زمینه ابتلا به پوکی استخوان در سنین میانسالی از دوران کودکی شکل می گیرد

  • PDF

قائم مقام معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد پوکی استخوان(استئوپروز) را یکی از شایعترین بیماری ها عنوان کرد که تا سالها بدون علامت می ماند.

 

به گزارش وب دا، دکتر سید کاظم فرهمند با اشاره به اینکه استئوپروز بیماری منتشر استخوانی بوده که در نتیجه تغییرات متابولیکی استخوان در گذر زمان ایجاد شده و شایع ترین بیماری است که سلامت استخوان ها را تهدید می کند اظهار داشت : این بیماری علیرغم اینکه نوعی عامل خطر در شکستگی استخوان است اما به طور معمول در طی سالیان دراز بدون علامت باقی مانده و از آن به عنوان بیماری خاموش یاد می شود.

وی افزود :بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، در سال 2050  حدود 530 میلیون نفر از جمعیت کشورهای آسیایی در سنین بالای 65 سال خواهند بود و با توجه به افزایش امید به زندگی و عوامل خطری همچون تغییرات الگوی تغذیه ای ، کمبود ویتامین D و کلسیم و کم تحرکی، استئوپروز به یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی تبدیل خواهد شد.

قائم مقام معاونت بهداشت با اشاره به اینکه هم اکنون براساس مطالعات انجام شده 85 درصد بالغین در کشور به درجاتی از پوکی استخوان مبتلا هستند گفت: با توجه به ریسک فاکتورهای موثر در بروز و پیشرفت استئوپروز می توان گفت که این بیماری در دوران کودکی شکل گرفته و در سالمندی بروز می کند چرا که مهمترین عوامل موثر بر بروز آن به شیوه زندگی بر می گردد.

وی بر اصلاح شیوه زندگی شامل تحرک کافی، تغذیه مناسب و عدم استعمال دخانیات تاکید کرد و  اجرای برنامه های اصولی در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری را خواستار شد.

آخرین اخبار