آغاز به کار همایش بیماریهای مادرزادی و ساختمانی قلب در مشهد

  • PDF

همایش بیماریهای مادرزادی و ساختمانی قلب با حضور 250 نفر از جراحان و متخصصان قلب به همراه سایر گروههای پزشکی از سراسر کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و با همکاری بیمارستان رضوی صبح امروز ( اول بهمن) آغاز به کار کرد.

به گزارش وب دا، دکتر بهزاد علیزاده دبیر همایش مزبور با بیان مطلب فوق گفت: در همایش بیماریهای مادرزادی و ساختمانی قلب 30 مقاله پیرامون بیماریهای ژنتیکی و مادرزادی قلب کودکان با حضور استادان برجسته قلب از سراسر کشور ارائه می شود.

وی همچنین از برپایی چهار میزگرد در خصوص تشخیص و درمان بیماریهای مادرزادی با عنوانهای جنبه های داخلی، تصویرنگاری، درمانهای تهاجمی وغیر تهاجمی و نیز درمانهای جراحی در بیماریهای قلبی در طول این همایش خبر داد.

این پزشک فوق تخصص قلب کودکان در ادامه شیوع بیماریهای قلبی در کودکان را یک درصد عنوان و بیان کرد: بیماریهای مادرزادی قلبی سهم عمده ای از بیماریهای قلبی را تشکیل می دهند.

وی با اشاره به عواملی که در ایجاد بیماریهای مادرزادی قلبی نقش دارند افزود: عوامل ارثی، بیماریهای ژنتیکی، بیماریهای دوران بارداری مانند عفونتهای بارداری، بیماریهای زمینه ای مادر مانند دیابت، مصرف برخی داروها، کمبود برخی مواد مغذی مانند اسید فولیک، استعمال دخانیات، مصرف الکل و فقر غذایی مهمترین آنها هستند.

دکتر علیزاده، علائمی که احتمال بیماریهای قلبی در شیرخوارگی را شدت می بخشد نیز شامل کبودی صورت و دهان، نفس نفس زدن، دل زدن، تنفس تند، اختلال در شیر خوردن، تعریق زیاد، درد قفسه سینه و رشد نکردن کودک عنوان کرد.

وی گفت: اگر بیماریهای مادرزادی قلبی به موقع تشخیص داده و در سه سال نخست زندگی درمان شوند درمان آنها قطعی است و در غیر این صورت خطر مرگ وجود دارد.