مشارکت سازمان ها در ارتقاء سلامت امری اجتناب ناپذیر است

  • PDF

قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه مشارکت های اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و خیریه با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت در بهترین شرایط تامین کننده 25 درصد از سلامت جامعه است و 75 درصد از آن بر عهده دیگر سازمان هاست اظهار داشت: برای ارتقاء سلامت جامعه، مشارکت تمامی سازمان ها امری اجتناب ناپذیر است.

به گزارش وب دا، دکتر غلامحسن خدایی در دومین نشست کشوری کارشناسان خیرین سلامت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور  که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حال برگزاری است با بیان اینکه مراقبت های اولیه بهداشتی 38 سال پیش بر اساس 4 اصل عدالت اجتماعی، مشارکت مردم، هماهنگی بین بخشی و استفاده از تکنولوژی مناسب در کشور به اجرا در آمد خاطر نشان کرد: وزارت بهداشت در طول این سال ها با توسعه مراکز بهداشتی درمانی، بیمارستان ها و تجهیزات پیشرفته گام موثری در ارتقاء سلامت برداشته است اما دیگر اصول این برنامه که یکی از آنها مشارکت مردم و هماهنگی بین بخشی بوده است به شکل مطلوبی پیشرفت نکرد.

وی با اشاره به اینکه امروز سن امید به زندگی در کشور افزایش یافته است اما کیفیت زندگی بالا نرفته است خاطر نشان کرد: بر اساس اعلام وزارت بهداشت، اختلالات روانی اولین عامل از دست رفتن سال های عمر در کشور به شمار می رود و این در حالی است که مهم ترین عامل بروز این اختلال عوامل اجتماعی است.

دکتر خدایی با بیان اینکه بر اساس گزارش های وزارت بهداشت در حال حاضر 23.6 درصد مردم جامعه به یکی از اختلالات روانی مبتلا هستند تاکید کرد: این افراد در بدو تولد سالم بودند و عوامل اجتماعی مختلفی در بروز این اختلال دخیل بوده است.

قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در حوزه مشارکت های اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و خیریه افزود: تنها با توسعه امکانات و تجهیزات نمی توان سلامت را حفظ و یا ارتقاء داد و اگر بخواهیم کیفیت سلامت جامعه را ارتقاء دهیم باید تمامی سازمان ها و نهادها با یکدیگر مشارکت داشته باشند.  

وی با اشاره به اینکه بر اساس تفکرات دینی کار خیر و خوب را باید به گونه ای انجام داد که کمتر دیده شود اظهار داشت: ساخت بیمارستان و مرکز بهداشتی درمانی هر چند که برای جامعه مفید است اما از اقداماتی است که دیده می شود و تغییر فرهنگ و تفکر مدیران سازمان ها بر اینکه باور کنند می توانند عامل بهبود دهنده سلامت باشند اقدامی است که دیده نمی شود اما تاثیر به مراتب بیشتری در جامعه خواهد داشت.

دکتر خدایی با اشاره به اجرای برنامه تحول نظام سلامت در حوزه های بهداشت، درمان و آموزش اظهار داشت: یکی از اقدامات مثبت وزارت بهداشت تشکیل معاونت اجتماعی است که در این معاونت تلاش می شود نگرش مدیران سازمان ها را نسبت به سلامت جامعه تغییر داده و مشارکت همگان را در این راستا تقویت کند.

مدیر کل خیرین و موسسات خیریه سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز در این نشست با اشاره به اینکه 75 درصد از عوامل سلامتی جامعه به دیگر سازمان ها و نهادها مرتبط است اظهار داشت: اگر بخواهیم در این زمینه موفق شویم باید جریان سازی مردمی را در کشور تقویت کنیم.

دکتر محمد نصیری؛ ایجاد تشکل های مردمی در حوزه های مختلف اجتماعی، هم افزایی و جریان سازی در حوزه سلامت، پیشگیری و درمان را از راهکارهای مهم در ارتقاء سلامت جامعه برشمرد.

گفتنی است: دومین نشست کشوری کارشناسان خیرین سلامت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور 14 و 15 شهریور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در هتل پردیسان در حال برگزاری است.

 

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار