افزایش شاخص تغذیه انحصاری با شیر مادر در مناطق زیر پوشش دانشگاه

  • PDF

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از افزایش شاخص تغذیه انحصاری با شیر مادر در شش ماه نخست تولد در مناطق زیر پوشش دانشگاه خبر داد.

 

به گزارش وب دا، دکتر محمد احمدیان با اشاره به نقش تغذیه با شیر مادر در پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری ها گفت: براساس بررسی های انجام شده،  در سال جاری شاخص تغذيه انحصاري با شير مادر در شش ماهه نخست زندگی از  77 درصد به 80.4 افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه نقش بي نظير تغذيه باشيرمادر در پيشگيری از ابتلاء به بیماری های مزمن، مرگ ومير شيرخواران و ارتقاء سطح سلامت آنان به خوبي شناخته شده است افزود: تغذيه با شيرمادر، شيرخواران را در برابر بسياری از بيماری های شايع دوران كودكي از جمله عفونت های مكرر گوارشي و تنفسي محافظت مي كند.

مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر ضرورت آموزش و آمادگي مادران در دوران بارداری،اظهار داشت: لازم است پس از تولد نوزاد، حمايت و آموزش مادر  مورد توجه خاص قرار گيرد و مادر و شيرخوار مورد پيگيری قرار گیرند.

دکتر احمدیان با بیان اینکه مصرف شیر مصنوعی در سال 93 حدود 3.9 درصد بوده که این رقم در 6 ماهه اول سال94 به 1.4 درصد کاهش یافته است خاطرنشان کرد: مشکلات شيردهي مادران به دقت مورد بررسي  و مشاوره قرار گیرد و  بعنوان آخرين قدم، تجویز شیر مصنوعی در نظر گرفته شود.

دکتر صحافي رئيس گروه کودکان  معاونت بهداشت  نیز ضمن تاکید بر لزوم تشدید پايش  ونظارت بر اجرای قانون شير مادر توسط کارشناسان عضو کمیته شیر مادر در مراکز و بيمارستانها گفت: در صورت بروز هرگونه تخلف  و عدم رعايت تغذیه انحصاری با شیر مادر  توسط این مراکز ،مراتب به معاونت بهداشت دانشگاه اعلام شود.

گفتنی است: نشست ساليانه کارشناسان عضو کميته شير مادر شهرستانهای تابعه با هدف بررسي مشکلات برنامه و بيان اهداف سال 95 در مرکز بهداشت استان برگزار گرديد .

آخرین اخبار