معاون اجتماعی وزارت بهداشت، تصویب سند سلامت اجتماعی جامعه تا پایان سال 96

  • PDF

کمک یک هزار و 500 میلیارد ریالی خیران به حوزه سلامت کشورمعاون اجتماعی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، گفت: با دستور رییس جمهور، سند سلامت اجتماعی تدوین و تا پایان امسال به تصویب خواهد رسید تا  از سال آینده به اجرا در آید.

به گزارش وب دا؛ دکتر ایازی صبح امروز در دومین نشست کارشناسان حوزه خیرین سلامت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور، گفت: پرداختن به موضوعات اجتماعی یکی از اساسی ترین نکاتی است که وزیر بهداشت به آن تاکید دارد و مهمترین دلیل در این خصوص بالا بردن سلامت جامعه در کنار کاهش هزینه های تحمیلی بر خانواده ها، جامعه و دولت است.

دکتر ایازی ابراز داشت: مشارکت های بین بخشی و مردمی می تواند در مدیریت نظام سلامت به ما کمک کند و از سوی دیگر ظرفیت های بیرونی نظام سلامت را به خدمت نظام سلامت درآورد.

الکترونیکی شدن فرآیندهای نظام سلامت در دست اقدام است

معاون اجتماعی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، بیان داشت: الکترونیکی شدن تمامی فرآیندهای نظام سلامت از دیگر برنامه های مهم وزارت بهداشت است؛ که در صورت موفقیت در این خصوص می توانیم تا 10 هزار میلیارد تومان صرفه جویی داشته باشیم.

وی به رویکرد سلامت جامعه محور اشاره و تاکید کرد: در این رویکرد باید مردم به فکر سلامتی خویش باشند و در یک همبستگی از درون خانواده کار را آغاز و محله و شهر خود را در مسیر حفظ سلامت یاری کنند.

دکتر ایازی نقش سازمان های مردم نهاد و کانون های اجتماعی را بسیار مهم دانست و تصریح کرد: باید فرهنگ سلامت و اهمیت دادن مردم به سلامت را ایجاد کنیم تا مردم مراقبت های لازم در این خصوص را برای داشتن زندگی با کیفیت تر انجام دهند.

اجرای طرح پایلوت خانه های سلامت در سه استان کشور

معاون اجتماعی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از راه اندازی خانه سلامت در سه استان کشور خبر داد و گفت: این خانه ها به عنوان کانون، مرکز و محور سلامت اقشار مختلف مردم مانند سالمندان، مادران باردار و... شناخته و کمک خواهند کرد تا مردم بدانند باید چه رفتار سلامت محوری را در زندگی خود داشته باشند.

دکتر ایازی به سازمان های مردم نهاد اشاره کرد و ابراز داشت: سازمان های مردم نهاد باید در مقیاس های شهری فعال شوند و این برنامه در شهرهایی مانند ایرانشهر؛ که بیشترین تعداد بیماران تالاسمی و هموفیلی را در مقایسه با کل کشور دارد شدت پیدا کند.

وی اضافه کرد: این نکته بسیار حائز اهمیت است؛ که در حالی در کشور یک سوم از هزینه های دارویی صرف این نوع بیماری ها(تالاسمی و هموفیلی) می شود که می توان با آموزش سلامت و انجام مراقبت های قبل از بارداری از این مشکلات جلوگیری کرد.

مشارکت مردم در سلامت یکی از مواد سند سلامت اجتماعی کشور

دکتر ایازی مشارکت مردم در سلامت را یکی از مواد سند سلامت اجتماعی کشور دانست و ابراز داشت: در حال حاضر در 354 محله تهران ایجاد کانون های سلامت در دست اقدام است و حدود سه هزار و 540 کانون سلامت در این راستا در این محلات فعال شده است.

وی به نقش خیرین اشاره کرد و گفت: خیرین باید اقدامات پیشگیرانه اجتماعی و بهداشتی را در دستور کار خود قراردهند؛ که در این میان مدیریت نظام سلامت در جلب مشارکت خیرین یکی از موفق ترین دستگاه ها بوده است.

رشد فرهنگ سلامت مانع از تولید بیماری می شود

معاون اجتماعی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، به مقایسه تعداد تصادفات از سال 1375 تا سال 1395 اشاره و ابراز داشت: تعداد مصدومان جاده ای در سال 75 حدود 60 هزار نفر در سال بوده؛ که این تعداد در سال 95 به 300 هزار نفر و حدود پنج برابر رسیده است.

وی افزود: اگر این تعداد مصدوم هر کدام تنها پنج روز در بیمارستان بستری باشند؛ در کشور تنها برای تصادفات جاده ای نیازمند پنج بیمارستان به بزرگی بیمارستان قائم(عج) مشهد هستیم در حالی که باید تلاش کنیم تا تصادفات کاهش پیدا کند و مانع از اشغال تخت به دست خودمان به دلیل فرهنگ اشتباه شویم.

باتشکر از حسن توجه شما به پایگاه خبری وبدا، خواهشمند است نظرات، انتقادات و پیشنهادهای خود را در مورد متن منتشر شده ارسال فرمایید.
پیام های ارسالی پس از بررسی منتشرخواهد شد.


آخرین اخبار