گذری بر واقعه 23آذر مشهد،حمله دژخیمان رژیم شاه به بيمارستان امام رضا(ع)

  • PDF

مشهد، در روزهایی که انقلاب اسلامی به اوج خود رسیده بود آبستن حوادثی شد که هر یک ضمن ثبت در دفتر تاریخ انقلاب اسلامی ایران در روند پیروزی انقلاب نیز تأثیرگذار بود.

واقعه 23 آذر 57 بیمارستان امام رضا(ع) - یکی از رخدادهایی است که ریشه اش را باید در نهضت امام خمینی(ره) جست.

همزمانی واقعه 23 آذر 1357 و محرم، شور و شعور انقلابی را در میان مردم به خشم آمده از اعمال عمال پهلوی فزونی بخشید و تظاهرات پیاپی مردمی باعث حمله بیشتر عاملان خشونت پهلوی به مردم عزادار عاشورای حسینی و مخالفان رژیم پهلوی شد.

دکتر بهرامي رييس بيمارستان امام رضا(ع) مشهد و شاهد عيني واقعه 23 آذر در مورد وقايع اين روز اظهار مي دارد: يکي از فجايع اصلي در آغاز دهه دوم محرم، تهاجم عوامل مزدور رژيم شاه به بيمارستان امام­ رضا(ع) و بيماران بي گناه و بي دفاع بود.

در 23 آذر 1357 که چماق به دستان با حمايت نيروهاي امنيتي ­از درب جنوبي بیمارستان واقع در خيابان بهار که هميشه بسته بود و رفت و آمدي از آن نمي شد و با نقشه قبلي آن را باز گذاشته بودند ­وارد باغ بيمارستان امام رضا(ع) شدند. ابتدا ماشين هاي سواري پزشکان و پرسنل بيمارستان را مورد ­هجوم قرار داده و شيشه هاي آنان را شکستند. سپس در ادامه حرکت خود، به بخش اطفال بيمارستان از مقابل فروشگاه لشکر بداخل بيمارستان هجوم بردند و ضمن شکستن اثاثيه داخل آن، شروع به تيراندازي به سمت بخش اطفال وبخش داخلي کردند. هنگام ورود به اين بخش، نگهبانان از خود مقاومت نشان دادند که بر اثر درگيري، تعدادي از آنان مجروح شدند. اما هنگامي که با مقابله انبوه کارکنان بخش و ساير پزشکان و دستياران تخصصي رو به رو شدند، به شليک گاز اشک آور و تيراندازي هوايي پرداختند. اين تهاجم چندان دوام نياورد؛ زيرا مردم به محض اطلاع به طرف بيمارستان حرکت کردند و هنگامي که به آنجا رسيدند، چماق به دستان فرار را بر قرار ترجيح داده بودند.

دکتر بهرامی در ادامه مي گويد : مهمترين واقعه پس از حمله به بيمارستان، اقدام هوشيارانه جمعي از علماي مبارز در حمايت از تحصن پزشکان و کادر بيمارستان بود. در پي تحصن پزشکان و پيوستن علما به آنان از ساعت 11 صبح 25 آذر 1357 دانشجويان و گروه هاي ديگر از مردم با پارچه هاي سفيد که به عنوان پلاکارد در دست داشتند، با دادن شعار به طرف بيمارستان امام رضا(ع) حرکت کردند و بدون اعتنا به اخطار مأموران وارد بيمارستان شدند و به جمع تحصن پزشکان و علما پيوستند.

در اين روز، نوجواني به نام محمد منفرد به ضرب گلوله عوامل پهلوي شهيد شد و دکتر دهقان از ناحيه پا و استاد کاظم برجسته از دست مورد اصابت گلوله قرار گرفته و مجروح شدند .

به گزارش وبدا : 23 آذر یکی از وقایع مهم تاریخی شهر مشهد محسوب می شود که در آن مزدوران رژیم پهلوی به زائران حرم رضوی حمله نمودند و پزشکان مشهد در اعتراض  به اين حمله با سرپرستی آیت الله خامنه ای، آیت الله طبسی و آیت الله مرعشی نجفی تحصنی را به مدت 13روز انجام دادند که براي هميشه در تاریخ ثبت شد.

مدیر فرهنگسرای بهشت شهرمشهد در اين زمينه اظهار مي دارد: باتوجه به اهمیت واقعه 23 آذر در تاریخ، در تلاش هستیم تا این واقعه را که نشانگر مبارزات مردمی علیه ظلم و ستم است، ثبت جهانی شود؛همچنین در خصوص این واقعه مکتوباتی جمع آوری شده است که اميدواريم در دهه فجر رونمایی می شود.


آخرین اخبار