موفقیت دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پیوند کبد

  • PDF

رئیس اداره پیوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از روند رشد چشمگیر پیوند کبد در دانشگاه علوم پزشکی مشهد خبر داد.


به گزارش وب دا، دکتر کیاتون نجفی زاده در حاشیه کنگره بین المللی پیوند اعضاء و جراحان خراسان افزود: هم اکنون شهرهای مشهد، شیرازو تهران به موفقیت های قابل توجهی در زمینه پیوند کبد دست یافته اند.
وی در ادامه گفت: سالانه اعضای 700 بیمار مرگ مغزی در ایران به بیماران نیازمند اهدا و پیوند می شود و   
این در حالی است که سالانه بین پنج تا هشت هزار نفر در ایران به دلایل مختلف بویژه آمار بالای تصادفات در کشور، دچار مرگ مغزی می شوند.
او بیان کرد: در حال حاضر روزانه اعضای هفت تا 10 بیمار مرگ مغزی در کشور به زیر خاک می روند، در حالیکه با نهادینه سازی فرهنگ اهدای عضو و اصلاح ساختارها می توان جان انسان های زیادی را بدین طریق نجات داد.
وی با اشاره به افزایش شاخص رضایت خانواده بیماران مرگ مغزی نسبت به اهدای عضو در سالهای اخیر گفت: با اقدامات انجام شده فرهنگ اهدای عضو در کشور و شاخص رضایت خانواده ها رشد قابل توجهی یافته است.
به گفته وی، در برخی از مراکز پیوند عضو کشور رضایتمندی خانواده ها برای اهدای عضو عزیزانشان حتی به 94 درصد رسیده است.
وی اظهار امیدواری کرد که با اقدامات در حال انجام سالانه 50 درصد از بیماران مرگ مغزی در فرآیند اهدای عضو قرار گیرند که بدین طریق می توان با پیوند اعضای آنان به بیماران نیازمند، زندگی دوباره به آنان بخشید.
او با بیان اینکه پیوند کلیه از دهنده زنده در سالهای گذشته کاهش یافته است، گفت: هم اکنون 56 درصد پیوندهای کلیه انجام شده در کشور از بیماران مرگ مغزی است.
وی در پایان گفت: در خصوص رشد پیوند قلب در کشور تاکنون اقدامات مختلفی پیرامون هماهنگی ها و کسب تکنولوژی ها انجام شده است و توانسته ایم با استفاده از هواپیماهای جت طی شش ساعت عضو اهدا شده از بیمار مرگ مغزی را از جنوب به شمال کشور برای پیوند انتقال دهیم.

آخرین اخبار