با حضور استاندار ، رونمایی و افتتاح پروژه ارتباطات دیجیتال در اورژانس 115 مشهد

  • PDF

با حضور استاندار خراسان رضوی از سامانه دیجیتال بیسیم در مرکز حوادث و فوریتهای پزشکی مشهد رونمایی شد.

مدیر حوادث و فوریتهای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد دکتر وفایی نژاد در مصاحبه با واحد خبر وبدا ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: این سامانه برای نخستین بار در سطح کشور به منظور افزایش سرعت دهی در خدمات و ارتباط مطلوب میان ستاد و آمبولانس ها راه اندازی شده است.

وی با اشاره به اینکه تا کنون 66 آمبولانس 115 به این سامانه مجهز شده اند تصریح کرد: برای پوشش کامل تمامی آمبولانس ها در حال حاضر به 100 دستگاه دیگر نیاز است.

وی با اعلام هزینه 300 میلیون تومانی برای خرید بی سیم های دیجیتال تکرار کننده و دیسپچینگ ، گفت: در این سیستم بدلیل قابلیت استفاده از تکنیک های پیشرفته فشرده سازی و تصحیح خطا، داده های دیجیتال در شرایط نویز محیطی مشابه نسبت به آنالوگ کیفیت صدای بهتر را ارائه می دهند. همچنین بدلیل دیجیتالی شدن صوت (تبدیل به رشته ای از یک و صفرها) پیش از ارسال در بیسیم های دیجیتال، قابلیت اعمال تکنیک های رمزگذاری بسهولت ممکن می باشد. بدین ترتیب امکان شنود مکالمات توسط گروه ثالث بدون دسترسی به کلید رمزنگاری ممکن نخواهد بود، علاوه بر انجام مکالمات، قابلیت ارسال و دریافت پیامک و ایمیل برای بیسیم ها(در صورت داشتن نمایشگر) وجود دارد. همینطور امکان استفاده از GPS برای تعیین جانمایی جغرافیایی بیسیم و ردیابی آن فراهم است.

دکتر وفایی نژ اد با بر شمردن قابلیت ها و مزایای این سیستم همچون ؛ اعلام وضعیت nline/Offline بودن بیسیم ها،انواع تماس با بیسیم ها (خصوصی، گروهی و عمومی)،امکان تماس با بیسم های آنالوگ و دیجیتال،برنامه ریزی (تنظیمات) بیسیم ها از راه دور (OTAP )،تعین موقعیت بیسیم ها از طریق GPS و نمایش روی نقشه، مشاهده و ذخیره سازی مسیر حرکت یا Tracking  بیسیم ها، ارسال پیامک (انفرادی، گروهی و عمومی) با سرعت بالا، امکان ذخیره سازی تماس ها و پیامک ها و گزارش گیری دوره ای، فعال/غیرفعال کردن بیسیم ها از راه دور در مواقع اضطراری

امکان دریافت و ارسال آلارم شرایط بحران به بیسیم ها، ارسال آلارم بعلت خروج از منطقه از پیش تعیین شده برای خودروها، مدیریت دسترسی ها و امکان تعریف چند کاربر برای نرم افزار و  ایجاد ارتباط تلفنی برای بیسیم ها به شبکه تلفن عمومی شهری گفت : با راه اندازی این سیستم برد متوسط بیسیم ها 20 کیلومتر افزایش یافته و به هفتاد کیلومتر رسیده است.

 

آخرین اخبار