شستشوي مکرر دستها و رعايت فاصله با افراد بيمار راهکاري مناسب در پيشگيري از آنفلوانزا + مصاحبه

  • PDF

مدير گروه پيشگيري از بيماري هاي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اشاره به اينکه ويروس اين بيماري دو تا هشت ساعت مي تواند بر روي سطوح زنده بماند اظهار داشت: رعايت بهداشتي فردي و شستشوي دستها به مقدار قابل توجهي مي تواند از بروز اين بيماري جلوگيري نمايد.

به گزارش وب دا، دکتر محمد جعفر صادقي با بيان اينکه با شروع فصل سرما شيوع بيماري هاي سرماخوردگي و آنفلوانزا افزايش مي يابد اظهار داشت: سرفه، گلو درد، سردرد و تب و لرز از نشانه هاي بروز بيماري آنفلوانزا به شمار مي رود که شهروندان در صورت ابتلا بايد براي جلوگيري از انتقال به فرد ديگر از ماسک استفاده نمايند.

وي با اشاره به انتشار ويروس آنفلوانزا از نوع  H1N1 در برخي از مناطق کشور اظهار داشت: ويروس اين بيماري از طريق تماس با پرندگان به انسان منتقل و قابليت انتقال از انسان به انسان را نيز دارد.

مدير گروه پيشگيري از بيماري هاي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي مشهد خاطر نشان کرد: براي پيشگيري از انتقال ويروس آنفلوانزا  به ويژه در مکان هايي که بيمار مبتلا وجود دارد، به طور مرتب سطوح و اسباب بازي کودکان ضد عفوني شود، بيمار براي هر بار سرفه و يا عطسه از دستمال کاغذي استفاده نمايد، ملحفه بيمار شسته شود و  رعايت فاصله يک تا دو متري با بيمار صورت بگيرد.

وي به بيماران مبتلا نيز توصيه کرد ضمن استراحت کافي و استفاده از مايعات و سوپ هاي گرم،تا زمان بهبودي کامل در منزل بمانند.

دکتر محمد جعفر صادقي گروههاي پرخطر و در معرض آسيب در برابر بيماري آنفلوانزا را کودکان کمتر از 5 سال، افراد بالاي 65 سال، بيماران مزمن قلبي و ريوي، کبدي و کليوي، بانوان باردار عنوان کرد و اظهار داشت: اين بيماري در کودکان مي تواند با علائم گوارشي، تهوع و استفراغ نيز  همراه باشد.

مدير گروه پيشگيري از بيماري هاي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشکي مشهد دوره کمون اين بيماري را سه روز عنوان کرد و اظهار داشت: بهتر است شهروندان در فصول سرد سال با رعايت کامل بهداشت فردي از بروز اين بيماري پيشگيري کنند.

آخرین اخبار