مرکز جامع خدمات به بیماران MS در مشهد راه اندازی می شود

  • PDF

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در امور مشارکتهای اجتماعی، سازمانهای مردم نهاد و خیریه های سلامت از برنامه ریزی برای راه اندازی مرکز جامع خدمات به بیماران مبتلا به MS خبر داد.


به گزارش وب دا، دکتر غلامحسن خدایی در حاشیه مراسم تجلیل از خیران و بیماران MS با اشاره به وجود سه هزار و 100 بیمار مبتلا به MS در استان خراسان اظهار داشت: به منظور ارائه خدمات جامع درمانی، کار درمانی و فیزیوتراپی به بیماران، این مرکز با حمایت خیران ایجاد خواهد شد.

وی با قدردانی از خیران سلامت "دکتر افضلی و آقای دانشور" در اهدای منزل مسکونی و حمایت از بیماران مبتلا اظهار امیدواری کرد: با همکاری و حمایت خیران سلامت بتوانیم مرکز جامع خدمات درمانی را نیز برای ارائه خدمات منسجم و مطلوب راه اندازی نماییم.

مدیر عامل انجمن MS خراسان رضوی نیز اظهار داشت: ام.اس یک بیماری مرموز و عجیبی است که سیستم عصبی مرکزی،مغز و نخاع را گرفتار می کند و باعث اختلال در عملکرد اندام های مرتبط با سیستم مغز و اعصاب خواهد شد.

دکتر کریم نیکخواه خاطر نشان کرد: شیوع بیماری ام.اس در زنان نسبت به مردان به دلایل ناشناخته ای سه به یک است، به طوریکه در مقابل سه زن یک مرد به این بیماری مبتلا می شود.

مدیر عامل انجمن بیماران ام.اس افزود: در این بیماری پلاک هایی در مغز نخاع ایجاد شده که باعث تخریب مغز می شود و بسته به تاثیر اندام های تحت تاثیر آن ناحیه دچار اختلال تعادل شده و مشکلات حسی، نابینایی و فلج اندام ها را در پی دارد.

وی با بیان اینکه بیماری ام.اس معمولا در سنین 25 تا 35 سالگی بروز می یابد، افزود: بررسی ها نشان داده است که اغلب افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، تحصیل کرده می باشند.

به گفته وی، 90 درصد بیماران مبتلا به ام.اس در استان خراسان رضوی تحصیلات بالای دیپلم دارند.

وی گفت:علت اصلی ایجاد بیماری ام .اس شناخته شده نیست، اما بر اساس تحقیقات انجام شده عواملی مانند زندگی شهری، تغذیه و نقص سیستم ایمنی بدن در ایجاد این بیماری نقش بسزایی دارند.

دکتر نيکخواه سابقه فعالیت انجمن ام. اس در خراسان رضوی را بیش از یک دهه عنوان کرد.

گفتنی است: همایش  بیماران ام. اس با حضور قریب به 500 نفر از مبتلایان به این بیماری در مشهد و استان خراسان رضوی و با هدف تعامل و آشنایی بیشتر بیماران با یکدیگر در تالار رازی مشهد برگزار شد.

در این مراسم از جمعی از خیران و حامیان بیماران مبتلا به MS نیز قدردانی شد.

آخرین اخبار