مسموميت گروهي از زائران پياده با گاز منوکسيد کربن

  • PDF

انتشار گاز منوکسيد کربن در يکي از محل هاي اسکان بين راهي زائران پياده امام رضا(ع)، موجب مسموميت 51 نفر از زائران شد.

به گزارش وب دا، کارشناس مسئول مرکز حوادث و فوريتهاي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد اظهار داشت: در پي تماس تلفني مردمي با مرکز حوادث و فوريتهاي دانشگاه مبني بر مسموميت گروهي از زائران پياده در يکي از اماکن اسکان بين راهي، شش دستگاه آمبولانس و يک دستگاه اتوبوس آمبولانس به همراه 15 کارشناس فوريتهاي پزشکي و تجهيزات مورد نياز به محل حادثه اعزام شدند.

شهرام طاهر زاده خاطر نشان کرد: در عين حال درخواست همکاري از هلال احمر و هماهنگي لازم با نيروي انتظامي و آتش نشاني نيز صورت گرفت.

وي افزود: در اين حادثه، 51 نفر از زائران پياده دچار مسموميت با گاز منوکسيد کربن شده بودند که همگي آنها پس از اکسيژن تراپي و اقدامات اوليه به بيمارستانهاي امام رضا(ع)، امدادي شهيد کامياب، قائم(عج) و ثامن الائمه (ع) ناجا منتقل شدند.

کارشناس مسئول مرکز حوادث و فوريتهاي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد اظهار داشت: بر اساس آخرين اخبار اخذ شده از بيمارستانهاي مقصد، حال تمامي زائران مطلوب بوده و پس اقدامات درماني با حال عمومي مناسب از اين مراکز مرخص شدند.

كنترل لوله ها و رابطهاي گاز شهري از نظر نشتي گاز ، نصب سنسور نشتي گاز در محل استفاده ، ممنوعيت استفاده از شلنگها  براي انتقال گاز خانگي از يك فضا به فضاي ديگر ، كنترل دودكشها با جنس مناسب  از نظر تناسب قطر لوله با قطر خروجي دستگاه گازسوز ، بازبودن مسير، نصب در محل صحيح در پشت بام ، مناسب بودن ارتفاع نيز داشتن كلاهك استاندارد، شیب مناسب لوله های افقی در داخل وارتفاع عمودی لوله ها در بیرون منزل از جمله توصيه هاي مرکز حوادث و فوريتهاي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد براي حفظ سلامتي و پيشگيري از بروز مسموميت با گاز منوکسيد کربن است.

همچنين کارشناسان توصيه کرده اند که در صورت استفاده از بخاريهاي گازسوز ، توجه به داشتن تهویه از طریق درب یا پنجره وخودداري از درزبندی وبستن همه منافذ ، استفاده نکردن از پلوپز گازی و وسایل گرمایشی جهت گرم کردن محیط و يا استفاده از پيك نيک در خودرو براي گرمايش ،  ممنوعيت به کاربردن وسایل گرمایشی بدون نصب دودکش ويا دارای نقص در دودکش ، ممنوعيت استفاده طولاني از آب گرمکن های دیواری یا پکیجها در فضاهاي بسته مکان های فاقد جریان هوا مانند داخل حمام يا داخل آشپزخانه  و ممنوعيت روشن بودن آنها به مدت طولانی ، ممنوعيت استفاده از دودكش مشترك براي چند وسيله گاز سوز ، ممنوعيت استفاده از هر وسيله اگر رنگ شعله آن آبی نباشد كه به معني احتراق ناكامل و ايجاد گاز منو اکسید کربن است و ممنوعيت از قرار دادن لوله خروجی بخاری به داخل ظرف آب را در نظر داشته باشند .

مرکز حوادث و فوريتهاي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اشاره به اينکه تمامي شهروندان بايد نسبت به حفظ سلامتي خود هوشيار باشند و آگاهانه نسبت به فراگيري نکاتي که موجب ارتقاء آگاهي در اين زمينه مي شوند تلاش کنند آورده است : در صورت مواجهه با فردي که دچار مسموميت با منوکسيد کربن شده است اولين و مهم‌ترين اقدام رساندن اکسيژن (هواي تازه) به اوست؛ به همين دليل به محض مشاهده فردي که دچار گازگرفتگي شده،  بايدپنجره‌ها را باز کنيم تا هواي تازه سريعا وارد اتاق شود و در صورت امکان، فرد گازگرفته را به پنجره نزديک کنيم. سپس بلافاصله دستمال مرطوبي جلوي دهان و بيني‌مان بگيريم تا ما نيز دچار گازگرفتگي نشويم،  منبع نشت گاز را شناسايي و  قطع کنيم،  اگر کپسول اکسيژن در منزل داريم، ماسک آن را روي بيني و دهان بيمار بگيريم و شير آن را به آرامي ‌بازکنيم تا اکسيژن مورد نياز به بيمار برسد.


خواننده ارجمند

شما مي‌توانيد سؤال، پيشنهاد، انتقاد و نظر خود را در خصوص این خبر از طريق درگاه زیر، براي ما ارسال كنيد.

چنانچه نظرات شما، امكان نمايش عمومي داشته باشد، پس از تأييد، حداکثر 24 ساعت بعد در همین صفحه براي همگان، نمايش داده مي‌شود.  اگر نظرتان، نياز به پاسخ‌دهي داشته باشد، پاسخ از طريق ايميل براي شما ارسال مي‌شود.(در صورت صحيح‌بودن آدرس ايميل شما) همچنين اگر نظرات شما، زياد است و يا تمايل داريد از طريق ايميل، با ما ارتباط داشته باشيد، لطفا از آدرس الکترونیکی  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید (این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید ) استفاده كنيد.

آخرین اخبار