برگزاری مراسم دعای عرفه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

همزمان با سراسر کشور مراسم معنوي دعاي عرفه در دانشگاه علوم پزشکي مشهد برگزار مي شود.

به گزارش وب دا،  مراسم پر فيض و معنوي قرائت دعاي عرفه در مسجد حضرت زهرا (س) کوي پرديس علوم پزشکي از ساعت 17 روز پنجشنبه 9 شهریور با حضور ذاکرين اهل بيت عصمت وطهارت (عليه السلام) برگزار مي شود.

از عموم دانشگاهيان دعوت شده است تا با حضور خود بر غناي معنوي اين مراسم بيافزايند.

روز عرفه از روزهاي پرفضيلتي است که زمينه و بستر مناسب براي بهره‌مندي هرچه بهتر از برکات الهي آماده است، انجام برخي اعمال در اين زمان مشخص، موجب نزديکي سازنده تر به خالق هستي و کسب خيرات دنيوي و اخروي بيشتر است .

اعمال شب عرفه

شب نهم از شب‎هاي متبرک و شب مناجات با قاضى الحاجات است و توبه در آن شب مقبول و دعا در آن مستجاب است. عبادت در اين شب، اجر صد و هفتاد سال عبادت را دارد. براى شب عرفه چند عمل وارد شده است:

تسبيحات عشر را که در اعمال روز عرفه آمده است را هزار مرتبه خوانده شود .

 زيارت امام حسين (ع)

فضايل روز عرفه

روز نهم ذيحجه روز عرفه و از اعياد عظيمه است اگرچه به اسم عيد ناميده نشده است . عرفه روزى است که حق تعالى بندگان خويش را به عبادت و طاعت خود فرا خوانده و سفره هاي جُود و احسان خود را براى ايشان گسترانيده و شيطان در اين روز خوار و حقيرتر و رانده‎تر و خشمناک‎ترين اوقات خواهد داشت.

روايت شده که حضرت امام زين العابدين (ع) در روز عرفه صداي سائلي را شنيد که از مردم تقاضاي کمک مي کرد. امام به او فرمود: واى بر تو آيا در اين روز از غير خدا تقاضا مى‎کنى؟ حال آن که در اين روز اميد مى‎رود که بچه‎ها در شکم هم از فضل خدا بي نصيب نمانند و سعيد شوند.

برخي اعمال روز عرفه

- غسل که مستحب است قبل از زوال انجام شود.

- زيارت امام حسين (ع)که از هزار حج و هزار عمره و هزار جهاد بالاتر است و احاديث، در کثرت فضيلت زيارت آن حضرت در اين روز متواتر است و اگر کسى توفيق يابد که در اين روز در تحت قُبّه مقدسه آن حضرت باشد ثوابش کمتر از کسى که در عرفات است نيست.

- بعد از نماز عصر پيش از آن که مشغول به خواندن دعاهاى عرفه شود در زير آسمان دو رکعت نماز بجا آورد و نزد حق تعالى به گناهان خود اعتراف و اقرار کند تا به ثواب عرفات رستگار شود و گناهانش آمرزيده گردد.

پس چون وقت زوال شد زير آسمان رَوَد و نماز ظهر و عصر را با رکوع و سجود نيکو به عمل آورد و چون فارغ شود دو رکعت نماز اقامه کند. در رکعت اول بعد از حمد، توحيد و در دوم بعد از حمد، قُل يا اَيهَا الْکافِروُنَ خوانده شود. و بعد از آن چهار رکعت نماز گزارد که در هر رکعت بعد از حمد، توحيد پنجاه مرتبه بخواند. که اين نماز، همان نماز حضرت اميرالمؤمنين (ع) است.

 

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار