انجام موفقيت آميز عمل همزمان پيوند کبد و کليه در دانشگاه علوم پزشکي مشهد+ ( فیلم )

  • PDF

نخستين بار در دانشگاه علوم پزشکي مشهد، عمل همزمان پيوند کبد و کليه در مرکز دياليز و پيوند اعضاي منتصريه از مراکز زير پوشش دانشگاه با موفقيت انجام شد.

به گزارش وب دا، رييس تيم پيوند کبد دانشگاه علوم پزشکي مشهد اظهار داشت: اين عمل بر روي يک جوان 18 ساله  مبتلا به "هيپر اگزالوري" که علاوه بر نارسايي کبد دچار نارسايي کليه نيز شده بود با موفقيت انجام شد.

دکتر محسن علي اکبريان خاطر نشان کرد: در اين بيماري به دليل اختلال در آنزيم هاي کبدي، به مرور بيمار دچار نقص عملکرد کليه و نارسايي مي شود که به دليل شرايط بيمار تصميم بر انجام همزمان پيوند گرفته شد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي مشهد تصريح کرد: در اين عمل ابتدا تيم پيوند کليه به سرپرستي دکتر محمد توکلي اقدام به پيوند کليه و پس از آن نيز پيوند کبد بر روي بيمار انجام شد.

وي افزود: بر اساس آخرين معاينات باليني، حال عمومي بيمار  رضايت بخش اعلام شده و  در حال حاضر در بخش مراقبتهاي ويژه ، تحت مراقبت قرار دارد.

رييس بخش پيوند کبد بيمارستان منتصريه با اشاره به اينکه انجام عمل همزمان ،نسبت به ديگر عمل هاي پيوند از حساسيت بيشتري در مراقبت و مراحل عمل برخوردار است اظهار داشت: اين عمل پيش از اين در دانشگاه علوم پزشکي شيراز انجام شده بود و مشهد دومين مرکز کشور در اين زمينه به شمار مي رود.

دکتر محسن علي اکبريان خاطر نشان کرد: تا کنون 70 عمل پيوند کبد در مرکز دياليز و پيوند اعضاي منتصريه مشهد انجام شده است و در حال حاضر اين مرکز به عنوان قطب شرق کشور در اين زمينه به شمار مي رود.

گفتني است: کبد و کليه پيوندي اين عمل، از بيمار مرگ مغزي خانم نسرين رمضان پور که به دليل تومور مغزي دچار مرگ مغزي شده بود دريافت شد.