نقش موثر پروبيوتيک ها در کنترل و پيشگيري برخي از بيماري ها

  • PDF

همایش کاربرد پروبیوتیک ها در پزشکی با حضور افزون بر 250 نفر از پزشکان عمومی، پزشکان متخصص و پرستاران در تالار  شهید چمران بیمارستان قائم مشهد برگزار شد.

به گزارش وب دا، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: استفاده از میکروب های مفید یا "پروبیوتیک ها" نقش مهمی در کنترل و پیشگیری از بیماریها دارد.   
دکتر حمید آهنچیان افزود: پروبیوتیک ها میکروب های مفیدی هستند که اگر به میزان مناسب مصرف شوند، برای بدن انسان مفید و سودمند خواهند بود.
وی اظهار کرد: در بدن هر انسان 100 تریلیون میکروب وجود دارد که بخش عمده ای از آنها میکروب های بیماریزا هستند و میکروب های مفید قسمت اندکی را شامل می شوند که معمولا در دستگاه گوارش، پوست و ریه ها استقرار دارند.
این پزشک فوق تخصص آلرژی و ایمنی شناسی خاطر نشان کرد: میکروب های مفید برای درمان بیماریهای مختلف نظیر بیماریهای عفونی، پوستی، آلرژی، گوارشی و تقویت سیستم ایمنی کاربرد دارند.
دکتر آهنچیان تاکید کرد: مصرف بی رویه و نا به جای آنتی بیوتیک ها که در کشور ما رواج دارد، باعث از یبن رفتن میکروب های مفید شده و در نتیجه فرد را مستعد بیماری می سازد.
به گفته وی، به طور مثال 90 درصد عفونت های تنفسی و بیشتر اسهال ها ویروسی هستند و نیازی به آنتی بیوتیک ندارند، در حالیکه پزشکان برای اطمینان از اثربخشی درمان آنتی بیوتیک ها را تجویز می کنند.
دبیر علمی کاربرد پروبیوتیک ها در پزشکی افزود: در حال حاضر انواع محصولات حاوی پروبیوتیک در کشورهای مختلف تولید شده که در ایران این محصولات در مواردی نظیر پنیر، ماست و خمیردندان عرضه شده است.
دکتر آهنچیان مصرف محصولات حاوی پروبیوتیک را برای همه گروههای سنی توصیه کرد و افزود: مصرف این محصولات هیچ ضرری نداشته و استفاده از آنها در گروههای سنی نوزادان، شیرخواران، کودکان و سالمندان مورد تاکید است.
وی با بیان اینکه ماست بویژه ترش شده آن سرشار از پروبیوتیک و میکروب های مفید است است، گفت: ایرانی ها اولین افرادی بودند که ماست را در چند هزار سال پیش از میلاد کشف کردند.


آخرین اخبار