کم توجهی و بی اطلاعی والدین یکی از علل اصلی سوختگی کودکان

  • PDF

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهدگفت:عدم کنترل، کم توجهی و بی اطلاعی والدین یکی از مهمترین علل سوختگی در کودکان و نوجوانان به شمار می رود.

 

 

 

به گزارش وب دا، دکتر علیرضا صداقت با بیان اینکه در روزهای پایانی سال ، سوختگی ناشی از مواد محترقه افزایش می یابد اظهار داشت: کم توجهی و بي اطلاعي باعث مي شود خطرات بسياری كودكان و بزرگسالان را در منزل و محل كار تهديد كند لذا آگاهي دادن وظيفه همه ماست و رسانه ها در اين زمينه نقش مهمي ايفا مي كنند.

رئيس بخش آي.سي.يو بيمارستان امام رضا (ع) مشهد شایعترین عامل سوختگی در کودکان زیر 14 سال، مایعات داغ و رها کردن آنها در آشپزخانه عنوان کرد.

دکتر صداقت در ادامه با بیان اینکه براساس بررسي انجام شده، زنان به دليل ساختار فيزيولوژيكي آسیب بیشتری را در برابر سوختگی دارند افزود: سوختگي زنان بيشتر خانگي و سوختگي مردان بيشتر در محل كار و به دليل احتراق هاي اتفاقي است.

وي  در ادامه افزود: به منظور ارائه خدمات منسجم و مطلوب به بیماران،در سه سال گذشته يك تيم پزشكي متشكل از متخصصين جراحي پلاستيك، فوق تخصص آي.سي.يو، جراحان عمومي، متخصص بيهوشي، متخصص عفوني، متخصص اطفال و متخصص داخلي ويژه درمان سوختگي اين بيمارستان تشكيل شده است.

دکتر صداقت، سوختگي را از پرهزينه ترين بيماري ها دانست و گفت: به طور معمول در صورتي كه اتفاق بدتري نظير عفونت رخ ندهد، يك بيمار با سوختگي ۴۰ درصد به طور متوسط بين ۴۰ تا ۶۰ روز در بيمارستان اقامت دارد. رئيس بخش آي.سي.يو بيمارستان امام رضا (ع) گفت: يكي از بزرگترين معضلات بيماران سوختگي پس از درمان، هنگام برگشت به جامعه از نظر روحي و رواني و عملكردي است كه جزو هزينه هاي سوختگي محسوب مي شود.

وي اظهار كرد: سعي داريم هزينه هاي مزمن و بازتواني بيماران سوختگي را جزو درمان به شمار آوريم زيرا عدم بازگشت بيمار به جامعه يك مرگ اجتماعي است و يك بيمار با سوختگي ۵۰ درصد براي بازگشت به زندگي عادي قبلي دست كم سه تا چهار ميليارد ريال هزينه براي دولت به همراه دارد.

وي ادامه داد: حمايت از بيماران سوختگي براي بازگشت به زندگي سابق بسيار اهميت دارد اما اين مهم در برنامه هاي شركتهاي بيمه گذار و سياستگزاران بخش درمان كشور كمرنگ است.