تن از اساتيد، كاركنان و فرزندان دانشگاه در اين جشنواره شركت و به رقابت پرداخته اند.

حجت الاسلام طباطبائي تاكيد كرد: اين جشنواره اكنون به عنوان الگويي قرآني براي وزارت بهداشت در سطح كشور تبديل شده است؛ تا برنامه هاي قرآني خود را بر پايه اين جشنواره برنامه ريزي كند.

وي بيان داشت: جشنواره قرآني دانشگاه علوم پزشكي مشهد تمامي قشرها را در دل خود جاي داده است و از كودك پيش دبستاني تا اساتيد و بزرگان دانشگاه را در قسمت هاي مختلف همراه دارد.

رئيس نهاد نمايندگي دانشگاه علوم پزشكي مشهد، گفت: تربيت فرزندان از وظايف سنگين والدين است كه علاوه بر كار بر روي خود بايد فرزندان را در مسير رشد و تعالي ياري كنند.

حجت الاسلام طباطبائي به سفارش هاي مكرر رسول گرامي اسلام به همسران و فرزندانش در پرداختن به نماز اشاره كرد و افزود: اگر در زندگي نماز جاري باشد مصونيت اتفاق خواهد افتاد زيرا در خيمه اسلام نماز ستون دين است.

وي در بخش پاياني صحبت هاي خود علاوه بر اهتمام به امر به معروف و نهي از منكر مسئله ازدواج جوانان را بسيار مهم عنوان كرد و افزود: خداوند به همه مومنان دستور مي دهد مقدمات ازدواج افراد مجرد را فراهم كند و در اين راستا «مركز مشاوره و همسر گزيني خشت اول» در فروردين ماه سال جاري در دانشگاه ايجاد شد.

رئيس نهاد نمايندگي دانشگاه علوم پزشكي مشهد، اضافه كرد: امروز بسياري از مشكلات ما در سازمان نيز باز مي گردد به مشكلات خانوادگي و در اين مركز تلاش شده تا مشاوره هاي تخصصي مورد نياز خانواده دانشگاه در اختيار آنان قرار گيرد.

حجت الاسلام طباطبائي تصريح كرد: بخش مهم مركز مشاوره با عنوان خشت اول بر مي گردد به مسئله همسر گزيني تا اين مشكل كه خانواده ها و جوانان فرد مناسب براي زندگي خود را پيدا نمي كنند تا اندازه اي حل شود.

وي ادامه داد: مركز همسان گزيني خشت اول در محيطي كاملا امن تلاش دارد تا عالمانه و آگاهانه شرايط تاهل فرزندان خانواده دانشگاه را فراهم كند.

در ادامه عليزاده؛ قاري برجسته قرآن كه موفق شد در پنجاه و نهمين دوره از مسابقات جهاني قرآن در كشور مالزي رتبه اول را به دست آورد؛ به تلاوت آياتي چند از قرآن كريم پرداخت.

حجت الاسلام صادقي؛ معاون قوه قضائيه نيز در اين جشنواره با بيان اين كه طب علاوه بر اشاره داشتن به علم، توانايي و حاذق بودن طبيب در دانش، بر رفاقت و مدارا و همراه بودن نيز تاكيد دارد ادامه داد: طب جديد از ريشه هاي معنوي عالم بريده است و بيشتر بر دانش و تجربه خود متكي مي باشد در حالي كه طب هاي چيني، هندي، رومي، يوناني و طب قديم ايراني داراي رگه هاي معرفتي و معنوي و بر بنيان حكيمانه ارتباط جسم و روح با يكديگر تاكيد دارد.

معاون قوه قضائيه بيان داشت: طبيب بايد اهل مدارا با بيمار باشد و براي موفقيت در جسم او درمان روحي را نيز در كار خود لحاظ كند كه در طب جديد اين نگاه دو سويه وجود ندارد.

حجت الاسلام صادقي بيان داشت: از سوي ديگر گروه هايي وجود دارند كه از طب اسلامي سخن مي گويند حال آن كه در مطالعات تاريخي ما چيزي به عنوان طب اسلامي تا كنون مشاهده نشده است و تنها در ادبيات قرآني و روايي ما صحبت هايي مربوط به سلامت جسم و روح وجود دارد؛ اما به شكل يك نظام جامع درماني و بهداشتي به هم پيوسته نيست.

وي بيان داشت: طب اسلامي در حقيقت همان طب سنتي است و نبايد نام طب اسلامي را بر آن گذاشت زيرا بر اساس تجربه گذشتگان ما است.

معاون قوه قضائيه با انتقاد از استنادات بدون منبع و ماخذ در خصوص ارتباط طب، اسلام و قرآن گفت: در فرهنگ قرآني ما دستورات بهداشتي و مرتبط با سلامت جسم وجود دارند؛ كه در صورت به كار گيري در زندگي موفق تر خواهيم بود.

حجت الاسلام صادقي تصريح كرد: در احاديث و روايات شش هزار حديث مرتبط با مسائل پزشكي وجود دارند كه از اين تعداد تنها 15 درصد؛ يعني 900 حديث سند داشته و از اين تعداد نيز تنها پنج درصد سنديت قابل قبول و از اين پنج درصد نيز تنها يك درصد مربوط به درمان است.

وي گفت: ما با مجموعه اي از آيات و روايات در خصوص سلامت جسم و درمان مواجهه هستيم كه بايد با انجام كار علمي دقيق جهت تعميم دادن اين نكات مهم به جهان عمل كنيم.

معاون قوه قضائيه اخلاق در پزشكي را مهم دانست و افزود: مولا علي (ع) مي فرمايد«اگر اميد از بيمار گرفته شد از او بايد قطع اميد كرد»  و اين نشان مي دهد پزشك موظف است در درمان بيمار براي فرد بيمار وقت بگذارد و جوياي حال او شود.

حجت الاسلام صادقي بيان داشت: گاه بيمار در مواجهه با پزشك تنها نيازمند همدلي و همدردي اوست و نيازي به درمان دارويي ندارد؛ اما برخي پزشكان كه تعداشان هم اندك است تنها مانند يك سيستم به ارائه نسخه از طريق ديدن مشكلات ظاهري بيمار بسنده مي كنند.

وي به بيمار شدن نوه خود در سفر چند روز قبل به شهر مشهد اشاره كرد و گفت: در تمام مدت بستري بودن فرزند پسرم در بيمارستان دكتر شيخ مشهد رفتار مهربانانه كادر درمان در تمامي قسمت ها توجه من را به خود جلب كرد كه از رياست دانشگاه علوم پزشكي مشهد تقاضا دارم از عوامل ايجاد چنين فضايي در بيمارستان تشكر به عمل آورند.

در ادامه مراسم، گروه تواشيح شهيد ديالمه دانشگاه علوم پزشكي مشهد كه در بيست و دومين جشنواره قرآني دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور در شيراز رتبه اول را كسب كرده است به اجراي برنامه خود پرداختند.

تقدير از برگزيدگان در قسمت هاي مختلف جشنواره قرآني كاركنان دانشگاه علوم پزشكي مشهد بخش پاياني اين جشنواره بود كه با اختصاص هدايا مختلف به برگزيدگان انجام شد.

در پايان از دكتر بحريني؛ معاون توسعه دانشگاه علوم پزشكي مشهد به دليل حمايت هاي بي شائبه جهت ايجاد مركز مشاوره خشت اول تقدير شد.

مخاطبان برای دریافت تصاویر این مراسم می توانند به اینجا مراجعه کنند. 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.