جايزه سازمان جهاني منع گسترش سلاحهاي شيميايي به يک استاد ايراني اهدا شد

  • PDF

در مراسمي، جايزه سازمان جهاني منع گسترش سلاح هاي شيميايي به استاد برجسته دانشگاه علوم پزشکي مشهد اهدا شد.

به گزارش وب دا، در مراسمي که سي ام نوامبر (نهم آذر ماه) در سازمان منع سلاح های شیمیایی واقع در لاهه هلند و با حضور نمایندگان رسمی 192 کشور عضو این سازمان برگزار شد از  پروفسور مهدي بلالي استاد پيشکسوت سم شناسي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد به دليل خدمات شايسته و اجراي اقدامات درماني، پژوهشي و آموزشي در زمينه منع سلاح هاي شيميايي تقدير به عمل آمد.

دکتر مهدي بلالي مود پس از اتمام تحصيلات خود در زمينه سم شناسي پزشکي در کشور انگلستان در سال 57 الي 60به عنوان استاديار دانشگاه بريتانيا مشغول به کار شد، اما پس از جنگ تحميلي براي خدمت به مردم کشور خود به ويژه مجروحان آسيب ديده از بمباران شيميايي رژيم بعث عراق به جمهوري اسلامي ايران بازگشت.

دکتر بلالي در گفتگو با وب دا دانشگاه علوم پزشکي مشهد در اين زمينه اظهار مي دارد، شوق خدمت به مردم و احساس دين براي درمان مجروحان آسيب ديده از سلاحهاي شيميايي مهمترين انگيزه براي بازگشت به کشور بود.

اين استاد پيشکسوت گروه سم شناسي دانشگاه علوم پزشکي مشهد در ادامه مي گويد: در سال 62 پس از اعلام حضرت آيت الله خامنه اي رييس جمهور وقت ايران مبني بر آمادگي و آموزش پزشکان در مقابل حملات شيميايي، به عنوان تنها پزشک سم شناس کشور فعاليت آموزشي و پژوهشي خود را در اين زمينه آغاز نمودم.

دکتر بلالي با اشاره به اينکه در اواخر سال 62 حملات و بمباران شيميايي رژيم بعث عراق در خاک ميهنمان گسترش يافت اظهار داشت: در پي اين رخداد اقدامات آموزشي پزشکان از استانهاي مختلف همچون تهران، مشهد، شيراز، اصفهان و کرمان با جديت تمام پيگيري شد و در کنار آن خدمات درماني نيز به مجروحان در بيمارستان امام رضا(ع) مشهد و بيمارستان لبافي نژاد تهران ارائه مي شود.

رييس مرکز تحقيقات سم شناسي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد تاکيد کرد: در طول اين سالها، مقالات، پژوهشها و کتاب هاي متعددي در زمينه سلاحها و مواد شيميايي و اثرات سوء آن بر روي انسان به چاپ رسيده است.

دکتر بلالي در ادامه اظهار مي دارد: انتشار بيش از 100 عنوان مقاله، حضور در بيش از 200 کنفرانس و سخنراني در اين زمينه و انتشار 36 عنوان کتاب تنها بخشي از اقداماتي است که در اين سالها در زمينه مسموميت با عوامل شيميايي انجام شده است.

وي مي گويد: از 5 سال پيش به پيشنهاد سازمان بهداشت جهاني و سازمان جهاني منع گسترش سلاح هاي شيميايي، کار تاليف کتاب در زمينه سلاح هاي شيميايي و گازهاي جنگي را آغاز نمودم و تا کنون چهار کتاب در اين زمينه به زبان انگليسي توسط انتشارات اشپرينگر آلمان منتشر شده است.

رييس مرکز تحقيقات سم شناسي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد مي افزايد: همچنين فروردين ماه امسال از سوي سازمان جهاني منع گسترش سلاح هاي شيميايي از من خواسته شد تا کتابي را در زمينه درمان مجروحان شيميايي تاليف نمايم که اين اقدام با سرپرستي جمهوري اسلامي ايران و با همکاري محققان و پژوهشگران کشورهايي همچون آمريکا، انگليس، آلمان، بلژيک، استراليا و ژاپن به اجرا درآمد و مراسم اخير سازمان اين کتاب رونمايي شد.

گفتني است: در روز نخست نشست سازمان منع گسترش سلاح هاي شيميايي علاوه بر رونمايي از کتاب تاليفي دکتر بلالي و هفت تن از محققان جهان در زمينه درمان مجروحان شيميايي، و سخنراني ايشان، با اهداي مدال و نشان از پروفسور مهدي بلالي مود قدرداني شد.

خانواده بزرگ دانشگاه علوم پزشکي مشهد، کسب اين موفقيت را به دکتر بلالي استاد فرهيخته و ارزشمند دانشگاه تبريک و تهنيت مي گويد.


آخرین اخبار