آغاز طرح دندانپزشک خانواده در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد+(فيلم)

  • PDF

اجرای طرح دندانپزشک خانواده در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد  در روستای "فرخد" واقع در حومه مشهد  با حضور معاون بهداشتی این دانشگاه و مدیر کل بیمه سلامت استان خراسان رضوی آغاز شد.

به گزارش وب دا، مسوول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این مراسم گفت: طرح دندانپزشک خانواده یکی از برنامه های طرح تحول نظام سلامت در حوزه دهان و دندان است که در مراکز بهداشتی و درمانی روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر انجام می شود.
دکتر سید بهمن کلالی افزود: در قالب این طرح هر دندانپزشک حدود 20 هزار نفر جمعیت را در مناطق مذکور زیر پوشش داشته و باید خدمات دندانپزشکی را به آنان ارائه کند.
وی خاطر نشان کرد: بدین منظور 64 دندانپزشک در مراکز بهداشتی و درمانی واقع در روستاها و شهرهای کوچک زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد استقرار داشته و خدمات مربوطه را ارائه می دهند.
به گفته وی، از 106 مرکز بهداشتی و درمانی دارای واحد بهداشت دهان و دندان دایر در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد، 64 مرکز مستقر در روستاها و شهرهای کوچک طرح دندانپزشک خانواده را اجرا می کنند.
وی جمعیت زیر پوشش طرح دندانپزشک خانواده در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خراسان رضوی را افزون بر یک میلیون و 200 هزار نفر ذکر کرد.
دکتر کلالی اظهار کرد: ارائه خدمات دهان و دندان طرح تحول نظام سلامت با ارائه خدمات معاینه، آموزش، فلوراید تراپی و فیشور سیلانت (ترمیم دندان 6) از سال گذشته آغاز شد و در قالب طرح دندانپزشک خانواده خدمات مربوطه گسترش می یابد.
وی کلیه خدمات دندانپزشکی مانند ترمیم دندان، جرم گیری، کشیدن دندان و معالجه دندان های عفونی را از خدمات طرح دندانپزشک خانواده در کنار خدماتی مانند معاینه، آموزش، فیشور سیلانت و فلوراید تراپی عنوان کرد.
وي ادامه داد: برای گروههای هدف این طرح شامل افراد زیر 14 سال و مادران باردار خدمات دندانپزشکی رایگان است اما سایر خدمات دندانپزشکی با پرداخت هزینه فرانشیز 30 درصدی بیمه انجام می شود.
مسوول بهداشت دهان و دندان دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: برای تجهیز و بازسازی واحدهای دندانپزشکی در مراکز بهداشتی و درمانی این دانشگاه 10 میلیارد ریال هزینه شده است.
دکتر کلالي با اشاره به اهمیت آموزش و پیشگیری در بهداشت دهان و دندان گفت: در این زمینه 900 بهورز خدمات مربوط به معاینه و آموزش های بهداشت دهان و دندان را انجام داده و در صورت لزوم جمعیت زیر پوشش خود را به دندانپزشکان ارجاع می دهند.


آخرین اخبار