اجراي برنامه کشوری کنترل دیابت در هفت شهرستان خراسان رضوی

  • PDF

کارشناس مسوول بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی مشهد از انجام 10 هزار ویزیت تخصصی رایگان برای مبتلایان به دیابت در شهرستان های زیر پوشش این دانشگاه در استان خراسان رضوی خبر داد .

به گزارش وب دا، دکتر جواد رجبییان با بیان اینکه برنامه کشوری کنترل دیابت در هفت شهرستان خراسان رضوی در حال اجراست ، افزود: بر اساس پروتکل وزارت بهداشت همه بیماران مبتلا به دیابت زیر پوشش باید هر ساله از نظر بروز عوارض مربوطه ویزیت شوند.
وی با بیان اینکه برنامه کشوری کنترل دیابت از سال 1389 در شهرستان مشهد آغاز شد، افزود:  از سال گذشته برنامه کشوری کنترل دیابت در شش شهرستان قوچان، فریمان، چناران، کاشمر، بردسکن و درگز نیز اجرا می شود.
وی بیان کرد:در قالب این برنامه مبتلایان به دیابت بالای 30 سال زیر پوشش، به لحاظ کنترل و پیشگیری از عوارض ثانویه این بیماری تحت کنترل قرار می گیرند.
به گفته وی، بدین منظور ویزیت های تخصصی این بیماران نظیر معاینه چشم، معاینه زخم ها و معاینه کلیه به صورت رایگان انجام می شود.
وی با اشاره به برنامه غربالگری دیابت در مشهد گفت: در قالب این برنامه که در سال 90 اجرا شد، 450 هزار نفر از افراد بالای 30 سال در شهر مشهد نسبت به این بیماری غربالگری شدند که از این تعداد 45 هزار نفر مبتلا به دیابت شناسایی شدند.
وی ادامه داد: از بین مبتلایان 18 هزار نفر در مراکز دولتی پرونده تشکیل داده اند و زیر نظر پزشک دوره دیده دیابت و کارشناس پرستاری مراقبت می شوند و مابقی در قالب بخش خصوصی درمان می گردند.
وی جمعیت بالای 30 سال در کلانشهر مشهد را حدود یک میلیون نفر عنوان کرد و افزود: نیمی از این جمعیت به لحاظ ابتلا به دیابت غربالگری شدند.
رجبییان بیان کرد: نتایج این غربالگری نشان داد که شیوع دیابت در افراد بالای 30 سال در مشهد حدود 10 درصد می باشد.
وی ادامه داد: تمامی مبتلایان به دیابت بالای 30 سال در هفت شهرستان خراسان رضوی می توانند با ارائه مدارک مربوط به بیماری خود زیر پوشش مراقبت های بیماری دیابت قرار گیرند.
کارشناس مسوول بیماران خاص دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایان گفت: با اجرای طرح تحول سلامت از سال گذشته بسیاری از داروهای دیابت که قبلا زیر پوشش بیمه نبوده اند، تحت حمایت قرار گرفته اند.
23 آبان  برابر با 14 نوامبر ، روز جهانی دیابت نام‌گذاری شده است.آخرین اخبار