انتخاب استاد دانشگاه علوم پزشکي مشهد به عنوان پژوهشگر برتر سال کشور

  • PDF

استاد دانشگاه علوم پزشکي مشهد به عنوان پژوهشگر برتر سال در شانزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران کشور ، مورد تجليل قرار گرفت.

به گزارش وب دا،اين مراسم با  حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت و روسای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در محل سالن اجلاس سران برگزار و از دکتر حسين حسين زاده استاد گروه فارماکولوژی و زهر شناسی دانشکده دارو سازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد قدرداني شد.

دکتر حسین‌ حسین‌زاده، استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد علاوه بر ارائه 274 مقاله داخلی و بین‌المللی موفق به اجرای 120 طرح پژوهشی و تالیف و ترجمه 19 کتاب شده است.

تعداد استنادات وی 3 هزار و 922 مورد بوده و از سال 2012 تا کنون جزء یک درصد دانشمند برتر جهان قرار گرفته است. دو مقاله از دکتر حسین‌زاده به عنوان مقالات پراستناد معرفی شده است.

اين استاد دانشگاه علوم پزشکي مشهد با اشاره به اينکه بيشترين تحقيقات صورت گرفته در زمينه زعفران و سياه دانه بوده است اظهار داشت: در حال حاضر بیشترین مقالات نمایه شده در پایگاه بین المللی  ISI در زمینه زعفران به دانشگاه علوم پزشکی مشهد تعلق دارد .

دکتر حسین حسین زاده  خاطر نشان کرد : در این تحقیقات جنبه های مختلف این گیاه مانند سم شناسی پایه و انسانی ، اثرات ضد درد و ضد التهاب ، ضد افسردگی ، ضد اکسیدان ، ضد تشنج ، جلوگیری از سندروم محرومیت مورفین ، مهار تحمل و وابستگی به مورفین ، مهار تمایل به مورفین ، محافظت زنی ، ضد آفتاب ، ضد سرطان ، اثرات محافظتی در برابر سموم مانند دیازنون یا اکریل امید ، ضد سکته و ایسکمی در بافت های مغز ، کلیه و عضلات ، ضد سرفه ، تقویت قوای جنسی در مطالعه حیوانی و انسانی ، ضد فشار خون و بررسی مکانیسم آن تقویت حافظه تضعیف شده مورد بررسی شده است .

استاد گروه فارماکولوژی و زهر شناسی دانشکده دارو سازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بررسی زعفران و سافرانال در درمان دردهای عصبی ، بررسی اثر زعفران و کروسن در کاهش تمایل به مورفین ، بررسی اثرات محافظتی و کروسین در سمیت آکریل امید به روش کشت سلولی و بر روی موش ، بررسی اثرات محافظتی زعفران و مواد موثره آن در سمیت ناشی از دیازینون (سم آفات نباتی ) ، بررسی اثر قرص جوشان عصاره آبی زعفران بر روی التهاب لثه را از جمله تحقیقات اخیرش برشمرد.

گفتني است: دکتر حسين حسين زاده یکی از پژوهشگران برجسته دانشگاه علوم پزشکي مشهد به شمار می رود که تا کنون موفق به کسب عناوین برتر کشوری از جمله کسب رتبه اول در بخش علوم دارویی هفتمین جشنواره کشوری رازی، کسب رتبه دوم در بخش علوم دارویی دوازدهمین جشنواره رازی ، پژوهشگر نمونه در سطح کشور ، استاد نمونه دانشگاه در پنج سال متوالی ، استاد نمونه کشوری به انتخاب انجمن متخصصین علوم دارویی، پژوهشگر برتر استان، پژوهشگر برگزیده جشنواره 30 خدمت کشوری، پژوهش برتر شانزدهمین جشنواره کشوری رازی، پژوهشگر برتر دانشکده دارو سازی ،پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکي مشهد در چندين دوره متوالي و کسب رتبه دوم طرح برگزیده استان خراسان رضوی و پژوهشگر برتر دانشگاه نيز شده است.آخرین اخبار