برگزاري نشست مشترک حوزه مشارکتهاي اجتماعي، سازمانهاي مردم نهاد قطب 9 کشور در مشهد + مصاحبه خبری

  • PDF

با حضور قائم مقام وزير بهداشت، نشست مشترک حوزه مشارکتهاي اجتماعي، سازمانهاي مردم نهاد و خيريه هاي سلامت قطب 9 کشور به ميزباني دانشگاه علوم پزشکي مشهد برگزار شد.

به گزارش وب دا، اين نشست با حضور دکتر ايازي قائم‌مقام وزیر بهداشت در حوزه مشارکت‌های اجتماعی، سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌های سلامت، دکتر احمدی، دبیر شورای گسترش سازمان‌های مردم‌نهاد وزارت بهداشت، و بیات‌احمدی از مسوولین دفتر تهران، دکتر مهرابي بهار رييس دانشگاه علوم پزشکي مشهد، دکتر خدايي قائم مقام رييس دانشگاه در حوزه مشارکت‌های اجتماعی، سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌های سلامت و جمعي ديگر از مسئولان برگزار شد.

لزوم استفاده از ظرفيت بنگاههاي اقتصادي و همکاري در ایجاد فضاهای مورد نیاز دانشگاه‌ها

قائم‌مقام وزیر بهداشت در حوزه مشارکت‌های اجتماعی، سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌های سلامت در اين نشست اظهار داشت: ایجاد سازمان های مردم نهاد بر اساس نیازهای های سلامت و حمایت لازم از سمن های موجود برای مشارکت بیشتر در برنامه های سلامت محور يکي از برنامه هاي مهم دانشگاههاي علوم پزشکي است که بايد دنبال شود.

دکتر ايازي  برگزاري اين نشست را به عنوان نخستین تجربه هم‌اندیشی با مسوولین قطب‌ها دانست و موضوعات جلسه را در 6 محور مشارکت‌های مردمی، مشارکت خیران، مشارکت سازمان‌های غیردولتی سلامت، مشارکت سایر بخش‌های توسعه در سلامت، عوامل تأثیرگذار بر سلامت (SDH) و نقش فرهنگ و هنر در سلامت ارائه کرد که مقرر شد اعضا در این زمینه بحث و تبادل نظر کنند.

دکتر ایازی با تاکيد بر  بهره جستن از ظرفيت بنگاه‌های اقتصادی و همکاري در ایجاد فضاهای مورد نیاز دانشگاه‌ها خاطر نشان کرد: یکی از فعالیت‌های مهم دانشگاه‌ها، کمک به تشکیل سازمان‌های غیردولتی بر اساس نیازها و حمایت لازم از آن‌ها برای مشارکت بیش‌تر در برنامه‌های حوزه سلامت است.

در انجام امور خيرخواهانه مهم نيت واقفين است

رييس دانشگاه علوم پزشکي مشهد نيز در اين نشست با اشاره به نقش مهم خيران و واقفين در توسعه زير ساختهاي بهداشتي و درماني استان خاطر نشان کرد: در انجام امور خيرخواهانه؛ مهم نيت واقفين است نه ميزان و مبلغي که در اين زمينه اهدا مي شود.

دکتر مصطفي مهرابي بهار خاطر نشان کرد: وقف در مسیر نیت واقف صرف میشود و از اموال  واقفين حفاظت می گردد و در این راستا باید اعتماد  آنان را جلب کنیم.

لزوم فرهنگ سازي در انجام امور خيرخواهانه و وقف

قائم مقام رييس دانشگاه علوم پزشکي مشهد در حوزه مشارکت‌های اجتماعی، سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌های سلامت خاطر نشان کرد:  33 سال قبل  4 نظام  شامل مراقبت های اولیه بهداشتی، عدالت اجتماعی ،مشارکت مردمی و  همکاری بین بخشی در کشور ارائه شد که در این میان مشارکت مردمی و همکاری بین بخشی مستقیما با حوزه مشارکت های مردمی و خیرین ارتباط داشت که تا کنون به آن توجه نشده است.

دکتر خدايي با اشاره به اينکه  مشارکت فقط مادی نیست بلکه بایستی  فرهنگ سازی شود و افکار مردم را توانمند کرد تا در مقابل تغییرات سازنده  مقاومت نکنند خاطر نشان کرد: مشارکت جامعه ، حساس سازی جامعه است که آحاد مردم به  صورت داوطلبانه در امور خيرخواهانه شرکت کنند.

وي با تاکيد بر اينکه حوزه مشارکت خیرین با دیدگاه مشارکت همه بخش های توسعه و سازمانهای مردم نهاد و مشارکت خیرین ، خیریه ها و آحاد مردم رشد و تعالی می يابد خاطر نشان کرد: یکی از کارکردهای این حوزه ، شکستن دیوارهای بین ارگانها است که با این عمل از موازی کاری آنها جلوگیری کرده و در واقع مشارکت معنی پیدا می کند.

در ادامه حجه‌الاسلام ایزدی، معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی، به اهمیت وقف و جایگاه آن در اسلام  اشاره کرد و گفت:یکی از برنامه‌های اوقاف گرفتن لیست پروژه‌های مورد نیاز دانشگاه‌ها است که در زمان مراجعه خیران با ارائه مشاوره افراد را تشویق به وقف در حوزه سلامت کند.

حجه‌الاسلام ایزدی ادامه داد: یکی از روش‌های وقف، وقف مشارکتی است که افراد به صورت مشترک می‌توانند در زمینه ساختمان، تجهیزات و تولید علم،  وقف را انجام دهند .

در این نشست هم‌چنین از تارنمای اینترنتی حوزه مشارکت‌های اجتماعی، سازمان‌های مردم نهاد و خیریه‌های سلامت دانشگاه علوم پزشکی  مشهد رونمایی شد.

آخرین اخبار