همزمان با آخرین روز از هفته بزرگداشت مقام زن، برگزاری همایش ملی سواد سلامت

  • PDF

همزمان با آخرین روز از هفته بزرگداشت مقام زن با عنوان مدیریت سلامت خانواده و تعالی جامعه، همایش ملی سواد سلامت به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود.


به گزارش وب دا، دبیر همایش ملی سواد سلامت با اشاره به اینکه این همایش 17 الی 19 فروردین برگزار می شود اظهار داشت: به مناسبت هفتمین روز از هفته بزرگداشت مقام زن و مادر، در روز نخست این همایش، مراسم تقدیر از بانوان نمونه دانشگاه و همچنین فعالان مشارکت های اجتماعی و خیران سلامت نیز برگزار خواهد شد.

خانم پاکدل در خصوص محورهای این همایش نیز گفت: سواد سلامت و شيوه زندگي، سواد سلامت و خودمراقبتي، سواد سلامت و پيشگيري از بيماري هاي واگير و غير واگير، سواد سلامت و کيفيت زندگي، سواد سلامت و آموزش بهداشت، سواد سلامت و رسانه، سواد سلامت و فرهنگ ديني، سواد سلامت و سلامت خانواده، سواد سلامت و بهداشت روان، سواد سلامت و فرهنگ سلامتي، سواد سلامت و مراکز ارتقاء دهنده سلامت و سواد سلامت و نقش بانوان در ارتقاي سلامت از جمله محورهای این همایش به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه در این همایش 36 مقاله در بخش سخنرانی و 150 مقاله در بخش پوستر پذیرفته شده است اظهار داشت: در مدت زمان برگزاری این همایش که با حضور جمعی از مسئولان، صاحبنظران، اعضای هیات علمی و دانشجویان برگزار می گردد، تلاش می شود تا راهکارهای افزایش سواد سلامت جامعه مورد بررسی قرار گیرد.

سواد سلامت به عنوان  میزان ظرفیت افراد در کسب ،تفسیر و درک اطلاعات اولیه و خدمات سلامت که برای تصمیم گیری متناسب لازم است، تعریف می شود.

همچنین سواد سلامت  شامل مجموعه‌ای از مهارتهای خواندن ، شنیدن، تجزیه و تحلیل و تصمیم گیری و توانایی به کارگیری این مهارتها در موقعیت های سلامت است که لزوما به سال های تحصیل  یا توانایی خواندن عمومی باز نمي گردد.

با توجه به اهمیت سواد سلامت در سیستم بهداشتی و درمانی در جامعه، جلوگیری از شیوع بیماریهای مزمن، کاهش هزینه های درمان، توجه به اقدامات پیشگیرانه از سوی افراد برای عدم ابتلا به بیماریهای مزمن و ارتقاء سطح بهداشت عمومی در جامعه ، شناسایی سطح سواد سلامت در جامعه برای اتخاذ تصمیمات لازم در جهت ارتقاء آن ضروری به نظر می رسد.

آخرین اخبار