گروه اطفال یکی از بزرگترین گروههای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

  • PDF

مدیر گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی گفت: گروه اطفال دانشگاه علوم پزشکی مشهد با 46 عضو هیات علمی هم اکنون یکی از بزرگترین گروههای آموزشی است.

به گزارش وب دا، دکتر حسن متقی افزود: فعالیت های آموزشی، پژوهشی و درمانی گروه اطفال دانشگاه علوم پزشکی مشهد سرآمد است و تاکنون 41 همایش و سمینار علمی برای متخصصان عمومی و کودکان برگزار شده است.
به گفته وی، خدمات آموزشی و پژوهشی گروه اطفال در سه بیمارستان امام رضا (ع)، قائم (عج) و بیمارستان دکتر شیخ در مشهد ارائه می شود.
وی بیان کرد: فعالیت گروه اطفال دانشگاه علوم پزشکی مشهد منحصر به فرد است و اکنون تمامی خدمات تشخیصی و درمانی مورد نیاز اطفال در مشهد قابل انجام است.
وی از برپایی سه همایش با عنوان بیماریهای مادرزادای و ساختمانی قلب ،تغذیه و بیماریها در سه سال نخست زندگی و سمپوزیوم تکامل و اختلالات آن در کودکان  توسط گروه اطفال دانشگاه علوم پزشکی مشهد در بهمن ماه امسال خبر داد.
وی با اشاره به برگزاری سمپوزیوم تکامل و اختلالات آن در کودکان  عنوان کرد و گفت : این سمپوزیوم با حضور متخصصان اطفال، مغز و اعصاب و رشته های توان بخشی، گفتار درمانی، فیزیوتراپی و متخصصان ژنتیک در مشهد برگزار می شود.
وی با بیان اینکه 10 درصد کودکان در کشورمان اکنون مبتلا به اختلالات تکاملی هستند، افزود: در اختلالات تکاملی ابعاد و اندام های کودکان رشد طبیعی را دارند، اما این کودکان از نظر مغزی و تکاملی دچار مشکل هستند.
به گفته وی، کودکانی که دچار اختلالات تکاملی هستند در انجام کارهایی که نیاز به تفکر و تعمق است، با مشکل مواجه می شوند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: شیوع اختلالات تکاملی در جهان بین هشت تا 14 درصد گزارش شده است .
دکتر متقی ادامه داد: عفونت ها در دوران بارداری، ضربه به سر، اختلالات عاطفی و اجتماعی، اختلالات مادرزادی، اختلالات ژنتیکی و فقر غذایی در ایجاد اختلالات تکاملی کودکان موثر هستند.
وی "اتیسم" را یکی از اختلالات تکاملی عنوان کرد که در این بیماری کودک دچار درخودماندگی می گردد.