توصیه های نوروزی طب ایرانی

  • PDF

توجه به نو شدن زمان و آغاز فصل طراوت باید با نو شدن رفتارها و کنار گذاشتن عادات غلط توام باشد، متخصصان طب ایرانی توصیه کرده اند بیایید یک قدم برای سلامتی به جلو برداریم. بیایید امسال یک عادت سلامت بخش را در زندگی خود نهادینه کنیم.

 

به گزارش وب دا و بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی،  این عادت می تواند توجه هر روزه به مبدا خلقت و سلامت، و کمک گرفتن از طبیب ازلی باشد. همچنین مردم می توانند برای توصیه های کلی سلامت بخش راه کارهای جزئی بیابند. مثلاً می توان برای افزایش فعالیت روزانه قبل از رسیدن به مقصد (مثلا یک ایستگاه زودتر) پیاده شده و باقی مسیر را پیاده رفت.

نخریدن نوشابه های گازدار و بجای آن مصرف شربت سکنجبین یا شربت آبلیمو نیز میتواند موثر باشد.

همچنین استفاده از چای بدون طعم دهنده های مصنوعی، جایگزین کردن دمنوش های گیاهی، کمتر کشیدن روزی یک نخ سیگار برای سیگاری ها و یا مصرف سبزی خوردن به جای ماست و ترشی و سالاد همراه غذا می تواند از این گزینه ها باشد. این قدم ها باید برای شما قابل انجام بوده و خیلی ایده آل گرایانه و دشوار نباشد و برای انجام آن باید مصر و مصمم بود.

در زمان خوردن آجیل و تنقلات و همچنین میوه ها تنها از یک نوع مصرف کنیم، البته در خصوص شیرینی ها؛ شیرینی های ساده مثل نخودچی یا برنجی گزینه های بهتری هستند شاید خوب باشد اگر اضافه وزن دارید کلا میوه را جایگزین شیرینی کنید.

در ضمن حذف وعده ناهار و غنی تر کردن وعده صبحانه توصیه همیشگی ما در ایام نوروز است. اگر احساس پری می کنید یک وعده در میان غذا بخورید. مثلاً اگر ناهار خوردید شب شام نخورید.

اگر مشکل معده و سوءهاضمه دارید سعی کنید آب و مایعات همراه غذا نخورید. کبابها غذای مناسبی برای شما هستند اما غذاهای سرخ شده در روغن و مصرف سبزی و میوه  خیلی برای شما مناسب نیست. در میوه ها سیب و موز برای این دسته بیماران مناسب تر است.

اگر دیابت دارید دمنوش گزنه و سبزی های پخته نظیر هویج، کلم، زیتون، جو و کرفس و شنبلیله برای شما مناسب اند.

فشار خونی ها گریپ فروت را می شناسند اما شاید ندانند که مصرف همزمان آن با داروهای فشار ممکن است آنها را به شوک ببرد. پس مراقب باشید و چای ترش (رز چینی) را هم فراموش نکنید.

متخصصان طب سنتی  همچنین به افرادی که دچار افسردگی هستند توصیه کردند: دمنوش بادرنجبویه و فالوده سیب و زعفران می تواند در بهبود وضعیت آنها کارساز باشد.

آخرین اخبار