فعاليت 4 مرکز خدمات تخصصي طب سنتي و مکمل در دانشگاه علوم پزشکي مشهد

  • PDF

رييس دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي مشهد گفت: در حال حاضر  4 مرکز تخصصي طب سنتي زير پوشش اين دانشکده فعاليت مي کنند.

به گزارش وب دا، دکتر جليل توکل افشاري اظهار داشت: اين مراکز در بيمارستان هاي امام رضا(ع)، قائم(عج)، دانشکده طب سنتي و سلامتکده طب سنتي ايراني فعاليت و به شهروندان خدمات تخصصي، پيشگيري و درماني طب سنتي را ارائه مي دهند.

وي با بيان اينکه فعاليت اين دانشکده از سال 89 آغاز شده است گفت: هم اکنون 54 دستیار تخصصی در رشته طب سنتی و مکمل مشغول به تحصیل  هستند و تاکنون چهار نفر نیز دانش آموخته شده و مراحل آموزشی را به طور کامل طی کرده اند.

رييس دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي مشهدافزود: با توجه به اینکه این رشته به صورت آکادمیک در شروع کار است فعال شدن دو سلامتکده دیگر در نقاط مختلف شهر در دستور کار قرار دارد که فرآیندهای لازم و کسب مجوز آن در حال پیگیری است .

وی یادآورشد: یکی از رسالت های علوم پزشکی ارائه خدمات صحیح و مجاز است و بر این مبنا در کنار آموزش و تربیت دستیار تخصصی ، انجام فعالیت های پژوهشی، ارائه خدمات درمانی هم انجام می شود.

به گفته دکتر توکل افشاری در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اقداماتی به منظور برخورد با فعالیت های غیر مجاز صورت گرفته که از جمله آنها فعالیت کمیته ای در نظام پزشکی است تا برخوردهای قانونی با افرادی که پزشک نیستند و مجوز فعالیت ندارند را در دستور کار قرار دهد.

وی گفت : تعداد زیادی از پزشکان دارای تجارب ارزشمندی هستند که به منظور بهره گیری از این تجارب دانشکده طب سنتی دوره هاي تخصصی طب سنتی را برای این پزشکان برگزار می کند تا بتوانند در این حیطه خدمات مناسب ارائه دهند.

وی افزود: در سطح جامعه افراد بسیاری هستند که بدون آنکه پزشک بوده و مجوز و تخصص لازم را داشته باشند در بحث طبابت و سلامت مردم مداخله می کنند و نیاز است برای ساماندهی این بخش و لایه های مختلف آن برنامه ریزی شود.

دکتر توکل افشاری توسعه درمانگاه ها و سلامتکده های طب سنتی را برای ارائه خدمات مطلوب به مردم ضروری دانست و گفت : این امر نیازمند نیروی انسانی و زیرساخت های لازم است که امیدواریم با ورود دانش آموختگان به این عرصه این امر تحقق يابد.

به گفته وی 9 دانشکده طب سنتی در کشور وجود دارد و 11 دانشگاه علوم پزشکی نیز در این حوزه خدمات طب سنتی ارائه می دهند.

توکل افشاری اظهار امیدواری کرد: ظرف چند سال آینده دانش آموختگان طب سنتی بتوانند این حوزه را به صورت تخصصی فعال نمایند.آخرین اخبار